Google-ov inženjer ukrao AI tehnologiju za kineske tvrtke

Google
4 komentara

Bivši inženjer Googlea optužen je za krađu trgovinskih tajni povezanih s umjetnom inteligencijom (AI) kako bi pomogao kineskim tvrtkama u razvoju konkurentnih proizvoda autonomnih vozila. Prema optužnici koju je u srijedu podiglo američko tužiteljstvo, Xinjiang Zhao iz Novata u Kaliforniji optužen je za krađu fizičkih datoteka i digitalnog koda vezanog za Googleovu naprednu tehnologiju za vozila koja se samostalno voze.

Zhaov navodni zločin dogodio se između 2015. i 2018. dok je radio na Googleovom programu autonomne vožnje Waymo. Optužnica tvrdi da je Zhao ukrao poslovne tajne i kodove s pohranjenim podacima o rutama i korisničkim priručnicima namijenjenim internoj upotrebi u Googleu.

Zhao je navodno planirao osnovati svoju tvrtku u Kini koristeći ukradenu tehnologiju i kodove vezane uz Googleov program samostalne vožnje. Uhićen je na graničnom prijelazu u Kaliforniji kada je pokušao putovati u Kinu u kolovozu 2021. godine.

“Optuženi je učinio eksplicitne korake da sakrije svoje nezakonito ponašanje”, navodi se u optužnici. “Između ostalog, uploadao je poslovne tajne na svoje privatne računalne mreže i pregledavao je poslovne tajne na osobnom računalu.”

Suočava se s 33 točke optužnice koje uključuju potkradanje trgovinskih tajni i pristup zaštićenom računalnom sustavu zbog financijske dobiti. Ako bude proglašen krivim po svim točkama, mogao bi završiti u zatvoru na nekoliko desetljeća.

Ovaj slučaj otkriva kontinuirane napetosti između Sjedinjenih Država i Kine oko pitanja intelektualnog vlasništva i optužbi da Peking pokušava nezakonito steći američku tehnologiju. Slučajevi krađe trgovinskih tajni od strane pojedinaca povezanih s Kinom sve su češći.

Googleov program autonomne vožnje Waymo smatra se tehnološkim liderom u razvoju samovozećih automobila. Ipak, tvrtka se suočava s žestokom konkurencijom drugih tehnoloških divova poput Applea, Forda i startupa iz tog sektora.

AIGooglekinaumjetna inteligencija
Pretplatiti se
Obavijesti o
4 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše komentiran
Inline povratne informacije
Pogledaj sve komentare
Max
8 mjeseci prije

Industrijska špijunaža je česta pojava.

Dalmata
8 mjeseci prije

Hm..hm.Vrlo,vrlo čudna optužba..Kad USrA popuši,onda je to krađa i špijunaža.A kad domaće izdajice i prodane duše,kradu i osiromašuju,vlastite,države i narode,onda su to”Demokracija,Eu
ro-atlanske integracije,ljudska prava”,a kad oni pušu,to je “Krađa,ugrožena,nacionalna sigurno
st”, to su lopovi,a kad im izdajice služu,onda su to”kooperativni nosioci,zapadnih vridnosti.Šjor Kinez
svaka vam čast.

Josip
8 mjeseci prije

Jebo mater Americi, sve sto je dobro a prisvojili su si (sjetimo se Tesle) treba iznijeti iz te fasisticke tvorevine prije nego li se raspadne u prah i pepeo..

jupiter
8 mjeseci prije

paaa asanzu istice rok, treba novi “izdajnik” samo (ako je ovo uopste tacno) Li nije glup mi kinezi vec uveliko koriste i unapredjuju to…..

© 2024 – Portal Logično

POVEZANE VIJESTI