Google je suočen sa kaznom od 270 miliona dolara u Francuskoj zbog svog AI-a

Google isplata francuskim medijima
3 komentara

U nikad završenoj sagi između Google-a i francuske nadležnosti za konkurenciju u vezi zaštite autorskih prava za isječke vijesti, Autorité de la Concurrence je u srijedu objavila kaznu od 250 miliona eura protiv tehnološkog diva (oko 270 miliona dolara po današnjem kursu razmjene).

Prema nadzorniku za konkurenciju, Google je ignorisao neka od svojih prethodnih obećanja sa izdavačima vijesti. Ali odluka je posebno značajna jer se oslanja na upotrebu Google-a vijesti izdavača kako bi trenirao svoj generativni AI model Bard/Gemini.

Nadležnost za konkurenciju pronašla je grešku u vezi sa Google-ovom propuštenom obaveštenju izdavača vijesti o ovom korištenju GenAI-a njihovog autorskog sadržaja. To se dešava u svjetlu ranijih obaveza koje je Google preuzeo kako bi osigurao fer pregovore o plaćanju s izdavačima za ponovnu upotrebu njihovog sadržaja.

Autorska prava i konkurencijske nepravde

Godine 2019. godine, Evropska unija je usvojila digitalnu reformu autorskih prava koja je proširila zaštitu autorskih prava na naslove vijesti i isječke. Agregatori vijesti, poput Google News-a, Discover-a i okvira “Top Stories” na stranicama rezultata pretrage, ranije su skidali i prikazivali ove vijesti na svojim proizvodima bez ikakve finansijske nadoknade.

Google je prvobitno pokušao izbjeći zakon isključivanjem Google News-a u Francuskoj. Ali nadležnost za konkurenciju brzo je reagovala — smatrajući njegovu jednostranu akciju zloupotrebom dominantnog tržišnog položaja koji bi mogao ugroziti izdavače. Ova intervencija praktično je prisilila Google da postigne sporazume s lokalnim izdavačima o ponovnoj upotrebi sadržaja. Ali 2021. godine, Google je kažnjen sa 592 miliona dolara nakon što je nadležnost za konkurenciju otkrila ozbiljna kršenja u njegovim pregovorima s lokalnim izdavačima i agencijama.

Tehnološki div nazvao je sankciju “neproporcionalnom” i rekao da će se žaliti. Ali kasnije je pokušao riješiti spor — nudeći seriju obećanja i povlačeći svoju žalbu. Obećanja su prihvatili francuski autoriteti, uključujući proslijeđivanje ključnih informacija izdavačima i fer pregovaranje.

Google je potpisao autorske ugovore s stotinama izdavača u Francuskoj — koji su obuhvaćeni sporazumom s autoritetima. Dakle, njegovo poslovanje na ovom području je veoma strogo regulisano.

Bez žalbe

Google je pristao ne osporavati posljednje nalaze Autorité-a — u zamjenu za brzi proces i novčanu uplatu.

Međutim, njegov direktor za vijesti i partnerske odnose, Sulina Connal, izrazila je nezadovoljstvo — pišući u dugom blog postu da “kazna nije proporcionalna pitanjima koja je postavila” autoritet.

Blog post sugerira da Google zaista želi staviti tačku na ovu sagu ovaj put, pri čemu Connal također piše: “Postigli smo sporazum jer je vrijeme da idemo dalje i, kao što pokazuju naši mnogi sporazumi s izdavačima, želimo se fokusirati na veći cilj održivih pristupa povezivanju ljudi s kvalitetnim sadržajem i na konstruktivnom radu s francuskim izdavačima.”

S generativnim AI u fokusu i kompetitivnom utakmicom za pokretanje alata, Google-ovo razmatranje problema ponovne upotrebe sadržaja izgleda drugačije.

Treniranje GenAI-a u fokusu

Današnje provođenje mjera od strane francuskog autoriteta za konkurenciju pokazuje da se fokusirao na Google-ovu upotrebu sadržaja izdavača vijesti i agencija u svrhu obuke svog osnovnog AI modela i pripadajuće AI usluge četbota Bard (sada nazvan Gemini).

Nadležnost je utvrdila da je Google koristio sadržaj izdavača i novinskih agencija za obuku Barda, svog generativnog AI alata koji je lansiran u julu 2023. godine, “bez obavještavanja vlasnika autorskih prava ili autoriteta”, navodi se u njenom saopštenju za medije.

Na ovom planu, Google-ova odbrana ima dvostruki karakter. U svom blog postu piše da nadležnost za konkurenciju “ne osporava način na koji se veb sadržaj koristi za poboljšanje novijih proizvoda poput generativne AI, što je već adresirano u članu 4 EUCD-a” [EU Direktiva o autorskim pravima].

Član 4 Direktive o autorskim pravima navodi “izuzetak ili ograničenje za izvlačenje teksta i podataka” — posebno za “reprodukciju i ekstrakciju pravno dostupnih djela i drugih predmeta u svrhu rudarenja teksta i podataka”.

Međutim, u svom saopštenju za medije Autorité tvrdi da još nije utvrđeno da li izuzetak vrijedi u ovom slučaju. (Važno je napomenuti da relevantna klauzula se odnosi na “pravno dostupna djela” — dok je Google pod zakonski obavezujućim obećanjem prema nadležnosti za konkurenciju da obavijesti nositelje autorskih prava o korištenju njihovih zaštićenih djela i očigledno to nije učinio u ovom slučaju.)

“Kada je u pitanju odluka da li korištenje sadržaja vijesti za obuku usluge umjetne inteligencije spada pod susjedna prava i zaštitu, ovo pitanje još nije odgovoreno”, napisala je nadležnost za konkurenciju. “Međutim, Autorité smatra da je Google prekršio svoje obećanje #1 propuštanjem informiranja izdavača da je njihov sadržaj korišten za obuku Barda.”

Blog post Google-a također spominje EU Zakon o veštačkoj inteligenciji — sugerirajući da je relevantan. Međutim, zakonodavstvo još nije na snazi jer se čeka konačno usvajanje od strane Evropskog savjeta.

Nadolazeći zakon o veštačkoj inteligenciji također će reći da se razvojni programeri moraju pridržavati pravila o autorskim pravima bloka. I uvodi zahtjeve za transparentnošću s ciljem — zahtjevajući od njih da uspostave politiku poštovanja EU zakona o autorskim pravima; i da javno objave “dovoljno detaljan sažetak” sadržaja korištenog za obuku općih modela AI (poput Gemini/Bard).

Ovaj nadolazeći zahtjev modelara modela da objave sažetak podataka o obuci mogao bi, u budućnosti, olakšati izdavačima vijesti čiji zaštićeni sadržaj je korišten za obuku GenAI-a da dobiju fer naknadu prema zakonu EU o autorskim pravima.

Bez tehničke mogućnosti isključivanja

Autorité također ukazuje da Google nije pružio, do najmanje 28. septembra 2023. godine, tehničko rješenje koje bi omogućilo izdavačima i novinskim agencijama da isključe svoj sadržaj koji se koristi za obuku Barda bez da takva odluka utiče na prikaz njihovog sadržaja na drugim Google uslugama.

“Do ovog datuma, izdavači i novinske agencije koje su željele isključiti ovaj slučaj korištenja morale su ubaciti instrukciju koja blokira svu indeksaciju sadržaja od strane Google-a, uključujući usluge Pretrage, Discover-a i Google News-a. Ove usluge su posebno dio pregovora o prihodima vezanim za susjedna prava”, napisala je, dodajući: “U budućnosti, Autorité će pažljivo analizirati efikasnost Google-ovih procesa isključivanja.”

U tehničkim terminima, između jula i septembra 2023. godine, izdavači vijesti su mogli dodati “noindex” oznaku u robots.txt datoteku kako bi se osiguralo da njihov sadržaj ne bude korišten za obuku Google-ovog AI modela. Ova robots.txt datoteka se nalazi u osnovnom folderu veb servera i sadrži različite instrukcije za pretraživače. Google-ov web crawler gleda instrukcije u tim datotekama kako bi indeksirao veb stranice.

Ali “noindex” oznaka znači da vaša veb stranica nestaje s Google-a. U septembru 2023. godine, Google je dodao više granularnosti i kreirao “Google-Extended” pravilo koje se razlikuje od “noindex” pravila. Isključivanjem iz Google-Extended uputstva, veb izdavači pokazuju da ne žele pomoći u poboljšanju trenutnih i budućih modela Gemina.

Ostali nedostatci

Autorité također kažnjava Google zbog niza drugih problema vezanih za način na koji pregovara s francuskim izdavačima vijesti, utvrdivši da im nije pružio sve potrebne informacije kako bi osigurao fer pregovaranje o naknadi za njihov sadržaj.

U svom saopštenju za medije, napisala je da su Google-ove informacije izdavačima o njegovoj metodologiji za izračunavanje koliko bi trebali biti plaćeni bile “posebno nejasne.”

Također je utvrđeno da Google nije ispunio kriterije nediskriminacije, s ciljem osiguravanja jednakog tretmana izdavačima. I istakla je odluku Google-a da nametne “minimalni prag” za naknadu — odnosno, ispod kojeg ne bi isplaćivao izdavačima — pri čemu je Autorité opisala to kao uvođenje diskriminacije između izdavača “u samom principu”. Ispod određenog praga, svi izdavači se “proizvoljno dodjeljuju nula naknade, bez obzira na njihovu konkretnu situaciju”, napomenuto je i u saopštenju za medije.

Osim toga, Autorité je utvrdila nedostatke u Google-ovim izračunima takozvanog “indirektnog prihoda”, tvrdeći da “paketi” koje je predložio nisu u skladu s prethodnim odlukama ili presudom Suda pravde iz oktobra 2020. godine.

Također je navela da Google nije ispunio svoje obaveze da ažurira ugovore o naknadi u skladu s obećanjima.

francuskaGooglekazna
Pretplatiti se
Obavijesti o
3 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše komentiran
Inline povratne informacije
Pogledaj sve komentare
Max
8 mjeseci prije

I neka je ali to je za njih.

Lucija, prva
8 mjeseci prije

Monopol.
To je ono za što njih treba tužiti.
I u EU i u USA.

No, kad su se domogli YouTube a, a nitko nije ništa napravio, bilo je jasno ‘koja je ura’.

© 2024 – Portal Logično

POVEZANE VIJESTI