CIA može indirektno čitati WhatsApp poruke – Priznaje Zuckerberg

Mark Zuckerberg - CIA
14 komentara

Izvršni direktor Meta tvrtke Mark Zuckerberg priznao je da američke vlasti, uključujući CIA-u, mogu pristupiti WhatsApp porukama daljinski se prijavljujući na korisničke uređaje, čime efektivno zaobilaze end-to-end enkripciju platforme.

Govoreći u podcastu Joe Rogan Experience u petak, Zuckerberg je objasnio da, iako WhatsAppova enkripcija sprječava Meta u pregledavanju sadržaja poruka, ona ne štiti od fizičkog pristupa korisnikovom telefonu.

Njegove su izjave uslijedile u kontekstu pitanja koje je Rogan postavio o Tuckeru Carlsonu i njegovoj potrazi za organiziranjem intervjua s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom. U veljači prošle godine, govoreći o konačnom uspjehu u razgovoru s Putinom nakon tri godine neuspjelih pokušaja, Carlson je okrivio američke vlasti, posebno NSA i CIA-u, za odugovlačenje njegovih napora. Prema Carlsonu, agencije su ga špijunirale prisluškujući njegove poruke i e-poštu te su procurile njegove namjere medijima, što je “uplašilo” Moskvu da razgovara s njim. Rogan je upitao Zuckerberga da objasni kako se to moglo dogoditi s obzirom na enkripcijske zaštite koje bi trebale štititi poruke.

“Ono što enkripcija čini i što je stvarno dobro jest da tvrtka koja vodi uslugu to ne vidi. Dakle, ako koristite WhatsApp, ne postoji trenutak u kojem Meta poslužitelji vide sadržaj te poruke,” rekao je Zuckerberg, ističući da čak i ako netko hakira Meta baze podataka, ne može pristupiti privatnim tekstovima korisnika. Aplikacija za razmjenu poruka Signal, koju je Carlson koristio, koristi istu enkripciju, prema Zuckerbergu, pa se primjenjuju ista pravila. Međutim, istaknuo je da enkripcija ne sprječava organe za provođenje zakona da pregledavaju poruke pohranjene na uređajima.

“Ono što rade jest da imaju pristup vašem telefonu. Dakle, nije bitno je li nešto šifrirano, oni to mogu vidjeti u čistom tekstu,” pojasnio je. Zuckerberg je spomenuo alate poput Pegasusa, špijunskog softvera koji je razvila izraelska tvrtka NSO Group, a koji se može tajno instalirati na mobilne telefone za pristup podacima.

Prema Zuckerbergu, činjenica da privatne poruke korisnika mogu biti ugrožene izravnim provalom u njihove uređaje razlog je zašto je Meta osmislila nestajuće poruke, gdje se nit poruka može izbrisati nakon određenog vremena.

“Ako je netko kompromitirao vaš telefon i može vidjeti sve što se tamo događa, onda očito mogu vidjeti stvari kako stižu… Dakle, imati enkripciju i nestajanje, mislim da je prilično dobra vrsta standarda sigurnosti i privatnosti,” izjavio je.

Zuckerbergove primjedbe dolaze usred trajnih rasprava o digitalnoj privatnosti i državnom nadzoru. Dok se end-to-end enkripcija hvali zbog zaštite korisničkih podataka, agencije poput CIA-e i FBI-a tvrde da ona može ometati napore u borbi protiv kriminala i terorizma.

Dokument o obuci FBI-ja iz 2021. godine pokazao je da američki organi za provođenje zakona mogu dobiti ograničeni pristup šifriranim porukama s usluga poput iMessagea, Linea i WhatsAppa, ali ne i s platformi poput Signala, Telegrama, Threeme, Vibera, WeChata ili Wickra.

Osim toga, iako se šifrirane poruke ne mogu presresti tijekom prijenosa, izvještaji pokazuju da bi pristupi pohranjeni u uslugama u oblaku mogli biti dostupni organima za provođenje zakona ako je priložen ključ za enkripciju.

CIA nadzorDigitalna privatnostmark zuckerbergNestajuće porukeWhatsApp enkripcija
Pretplatiti se
Obavijesti o
3000


14 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše komentiran
Inline povratne informacije
Pogledaj sve komentare
Sendvič
3 mjeseci prije

Šta drugo za očekivati od vlasnika fejsa sa ovako neinteligentnom facom, ukrao ideju frendu sa faksa i bez svoje krivnje se obogatio. Ulazimo u eru kad se više ne može vjerovati ni slikama ni zvuku, ni na sudu nečeš moći nešto dokazat bude ako vještak ne potvrdi autentičnost.

Zbljuvacnica
3 mjeseci prije

Koja novost, pa to se zna od prvog dana njegovog postojanja

držnedaj
3 mjeseci prije

a gojimi najvuše vole kad je lijepo zapakovano govno..

goran
3 mjeseci prije

sva sreća nemam profil ni na meti ni na instagramu ni na whatsappu pa mi cia može popušiti lagano

FATIH
3 mjeseci prije

ODAVNO POZNATO.ANGLO SAKSONSKO CIONISTIČKA GOVNA.

Max
3 mjeseci prije

Gle čuda.

Tito
3 mjeseci prije

Može cija direktno i indirektno da mi se napuši balčeka skupa sa hazarima koji ih kontroliraju.
Smrt hazarima sloboda narodima svijeta.

Fuuuj
3 mjeseci prije

Lazni vlasnik aplikacije javno govori da je aplikacija spijunska i da svi uslovi koristenja, zastite, enkripcije i anonimnosti su prevara….i to za optuzenicke klupe. Javno je rekao da on nije vlasnik vec CIA. I sve je u USA to tako. Otkad ja govorim da ni Gates, ni Bezos, ni Musk, ni Secerko nisu nikakvi genijalci vec odabrani retardi od duboke drzave kao reprezent uspjesnosti degenerika.

trtmrt
3 mjeseci prije

laže govno…sve što ikada napišete na fb,telegramu,whatsappu,etc. se automatski sprema na serverima a umjetna glupost po potrebi pali alarme…

ime
3 mjeseci prije

da samo whatup…

Deda
3 mjeseci prije

Ako raja NE razumije da je čovijek najlažljivija pasmina na svijetu i da bog NE postoji neka se i dalje educiraju.Ako je ponavljanje mater znanja a na greškama se uči u problemu smo.

© 2024 – Portal Logično

POVEZANE VIJESTI