EU odobrila kontroverzni zakon o umjetnoj inteligenciji

AI Umjetna inteligencija zakon
8 komentara

Europski parlament je odobrio Zakon o umjetnoj inteligenciji, prvi regulatorni okvir koji regulira korištenje sustava umjetne inteligencije. Zakon je usvojen velikom većinom od 523 glasa za, 46 protiv i 49 suzdržanih.

“Ovo je povijesni dan”, rekao je talijanski zastupnik Brando Benifei, jedan od voditelja Zakona o umjetnoj inteligenciji. “Imamo prvu regulativu na svijetu koja postavlja jasan put za siguran razvoj umjetne inteligencije usmjeren na čovjeka.”

Zakon o umjetnoj inteligenciji kategorizirat će sustave umjetne inteligencije u četiri razine na temelju njihovog potencijalnog rizika za društvo. Visoko rizične aplikacije poput samovozećih automobila suočit će se sa strogim zahtjevima prije nego što budu dopuštene na tržištu EU-a. Sustavi nižeg rizika imat će manje obveza.

“Sada će glavna točka biti provedba i usklađenost tvrtki i institucija”, izjavio je Benifei. “Također radimo na daljnjem zakonodavstvu o umjetnoj inteligenciji za uvjete na radnom mjestu.”

Njegov kolega, Dragoş Tudorache iz Rumunjske, rekao je da EU ima za cilj promovirati ova pionirska pravila na globalnoj razini. “Moramo biti otvoreni za suradnju s drugima na tome kako izgraditi upravljanje sa strankama istomišljenika.”

Opća pravila AI stupaju na snagu u svibnju 2025., dok obveze za visokorizične sustave stupaju na snagu nakon tri godine. Nacionalne nadzorne agencije nadzirat će usklađenost.

Različita gledišta o utjecaju

Reakcije su bile mješovite o tome je li Zakon pravilno uravnotežio inovacije i zaštitu prava.

Curtis Wilson, podatkovni znanstvenik u Synopsysu, vjeruje da će to izgraditi povjerenje javnosti: “Stroga pravila i kazne odvratit će nepažljive programere i pomoći korisnicima da budu samouvjereniji u korištenju AI sustava… Osigurati da se svi AI programeri pridržavaju ovih standarda svačije je korist.”

Međutim, Mher Hakobyan iz Amnesty Internationala kritizirao je zakon kao favoriziranje industrije u odnosu na ljudska prava: „Razočaravajuće je što je EU odabrala dati prednost interesima industrije i provedbe zakona ispred zaštite ljudi… Nedostaju odgovarajuće odredbe o transparentnosti i odgovornosti, što će vjerojatno pogoršati zloporabe.”

Tvrtke se sada suočavaju s izazovom preispitivanja praksi kako bi se uskladile.

Marcus Evans, odvjetnik za privatnost podataka, savjetovao je: „Poduzeća moraju stvoriti i održavati robusno upravljanje umjetnom inteligencijom kako bi na najbolji način iskoristila tehnologiju i osigurala usklađenost s novim režimom… Moraju se sada početi pripremati kako ne bi prekršili pravila. ”

Nakon godina pregovora, Zakon o umjetnoj inteligenciji signalizira da EU namjerava globalno predvoditi ovu transformativnu tehnologiju. Ali glasovi protivljenja pokazuju da ostaju izazovi u pronalaženju prave ravnoteže.

AIeuumjetna inteligencijazakon
Pretplatiti se
Obavijesti o
8 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše komentiran
Inline povratne informacije
Pogledaj sve komentare
ime
9 mjeseci prije

sve šta eu izglasa je na štetu naroda.

Schwarze Hunderte
9 mjeseci prije

… I plenidbu auta za koju , prometne agencije Europske Komisije procjene ” da su stari ” ( sve preko 15 godina 😁 😉 ) uz obveznu reciklažu ( o vašem trošku dakako 🤗 ) – PLUS – u slučaju prometne nezgode gdje OSIGURAVAJUĆE DRUŠTVO VELI ” da su troškovi popravka – neisplativi ” – plaćate – reciklažu 🤷 ! P.S.;- Zakon ne važi izvan EU 😉 😁 … ——>>>> environment.ec.europa.eu/topics/waste-and-recycling/end-life-vehicles/end-life-vehicles-regulation_en Hebeno – a 🤗 😁 🤷

Mahatma
9 mjeseci prije

Kada se naprave open source inačice trenutnih AI alata EU će moći samo lajati na mjesec.

Max
9 mjeseci prije

Prirodna glupost odobrava umjetnu inteligenciju.

DobrotaJeIzbor
9 mjeseci prije
  • Evo narodu oružje – bit će legalno i strogo regulirano
  • Evo narodu droga – bit će legalna i strogo regulirana
  • Evo narodu prostitucija – bit će legalna i strogo regulirana
  • Evo narodu genska terapija – bit će legalna i strogo regulirana
  • Evo narodu AI – bit će legalna i strogo regulirana
  • Evo narodu zla svih vrsta – bit će legalno i strogo regulirano

Koliko je to ‘strogo’? Tko regulira? Korumpirani regulatori, koji su na prvoj crti društvene odgovornosti, a zbog čije je truleži i samo društvo trulo? Kakva uopće regulacija može postojat u sustavu u kojemu zakon ne vrijedi jednako za sve pripadnike istoga, u sustavu jednakosti u kojemu su neki ipak jednakiji od drugih? Nema tu pravde.

© 2024 – Portal Logično

POVEZANE VIJESTI