Bilo je to prije 40 godina kada je zagrebačka novovalna rock grupa Azra snimila svoj debitantski album „Azra“. Gramofonska vinil ploča sa šest skladbi na strani A i šest na strani B smatra se jednim od najboljih debitantskih albuma s prostora bivše države, i njime se Azra, što u prijevodu s arapskog znači „čistoća“ ili „djevica“, penje „ravno do vrha“.
Svih je 12 pjesama s albuma napisao frontmen Azre Branimir Johnny Štulić. Štulićeve pjesme brzo je napamet naučila generacija glazbe 80-tih, međutim između učenja napamet i učenja s razumijevanjem velika je razlika. Svaka od pjesama s albuma u sebi nosi duboku spoznaju o načinu na koji društvo funkcionira, a cijeli je album oblik traženja komunikacijskog kanala unutar svakog ljudskog bića.
Uvodnom pjesmom „Jablan“ i refrenom „Drugom stranom, jablane, kreni“, Štulić razmiče koprenu jednoumlja prisutnu u svakom, pa tako i u vremenu komunističke Jugoslavije. Jablan, drvo koje je simbol postojanosti i stasitosti, Štulić pomno bira kao početni simbol čitavog albuma. Nakon uzdignuća jablana kao prve perle u ogrlici albuma, Štulić kompozicijski savršeno dodaje drugu perlu s naslovom „Uradi nešto“. „Uradi nešto za svoju savjest“ prvi je stih pjesme u kojoj „Jablan“ kreće u djelovanje. Iako je nepravedno pjesmu ne navesti cijelu, izdvojio bih stihove: „ne misli da si sam“, „zaboravi na strah“, „nema vremena za bolju budućnost“ i „pljuni na svoju facu i postani čovjek“. Vidljivo je već nakon prve dvije pjesme: Štulića je lako slušati i pjevati, ali nije ga lako upiti niti u djelo prenijeti. Naslonimo li uho možemo čuti kako Štulićeve riječi odjekuju danas još gromkije nego tada, jer i danas je kao i tada „Teško vrijeme“, što je naslov treće perle u ogrlici „Azre“.
Smiraj nakon „Teškog vremena“, Štulić nalazi u četvrtoj perli, duboko intimnoj pjesmi „Tople usne žene“. Nalazi ga u noćima u kojima sanja tople usne žene, u kojima sanja svijet drugačiji i bolji od onog kojem svjedoči na javi. Štulić u tim noćima prepoznaje „čudne dileme, ravnodušne sjene i nepoznate priče“. Briljantno, genijalno, duboko iskustveno i spoznajno. Imamo li danas neke čudne dileme, primjećujemo li oko nas ili u nama ravnodušne sjene, imamo li dojam da našim životima upravljaju nepoznate priče? Sve se to, kako u Johnnyjevoj pjesmi tako i danas, odvija obavijeno tamom noći koju Štulić nadilazi time „što nikome ne da da mu u snove uđe“. Iz tog sna Štulić samoga sebe budi petom perlom „Vrijeme odluke“ u kojoj, iako se kroz metaforu obraća ženi, zapravo se obraća samome sebi nadovezujući se na prethodnu pjesmu stihovima: „Ostaješ u krevetu, bojiš se gomile“ i „Htjela bi da te nema, ali to ne ide. Htjela bi da spavaš, vrijeme je odluke.“ „Nesklad između zbilje i sna“ proteže i kroz pjesmu „Gracija“, šestu i posljednju na strani A.
„Krvavom Meri“ Johnny otvara stranu B, predstavljajući ženu koja je odlučila biti autentična. Pored toga što se tom pjesmom sadržajno i koncepcijski nadovezuje na prvu stranu albuma, odlično mijenja uloge i upotpunjuje priču jer dok stranu A počinje „Jablanom“ kao autentičnim muškarcem, stranu B počinje autentičnom ženom. Njoj suprotna je iduća perla, „Marina“, isprazna i kojoj je „prazan hod“ i koja se „na ništa ne žali i o ničem nema sud.“ Takav je i muškarac kraj Marine kojega nakratko zapljusne bljesak s nagovještajem želje da mu Marina „bude nešto više“, čime Johnny crta sliku kako bismo svi mi zapravo trebali postati nešto više i nadići svoje ispraznosti. Svoju ispraznost Johnny nadilazi idućom pjesmom „Ne mogu pomoći nikome od nas“ gdje dijeli spoznaju da ga „nije briga i nije ga strah, da ga nije briga ni za gadarije i prepucavanja, ni za lovu bez koje se ne može.“ Na prvi je dojam naslov pjesme suprotan Johnnyevu htijenju o osvještavanju i prelasku u djelovanje, međutim Johnnny gradi priču točno kako treba i niže pjesme albuma kao bisere na ogrlici. Nije on taj koji može pomoći ikom, nije to nitko od nas, mi smo samo sredstva, samo kanali preko kojih se pomaže. Baš kao što divno govori jedna kršćanska prispodoba u kojoj čovjek moli Boga da pomogne siromahu, a Bog mu odgovara: „Ja sam svoje napravio time što sam tebe stvorio.“
Agendu globalizma iza kojeg nema ničega osim gušenja različitosti i jeftinog marketinga kojem je kao i danas cilj ovladati neovladanim, Johnny prikazuje ironičnom pjesmom „Iggy pop“. Njegova je tetka, koju kako bi povećao ironiju naziva tetkica, od kmetice postala Američanka. Tamo umjesto domaćih igara igra košarku koja je američka igra i nosi majicu na kojoj piše „Iggy pop“ koja predstavlja američkog rock glazbenika. Da bi pokazao globalistički utjecaj koji se provodi i kroz promociju stranih glazbenika takvu majicu u pjesmi tetka šalje Johnnyju, a Johnny kad bi imao djevojčicu „mislila bi što i ja, rekla bi mi iggy pop“. Time kirurški precizno pokazuje globalistički lanac upravljanja našim životima kakvom svjedočimo i danas: centar moći – roditelji – djeca. Posljedice tog lanca i njegovu stvarnu narav pokazuje idućim biserom na ogrlici, pjesmom „Žena drugog sistema“. Ona je ta globalistička žena – „žena drugog sistema“, a njegova je jedina uloga da je zabavlja. Ona je „žena bez ideala, njegovi problemi nisu joj bitni, strana je ovom podneblju“. Usprkos tome što ga stalno ponižava – on bi da je poljubi. Kako blisko sadašnjem vremenu u kojem volimo svoje mučitelje. Ide Johnny do koske i kaže kako mu na njegovu želju za poljupcem „gura u lice dim cigarete i uopće ga ne vidi“. Broj si Johnny, baš kao što smo mi brojevi, služi Johhny, baš kao što mi služimo, i evo ti u lice dim cigarete Johnny, baš kao što ga evo i svima nama. Kruna albuma završna je pjesma „Obrati pažnju na posljednju stvar“ kojom Johnny prepoznaje istinu. Johnny koji je nakon katarze koju je kroz cijeli album prošao sada je svjestan, budan, djelatan. Pjesmom se obraća svima jer ne navodi spolni identitet osobe koja nije budna i s kojom bi podijelio svoju budnost. Poziva tu osobu da „zaboravi na sve što zna“, da zaboravi programe kojima je formirana, „da udahne volju za put“ koji je preobrazba u punoću ljudskog bića. Johnny „osjeća da luta kroz terase svijesti“ i da se „nešto u njemu dijeli“ jer zna da negdje treba stati i povući granicu kojom dopušta drugoj osobi da bude svoja. U ljubavi koja se bezuvjetno pruža drugome teško je prihvatiti neprihvaćanje, teško ga je razumjeti, Johnny to priznaje stihovima „ja te volim, volim da ti pogađam sne, i ne razumijem zašto te smeta“ nakon kojih skrušeno moli „ne mari za to“. To je jedino što moli: „Ne zamjeri što te bezuvjetno volim“.
Čitav album nije samo stih i nisu samo note, čitav je album remek-djelo. Johnny točno zna kad u pjesmi treba stati, kad stih ponoviti dvaput, kad treba pustiti pjesmi da pjeva, a kad on treba pjevati pjesmu. Od toga je debitantskoga albuma Azre prošlo 40 bajrama. Šum komunikacijskih kanala unutar svakoga ljudskog bića od tada je dodatno pojačan, baš kao što je pojačan i sistem koji, kako tada tako i sada, služi jedino samome sebi. Da bi kao ljudi i kao društvo zaista krenuli naprijed potrebno je da se vratimo natrag, daleko natrag. Potrebno je da se vratimo daleko prije „Azre“ da bi postali „Azre“ – čista, djevičanska bića.
Izvrstan kompletan osvrt na dane ponosa i slave naše kulture i svijesti. Ovo je nekad bio skoro pa mainstream. Od 1987 pa do danas svjedoci smo bolnog i neminovnog pada
Azra i Džoni su nezaboravne legende, kao i još neki bendovi ex Yu! Što se tiče mjuze i sporta bivša država nije imala ravna sebi u cjeloj Evropi!
O čemu ti pišeš… Pod 1. nije bila komunistička JUGOSLAVIJA, nego socijalistička.po svim faktima mogu je staviti u ravan ondašnjoj i sadašnjoj Skandivaniji jer je bila po društvenom standardu, percepcije umjetnosti, filma, muzike u rangu Zapadne Evrope. A kad je Branimir posvetio pjesmu ženama, stvarno je mislio na žene. A Jugoslavija je napisana velikim slovima, jer je bila zakon po društvenom uređenju i odnosu prema radnicima. E, moj autore teksta, narodski rečeno promašio si ceo fudbal i lopta otišla u kukuruz.. Više sreće drugi put
..
Kod mene gdje ja stanujem posjekli su sve jablanove odmah nakon što se Hrvatska ” osamostalila “.
Jedan sam od onih koji znaju većinu Johnnyevih pjesama napamet. Imao sam sreću pa sam na njegov koncert prvi puta išao 21.07.1981, zadnji put 88, kad je s njim svirala ekipa koja je odradila Zadovoljštinu.Nekih pet šest albuma (a njegov prvi album je obični, drugi je dvostruku, treći je trostruki, četvrti dvostruki pa onda onaj iz Nizozemske trostruki, pa obični Kad fazani lete, obično Između krajnosti, obično Krivo srastanje, finale četverostruka Zadovoljština) imam i sad na sticku. Ja imam, ali Branimir Štulić nema ništa od toga. Ljudska prava, autorska prava, intelektualno vlasništvo, sve to je Branimira zaobišlo. Pokrali ga, a on preponosan da cvili, presiromašan da bi vodio sudske parnice protiv ekipe okupljene u ZAMPU i Croatia recordsu. Nije loše živjeti u Houtenu, mjestašcu pokraj Utrechta, uostalom kao i u cijeloj Nizozemskoj. No, jedno je živjeti od autorskih tantijema koje ti s pravom pripadaju (a nemaš ih), a druga stvar… Čitaj više »
Legenda
Jeli znate da se mlladic koji se ubio jucer(ili je najvjerojatnije ubijen) zvao danijel. U bibliji danijel dolazi kod kralja koji se klanja kipu kojem svecenici prinose hranu i hrana nestaj. Danijel se odbija klanjati kipu boga bala i kaze kralju da je to glineni kip koji sigurno nejede hranu koju mu kralj ostavlja nego je jedu svecenici. Da ne duljim danijel razitkriva prevaru i svecenici bivaju ubijeni. Jucer je na gornjem gradu izvrsen sotonisticki ritual u kojemje danijel ubijen a medicinsko svecenstvo je izbjegol bozju kaznu. Na dam se da dace se uskoro sva ova prevara i laz razotkrit
Ajmo malo demistificirati ono “Iggy Pop” u stihu “…a ona kaže: joj što volim Iggy Pop!”
Tumačenje koje sam ja dobio u to doba jest da je “Iggy Pop” u njujorškom žargonu tada značilo “muški spolni organ”, ali izrečeno po narodski…
Znači, ona je jako voljela “veseljka” (što bi rekli oni Splićani u svojoj pjesmi) i tu nije bilo neke velike daljnje filozofije!
Zanimljive su te godine.
Npr Vice Vukov se nije smio spomenuti a isto je imao proročanske stihove.
Znam da su ljudi voljeli Azru ,
meni je Štulić najpoznatiji po medijskom prepucavanju oko autorskih prava.
Zabranjeno pušenje i Nervozni poštar imaju stihove koji su i danas jako aktuelni.
Bravo.
Cak da Johnny nikad i nije namjeravao napraviti ovakav koncept – ovo je ipak odlican osvrt.
Cestitiam.
Azra , Dinamo ,Cibona ,Univerzijada ,Haustor , Jazovka , Mi djeca s kolodvora Zg.
Izvrsno, ali mi ovo;
Balkane, Balkane, Balkane moj
budi mi silan i dobro mi stoj
danas skroz drugačije zvuči nego onda
Jedna urbana legenda kaže da su izvjesni Jurislav Stublić i grupa ”Film” osigurali svoje mjesto u povijesti hrvatskog rokenrola. Ostaće upamćeni kao jedini bend na svijetu koji u svojoj karijeri nema ni jedan stih da se rimuje….
Neznan, ali mi koji smo u osandesete ušli ka teenageri, uz svu materijalnu skučenost toga vrimena, tek danas shvaćamo kako smo imali tu neku duhovnu slobodu kakve nije bilo ni prij ni posli osandesetih. Tad je te slobode nama bilo malo i ništa. To je mišljenje dosta mojih prijatelja i poznanika moje generacije koji smo onda živili ovde.
Džoni Štulić je ništa drugo nego šorošoid i plaćenik kabale.
To odmah možete vidjeti u stihovima. Najzornije je prikazano kada je simpatizirao poljsku Solidarnost i poziv na bunt.
Nešto slično sam viđao kod pokojnog Dvornika koji je pjevao za stojedinicu.
Sve odreda šoroščad bez perja.
Bare i plaćenici, pa drugi…
nikad nisam bas nesto volio Azru, ni slusao.. ali sjecam se tog vremena, kada je takozavni New Wawe, dosao i u YU i pod tim utjecajem je tada ranih 80-ih do sredine 80-ih, nastao jugoslavenski novi val sa mnostvom grupa… Prljavo Kazaliste, Laboratorija Zvuka i Haustor posebno su furali tada popularni stil Ska, po uzoru na britansku grupu Madnes.. tu je bilo jos jako puno grupa, nevjerojatno puno: Film, Aerodrom, Partibrejkers, Elektricni orgazam, Idoli, Lacni Franz, Laibach, Videosex, Denis i Denis, Riblja Corba, Animatori, U skripcu, Xenia… itd ne mogu ih se sviju sjetiti… Neke su nestale nakon sto je novi val prosao negdje nakon polovice 80-ih, a druge su prezivjele i postale velike grupe, kao Kazaliste i Azra i Corba i druge… kazaliste je u drugoj polovici 80-ih sa nekadasnjeg tipicnog stila ska, preslo na mainstream rock…A Corba je ustvari od pocetka bila rock band i nisu se furali na… Čitaj više »
Tip je bio vrstan umjetnik pisane rijeći i glazbe. Izjavio u Sarajevu pred rat kako će sve ovo gorjeti, ima u onom dokumentarcu o njemu. Skoro je izjavio: Na prostorima bivše Jugoslavije postoje samo tri etničke grupe naroda: istočni Srbi, zapadni Srbi i radikalni Srbi. Istočni Srbi žive na području Makedonije, Crne Gore i Srbije, zapadni Srbi su u Bosni, Hrvatskoj i Sloveniji, a radikalni Srbi su ustaše i četnici, o kome je riječ zakljućite sami.
Dugo prije Azre su Atomci razbili jednoumlje komunizma, prije bih rekao da su oni pokrenili nešto nego Azra
dolazim ti kao fantom slobode
i zato pokazi sta znas
dolazim ti kao fantom slobode
da te vodim ravno do dna
a kada zazelis da se vratis
pogledaj
omamljiva samoca tvoga sna
na prozoru
u ogledalu
pred vratima
vidio sam bijes tvojih momaka
demonska igra odbacenih ljudi
tko je zauzeo mjesto u raju
postenje ili vlast
tko je hvalio carevo ruho
patuljci sa naslovnih strana
Fala vam na ovom odličnom osvrtu, tj analizi famoznog albuma. Jonny je bija rijetki genijalac, vizionar
Kad san pročita naslov, u glavu su mi došli nešto noviji stihovi al jednako vizionarski:
Dolazim ti kao fantom slobode
I zato pokaži što znaš
Dolazim ti kao fantom slobode
Da te vodim
Ravno do dna
Kao sto sam sa nasih prostora volio Azru, tocnije receno volim jos uvijek ali ju danas rijetko slusam, tako sam od stranih bendova volio Pink Floyd.
Johnny i Roger Waters mi djeluju dosta slicni karakterom. Bili su mladi, a stare duse, pa su im zato tekstovi u tako mladim godinama bili tako zreli. A sto se tice glazbe, iako su ispodprodsjecni sviraci, imali su izvrsne ideje za koje su im trebali drugi da ih realiziraju, pa su nerijetko bili vrlo grubi prema svojim suradnicima, u zelji da dodju sto jasnije do te neke svoje “vizije”. Zato su obojica bili dosta teski kao osobe.
Roger Waters je to sa vremenom donekle shvatio, ali Johnny cini mi se nikada.
U svakom slucaju, hvala im obojici, ali hvala i svim ostalim clanovima njihovih bendova koji su imali zivaca da ih trpe, jer bez svih njih ne bi bilo te glazbe.
kakav sin majora tln zakon
Džoni je najveća legenda a Azra je najbolja Ex Ju grupa!!! Veliki sam fan Azre, sve pesme znam napamet i slušao sam ih po sto puta. Mobilni mi zvoni sa Azrinim pesma “Anđeli” i “E, pa što”. Još hiljadu puta da slušam pesme neće mi dosaditi. Žalosno je što civilizacija i ljudski rod nisu napredovali ni pedalj od tih sedamdesetih godina u nekom moralnom i ljudskom pogledu. Sve ovo sa tehnologijom i tehnikom je isprazno i uglavnom služi za zadovoljavanje onih nižih ljudskih potreba. Nikada film ne može biti tako dobar kao knjiga (sem “Odiseje 2001 u svemiru) ali to je moje mišljenje koje mlađi ljudi ne dele. Danas niko ne čita knjige (pa i ja slabo) i to je to. Džoni je i pobegao kada je video kuda to vodi u Holandiju. Čitao sam da je jedne godine prijavio i platio najveći porez u Jugi. Ali je video gde… Čitaj više »
Bas sam si to i ja pomislio.
Pozdrav svima
Snuždio se Dejan Cukić neveseo,pokunjen… sve se čini teške su ga muke stigle pa nit’ zbori niti progovara. Samo uzdiše. Promatra ga ispod oka Štulić Johnny (iz plemena starih Azra) te u hipu priupita za junačko zdravlje i rockersko slavlje, našto pobratim Deki ovlaš odmahnu rukom, jerbo njega drugi jadi more. Obećao, naime, ženi – a ne može joj pjesmu napisat. U nedostatku inspiracije. A ona ljuta sve ljuća. Kako ti se zove žena? (to Johnny pita Dejana) Milica. ( to Dejan odgovara) “Mokre ulice”. https://www.youtube.com/watch?v=hEwhWsQ-O5g Johnny zrihtao za – par minuta… P.S. / nadopuna: “Kraj tanana šadrvana, gdje žubori voda živa šetala se svakog dana sultanova kćerka mila. Svakog dana jedno ropče, stajalo kraj šadrvana. Kako vrijeme prolazilo, sve je blijeđe, blijeđe bilo. Jednog dana zapita ga sultanova kćerka draga: „Kazuj, robe, odakle si, iz plemena kojega si?“ „Ja se zovem El Muhamed, iz plemena starih Azra što za… Čitaj više »
steta da je dobra poezija dobila losu muziku i los glas.
izvedba je ocajna.
Gospodine Ponoš, duboki naklon.
Nikada nisam komentirao nijedan od tekstova ili članaka koje sam pročitao na bilo kojoj stranici ili portalu, ali čitajući ovaj Vaš tekst nisam mogao odoljeti porivu da iskažem svoje zadovoljstvo činjenicom da netko može tako duboko i pozitivno secirati Štulića, zasigurno jednog od genijalaca domaće glazbene scene ikad.
Slušao sam Vas na Festivalu slobode u Zagrebu i u Rijeci i čitao neke Vaše članke pa sam stvorio sliku o Vama kao pozitivnoj osobi, ali ovakav tekst, po mom skromnom sudu, može napisati samo osoba iznimne osjetljivosti i prosvijećenosti, uz osjećaj za sadašnjost i zbilju oko nas.
Uz uvjerenje da će mnogi naći nadahnuće u Vašem radu,
samo naprijed
azra vam je dobra, alan ford dobar, ima vas koji hvalite (mozda i slusate a onda je to vislja razina samozavaravanja) arsena dedica ili cak josipu lisac. mozda volite kavijar i sampanjac.
ja vam mogu samo poruciti da se prestanete pretvarati i umisljati nekakvim profinjenim ukusom i glumatati pred nama ostalima kako ste vi njezne duse.
uhvatite se pive, janjetine, prsuta i slusajte lepu brenu. vidjet cete kako je lakse i ugodnije.
stop samozavaravanju.
rijec performans bila popularna jedno vrijeme. htjelo se njome zadiviti nas koji ni ne znamo sto znaci ili tek ucimo.
onda netko izumio rijec preserans.
svaka mu cast sto puta !
hvala covjece, spasio si nas.
ubio si rijec pre … pref … f …f , preformans.
otad se vise ni jedan ne usudjuje preformansirati.
hvala hvala hvala.
Dođi zaboravi,nudim ti noći čarobne
i buđenje upostelji punoj šećera
ispred mog prozora drvo divljeg kestena
puno plodova koje nitko ne treba
Anđeli nek’te čuvaju kada vrijeme oboli
da li čovijek sve, baš sve, na kraju prboli
Zaspao bih sada ja na tvojim rukama
budio se ne bih nikada
neka vrijeme samo broji svoje godine
meni je već dosta čekanja
…Dođi i ostani
nudim ti suze k’o bisere
moje namjere još su uvijek iskrene.
Zelen lišće goru kiti
miris cvijeća poljem šara
a u lugu sirotan se tiho
s gorom razgovara
I ti imaš majku svoju
goro čarna goro mila
pa te tvoja dobra majka
tako lijepo opremila
Košulju i dolomicu
izvezla ti od miline
išarala tople grudi
ravna polja i doline
Vidi djete mirnim glasom
čarnoj gori zborit može
a uzdahu gora čarna
oj siroče, oj siroče
Analizirati sto je htio reci Johhny, ili pisac? ….moli Boga da on ovo nije čitao!