Borba za otvoreni kod (Open source) umjetne inteligencije (AI) – Bitka je za slobodu

Umjetna inteligencija
19 komentara

Otvoreni kod je srce i duša tehnološkog napretka u današnjem digitalnom dobu. Od Linuxa koji pokreće oblake i superračunala do Androida na vašem pametnom telefonu, gotovo 90% svjetskog softvera temelji se na otvorenom kodu. Upravo je otvorenost i transparentnost omogućila nezamisliv napredak u razvoju softvera i umjetne inteligencije.

Međutim, ova revolucionarna sila dobra sada je pod prijetnjom od strane velikih tehnoloških kompanija i ekstremističkih aktivista koji žele učiniti AI otvorenog koda ilegalnim. Njihovi argumenti temelje se na strahu i paranoji da bi slobodna i otvorena AI mogla postati prijetnja čovječanstvu.

Istina je potpuno suprotna – otvoreni kod i dijeljenje inovacija upravo su ono što čini AI sigurnijom i naprednijom. Samo kroz otvorenost i suradnju najširih krugova stručnjaka možemo identificirati i popraviti manjkavosti AI sustava.

Prijetnja od zatvorenih AI ekosustava

Kada bi se uvele stroge regulative i AI učinila vlasništvom samo nekolicine velikih kompanija, to bi usporilo i ugušilo inovacije. AI bi bila zatvorena iza korporativnih vatrozidova, njene mogućnosti ograničene, a transparentnost i interpretabilnost uklonjena.

Umjesto da AI raste uz otvoren doprinos tisuća istraživača i developera, postala bi vlasništvo samo bogatih i moćnih. A povijest je pokazala da se vlasnici zatvorenih sustava teško odupiru iskušenju cenzure i nametanja svojih agendi.

Sigurnost kroz otvorenost

Suprotno uvriježenom mišljenju, otvoreni kod i modeli AI zapravo su puno sigurniji od zatvorenih, privatnih sustava. Poput najsigurnijih kriptografskih algoritama, otvorenost omogućava tisućama stručnih očiju da pronađu i poprave ranjivosti.

Nije tajna da su najveće tvrtke poput OpenAI, Google i Microsoft izradile svoje revolucionarne AI modele na temeljima otvorenog koda i objavljenih istraživanja. Otvorenost je omogućila njihov napredak.

Budite dio AI revolucije

Bitka za otvoren kod i AI nije novi sukob, već nastavak duge borbe za slobodu informacija i razmjenu ideja. Upravo je ta filozofija otvorenosti omogućila nastanak modernih tehnologija.

Umjesto da se povedemo za glasovima tehnološkog straha, izaberimo put koji AI čini sigurnijom, interpretabilnijom i dostupnijom. Pridružite se revoluciji otvorenog koda i AI – budite dio napretka koji će promijeniti svijet.

Otvorenost je put prema pametnijem, naprednijemživotu za sve. Dajte svoj glas za otvorenu AI koja služi čovječanstvu, a ne partikularnim interesima i strahovima. Vrijeme je da se ponovno izborimo za otvoreni kod, jedini spas za čovječanstvo!

AIopen sourceOtvoreni kodtehnologijaumjetna inteligencija
Pretplatiti se
Obavijesti o
19 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše komentiran
Inline povratne informacije
Pogledaj sve komentare
ime
9 mjeseci prije

nenojte bit naivni.
linus se nervozno nasmijao o pitanju bek duura u linuxu.

Otvoreni Draco
9 mjeseci prije

Kad AI osnuje stranku, ja prvi glasam za njegovu/ njezinu/ stranku

Гавран
9 mjeseci prije

Dobar članak.
Treba potsećati na razliku u filozofiji dva koda i na posledice jednog i drugog.

Lanculica
9 mjeseci prije

Na sreču ili na žalost ne postoji mogučnost kontrole razvoja znanja i tehnologije. Sadašnja AI nije nikakva umjetna inteligencija. Razvojem procesorske snage i pohrane omogučena je pohrana i obrada ogromnih kolićina podataka. I ljudska inteligencija i umjtena inteligencija je samo slaganje pazla. Na osnovu prijašnjih znanja i iskustava čovijek uspoređuje ta znanja i iskustva na novom zadatku ili nepoznanici, jednako kao da tražite pazlu koja odgovara u prazno mjesto. Potpuno na isti naćin to radi i AI. Određenim algoritmima koje pišu ljudi programeri ubrzavaju to uspoređivanje, umjesto jedne linije traženja razvojem procesorske snage i pohrane omogučen je u isto vrijeme ogroman broj istodobnog uspoređivanja i odvajanja podudarnih te odbacivanja ne podudarnih podataka.Ogromno je povečan broj podudarnih karakteristika koje se tada grupiraju u sve detaljniju sliku do konačnog indenticnog oblika pazle koja nedostaje.

Max
9 mjeseci prije

I jest.

Super-ApineIo
9 mjeseci prije

Prednost otvorenog koda je što je komunistički. CopyLEFT, kako to reće Stallman. 

Stallman je mudro blokirao zatvaranje koda, pa kapitalisti od starta nisu mogli zaplijeniti i zagaditi svojim antinarodnim interesima.

Kurioza: Richard Stallman je američki jevrej, Linus Torvalds finski šveđanin.

Shumadinac
9 mjeseci prije

Mnogi vrhunski stručnjaci za AI traže strogu regulativu za korišćenje ove tehnologije pa čak organizuju i potpisivanje peticija jer je opasnost od zloupotrebe realna.
Iako nije isključeno (štaviše) da će neka organizacija razvijati AI sa malignim namerama, mnogo je veća verovatnoća da će to činiti pojedinci za lične potrebe. Trenutno je relativno mali broj pojedinaca koji su u stanju da na ovom polju naprave nešto značajno ali…

Ukratko: i korist i rizik su veliki kao kod svake druge tehnologije. Hemijska industrija je napravila gomilu načina za kreiranje eksploziva u kućnoj izradi ali ipak nemamo “epidemiju terorizma”.

Daleko Zôr
9 mjeseci prije

AI je toliko velika stvar koja je i biti će u budućnosti, kako bi bilo pametno biti transparentno. Kako će utjecaj biti na cijelo čovječanstvo isto bi bilo pametno kad bi svaka npr. država imala tijelo koje će se brinuti kako o transparentnosti tako i o uporabi iste. Tim rečeno, svi bi mogli vidjeti sve, no isto tako bi mogli upozoriti ukoliko nešto krene kako ne bi trebalo. Regulatorna tijela koja će se osim sudjelovanja u promatranju UI imali i instrumente ukoliko netko pomisli to koristiti u svrhe koje vrlo lako mogu krenuti po zlu i naravno urušiti sve ono što će UI na kraju i raditi. A gledajući kamo to sve ide, UI je važan i kao bilo koji drugi resurs. Isto tako privatnost prolaza informacija je regulirana zakonima, no veliki dio back-enda je upitan kako će tko htjeti imati upliv. Te tim bolje odgojiti dok ja malo nego… Čitaj više »

© 2024 – Portal Logično

POVEZANE VIJESTI