Zbog povećanje dostupnosti tehnologije za prepoznavanje lica koja izaziva zabrinutost zbog mogućnosti narušavanja privatnosti u nadzoru, porast glasovnih „pomoćnika“ povećava potrebu za većom zaštitom podataka.
Britanska nacionalna agencija za kriminal tajno radi na bazi podataka sa snimkama glasova kako bi se olakšalo uhićenje kriminalaca, izvještava The Mail u nedjelju.
Audiovizualna biblioteka razvija se tako da se mogu prepoznati osumnjičeni prema njihovom jedinstvenom „govornom otisku“, na snimkama snimljenim na mjestima zločina ili u sklopu tajnog nadzora kako bi se usporedili s obrascima koji su već u bazi.
Navodno postoji sustav sličan kontroverznoj tehnologiji prepoznavanja lica koja se već koristi za hvatanje kriminalaca.
Prema izvješću, čak bi se i podaci prikupljeni iz pametnih kućnih zvučnika poput Amazonine Alexe mogli koristiti za provjeru obrazaca govora u odnosu na poznate kriminalce.
Prema tim informacijama, agencije za provođenje zakona već tiho vrbuju obavještajne službenike za shemu Glasovne analitike. Detalji koji se odnose na tajni projekt analize glasa prvo su otkriveni oglasom za posao koji je zapošljavao obavještajnog službenika od 20 funti na sat za rad na toj shemi u sjedištu NCA-e u Vauxhallu u Južnom Londonu. Oglas glasi:
Sustav Glasovne analitike („Voice Analytics“ -VA) omogućit će stvaranje knjižnice govornih otisaka. Osnovna tehnologija ugrađena je u svakodnevni život javnosti (Alexa, Siri itd.). ”
Službenik bi bio zadužen za izradu prijava za „provođenje tajnih i drugih aktivnosti u svrhu prikupljanja obavještajnih podataka“ i stvaranje „proizvoda u dokazne ili obavještajne svrhe ili za informiranje o operativnom, taktičkom ili strateškom odlučivanju“.
Pojačana briga o privatnosti
Kao što je slučaj s tehnologijom prepoznavanja lica, skupine privatnosti i građanskih sloboda boje se da bi najnoviji projekt koji uključuje sustav glasovne analize mogao izgraditi “još jednu državnu knjižnicu” bez “jasnih pravila”.
Silkie Carlo, direktor grupe za građanske slobode Big Brother Watch, rekao je u nedjelju za Mail:
“Zabrinuti smo tajnim stvaranjem još jedne državne knjižnice narodnih glasovnih otisaka. To otvara ozbiljna i hitna pitanja na koja NCA mora odgovoriti. Glasovna analitika nema uvjerljivu pravnu osnovu, dokaznu osnovu ili bilo kakav nadzor u Velikoj Britaniji. ”
Publikacija citira glasnogovornika NCA-e koji je sinoć rekao da je projekt još uvijek u ranoj fazi, dodajući:
“Sav razvojni posao također se upravlja u suradnji s odgovarajućim regulatornim tijelima i partnerima za provođenje zakona kako bi se razmotrio kakav bi nadzor nad glasovnom analitikom bio potreban kako bi se osiguralo da bilo koji rad bude etičan, zakonski usklađen i javno prihvatljiv.”
Članovi vladine savjetodavne skupine Velike Britanije rekli su da su etička razmatranja slična onima oko prepoznavanja lica, s tim da se primjećuje „istraživanje koje se odnosi na javno mišljenje o snimanju glasa“.
Raste zabrinutost zbog korištenja policijskog prepoznavanja lica za skeniranje gužvi u cilju ciljanja poznatih kriminalaca.
No, uz pojavu glasovnih pomoćnika, od Siri i Google Assistant-a do Facebook Portala i Amazon Alexe, potrošači su zabrinuti kako glasovni asistenti prisluškuju njih, jer se oni uključuju prema zadanim postavkama.
Te se snimke pohranjuju u aplikaciji uređaja zajedno s ostalim podacima s vaših Google ili Amazon računa.
Iako je to kritična značajka za proces učenja govornih asistenata, potrošači su oprezni da ova tehnologija predstavlja brigu o privatnosti, a ne predstavlja samo alat za poboljšanje.
Kao primjer mogućeg pada takvih praksi pokazalo se prošle godine kada su HM Revenue & Customs pohranili pet milijuna jedinstvenih „govornih otisaka“ poreznih obveznika bez traženja njihovog pristanka i bili su prisiljeni izbrisati ogromnu bazu podataka.
Sistemi za nadzor su toliko napredovali u poslednjih nekoliko decenija i ‘obilato’ se koriste od strane tkz “bezbjednosnih agencija”. A u isto vrijeme kriminalne organizacije su jače nego ikad. Neobično, zar ne?