Fizičari su postigli veliku prekretnicu, postižući super-provodljivost na sobnoj temperaturi, približavajući time čovječanstvo jedan veliki korak bliže prema nekoliko revolucionarnih tehnologija, koje će promijeniti život kakvog sada poznajemo.
Super-provodljivost je pojava u kojoj se električni naboj kreće kroz materijal bez otpora, drugim riječima, savršenom učinkovitošću.
Prethodni rekord u super-provodljivosti postignut je na -23 stupnja Celzijusa, ali sada su znanstvenici sa Sveučilišta Rochester uspjeli postići isti podvig na relativno visokih 15 stupnjeva Celzijusa (59 stupnjeva Fahrenheita).
Ovo označava jedan od glavnih koraka prema funkcionalnoj super-provodljivosti, koja bi promijenila načine na koji koristimo svakodnevne tehnologije na više načina, od električnih mreža do računala i elektroničkih uređaja do interkontinentalnog masovnog tranzita.
“Naše će otkriće srušiti ove prepreke i otvoriti vrata mnogim potencijalnim primjenama”, rekao je fizičar Ranga Dias sa Sveučilišta Rochester u izjavi za novinare.
Do ovog trenutka u povijesti, super-vodljivost je uglavnom bila ograničena na laboratorijske postavke, u izuzetno hladnim mikro-okruženjima, obično daleko ispod onih kakve postoje u prirodi, zbog korištenih materijala.
Međutim, nedavni napredak u znanosti o materijalima pružio je fizičarima mogućnost stvaranja super-provodljivih materijala, koji funkcioniraju na sobnoj temperaturi.
Postoji jedno veliko, ili nevjerojatno malo upozorenje, ovisno o vašoj perspektivi: zasad je proboj super-vodiča postignut samo pomoću ugljičnog hidridnog sumpora (kombinacije ugljika, sumpora i vodika, usitnjenog pomoću dijamantnog nakovnja na 270 giga-paskala ili dva milijuna puta veći od standardnog atmosferskog tlaka).
Kao rezultat, super-vodljivi materijali imaju dimenzije između 25 i 35 mikrona (0,025 mm).
Stoga je još uvijek dug put prije nego što se super-provodljivost bude mogla postići pri normalnim razinama tlaka, na sobnoj temperaturi, nakon čega bi se ona realno mogla primijeniti u našoj tehnologiji, ali najnovija otkrića čovječanstvo odvode korak bliže super-vodljivosti tlaka kao i prema skoku u pogledu promjena kod tehnologije, koje bi nakon toga nastale.
Iako sve ovo zvuči pomalo kao znanstvena fantastika, primjene funkcionalne super-provodljivosti bile bi uistinu revolucionarne: kroz takozvane vlakove ”maglev” (vlakove koji bi se kretali uz pomoć magnetne levitacije), koji bi se mogli kretati brzinama koje bi bile iste ili veće od brzina koje postižu današnji super-brzi vlakovi i zrakoplovi, što bi uzrokovalo raširenije korištenje takvih vlakova i što bi dovelo do smanjenja onečišćenja koja nastaju tijekom zračnih putovanja; električne mreže bile bi daleko učinkovitije, jer bi smanjile gubitak energije širom svijeta; prijenos podataka mogao bi doseći dosad nedokučive brzine, što bi omogućilo nevjerojatne brzine interneta i u pogledu skidanja i u pogledu učitavanja informacija.
100 godina nakon Nikole Tesle.Lijep uspjeh!
Sve 5 ali zli znanstvenici će to znanje upotrijebit na super bombe i super oružije. Sigurno već rade na nekakvom Zlu u pozadini ovog otkrića. Super promet i super brzine protiv super virusa i super zatvaranja izolacije doma. Nisam optimističan baš.
Svaka čast.
Supravodič je imao coronu, otud povišena temperatura.
Greška odmah u naslovu: nije super vodljivost nego supra vodljivost 😉
Ima i netočnih podataka ali da ne cjepidlačimo…
ma to znam mokra soba i 220v radijatori rade na sobnoj temperaturi
Ne znam dali se netko sjeća bilo je to prije nekih 20-ak godina dok je Milić još bio glavni urednik dnevnika na HRT-u bio mu gost Vladimir Par fizičar koji je tada tvrdio da su na Institutu Ruđer Bošković pronašli supravodljivi vodić i to demonstrirao mjerenjima.
Od tada o tome ni riječi nigdje, sad neznam dali je to tada bila patka ili su to prodali nekome na zapadu.U svakom slučaju smo ispali naivni ko francuske sobarice.
Potencijalno najveći genij u oblasti tehnologije u mlađoj istoriji je Tesla, a potencijalno najveći debili smo mi na ovim prostorima jer je taj Tesla naš a morao je u Ameriku da bi dobio prostor za rad, i sad ti izumi su u tuđim rukama.
Kako može prijenos podataka doseći dosad nedokučive brzine ako je svjetlovodima već limitiran brzinom svjetlosti? Jesu li znanstvenici izmislili FTL? Ispričavam se ako sam glup i nisam shvatio.