Bijeg od cenzure – platforma Telegram premašila 700 milijuna korisnika i zauzela 2. mjesto iza Whatsupa

telegram
9 komentara

Čini se da se bijeg od globalne cenzure nastavlja punom parom. Telegram je jedno od zadnjih utočišta gdje cenzura (još uvijek) nije uzela maha, stoga skoro 10 % svjetske populacije koristi tu aplikaciju za poruke.

Telegram je prikupio više od 700 milijuna aktivnih korisnika mjesečno i uvodi premium razinu s dodatnim značajkama dok platforma za razmjenu trenutnih poruka nastoji unovčiti dio svoje velike korisničke baze. Tvrtka nije otkrila koliko naplaćuje premium nivo, ali čini se da je cijena mjesečne pretplate u rasponu od 4,99 do 6 dolara.

Premium razina dodaje niz dodatnih i poboljšanih značajki aplikaciji za razmjenu poruka, koja je u siječnju 2021. premašila broj od 500 milijuna mjesečno aktivnih korisnika. Telegram Premium korisnicima omogućuje slanje datoteka veličine čak 4 GB i podržava brža preuzimanja, rekao je Telegram.

Korisnici koji plaćaju također će moći pratiti do 1000 kanala, u odnosu na 500 ponuđenih besplatnim korisnicima, te kreirati do 20 chat foldera s čak 200 chatova u svakoj. Korisnici Telegram Premiuma također će moći dodati do četiri računa u aplikaciju i prikačiti do 10 chatova.

Taj je potez pokušaj tvrtke sa sjedištem u Dubaiju da zadrži svoj razvoj prema “svojim korisnicima, a ne oglašivačima”, navodi se. To je također prvi put da je aplikacija za razmjenu trenutnih poruka sa stotinama milijuna korisnika uvela premium razinu. Signal, WhatsApp, Facebook Messenger, Appleove poruke i Googleove poruke, neki od najvećih konkurenata Telegrama, ne nude premium razinu.

Osnivač i izvršni direktor Telegrama Pavel Durov rekao je ranije ovog mjeseca da je potez pokretanja premium razine trebao odgovoriti na zahtjeve korisnika za dodatnom pohranom/propusnošću.

“Nakon što smo malo razmislili, shvatili smo da je jedini način da omogućimo našim najzahtjevnijim obožavateljima da dobiju više, a da naše postojeće značajke ostanu besplatne jest da ta povećana ograničenja budu plaćena opcija”, rekao je.

Neki analitičari su se ranije nadali da će Telegram moći unovčiti platformu kroz svoj projekt blockchain tokena. No, nakon nekoliko kašnjenja i regulatornih problema, Telegram je 2020. rekao da je odustao od projekta i ponudio povrat 1,2 milijarde dolara koje je prikupio od investitora.

U ožujku 2021. Telegram je prikupio više od milijardu dolara od brojnih ulagača, uključujući Mubadalu i Abu Dhabi Catalyst Partners, prodajom 5-godišnjih konvertibilnih obveznica prije IPO-a.

“Danas je važan dan u povijesti Telegrama – označava ne samo novu prekretnicu nego i početak održive monetizacije Telegrama”, objavila je tvrtka u nedjeljnom postu na blogu.

Premium korisnici će također imati mogućnost pretvaranja glasovnih poruka u tekstove, pristup ekskluzivnim naljepnicama i reakcijama te korištenje animiranih slika kao svojih profilnih fotografija. Također će im biti ponuđeno iskustvo bez oglasa. (Na nekim tržištima sponzorirane poruke se prikazuju na velikim javnim kanalima)

Durov se obvezao da će sve trenutne besplatne značajke u aplikaciji ostati besplatne u budućnosti i također nastaviti s izgradnjom novih značajki za publiku koja ne plaća.

U nedjelju je tvrtka priopćila da uvodi značajku, nazvanu zahtjevi za pridruživanje, kako bi omogućila svim korisnicima da se pridruže javnoj grupi bez potrebe za vezom za pozivnicu. Još jedna nova značajka namijenjena besplatnim korisnicima omogućit će provjerenim grupama i kanalima da pokažu svoju značku na vrhu chata. Novo ažuriranje također podržava renderiranje animacija pri 120 sličica u sekundi za nove iPade i iPhone uređaje.

U bilješci za klijente u svibnju ove godine, analitičari Sanforda C. Bernsteina izvijestili su da Telegram postaje “sve konkurentniji” sa svojim značajkama. “Dok WhatsApp i Messenger još uvijek čine većinu preuzimanja aplikacija za razmjenu poruka u našoj odabranoj grupi, Telegram je preuzeo značajan udio od obje aplikacije, posebno Messengera”, napisali su.

CenzuraRast korisnikaTelegram
Pretplatiti se
Obavijesti o
9 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše komentiran
Inline povratne informacije
Pogledaj sve komentare
nena
2 godine prije

Cenzura postoji u svemo pa tako i ovdje nisam jedanput napisao komentar koji je ostao neobjavljen znaci neznam zasto pokusavate druge optuziti za ono sto i vi raditi … Ovdje prolaz imaju samo proruski navijaci a od njih se neki isticu ponajvise i to vrlo ucestalo neobicno a lako ih je prepoznati radi se o 5 nickova i svi to odmah uoce ko su .

Max
2 godine prije

Lijep uspjeh ja nisam tamo.

Emiliano Zapata
2 godine prije

Kakav bjeg od cenzure??
Eno covjek u Njemackoj uhapsen jer se u jednoj grupi nasmijao smrti 2 polizei !?

Lucija, prva
2 godine prije

“razvoj prema “svojim korisnicima, a ne oglašivačima””
E, to mogu samo najveći.

Mali će uvijek ostati mali.
Da bi postao veliki, moraš biti dobar.

Velika većina više voli kratkoročno razmišljanje i dobit.

© 2024 – Portal Logično

POVEZANE VIJESTI