Google-ov inženjer ukrao AI tehnologiju za kineske tvrtke

Google
4 komentara

Bivši inženjer Googlea optužen je za krađu trgovinskih tajni povezanih s umjetnom inteligencijom (AI) kako bi pomogao kineskim tvrtkama u razvoju konkurentnih proizvoda autonomnih vozila. Prema optužnici koju je u srijedu podiglo američko tužiteljstvo, Xinjiang Zhao iz Novata u Kaliforniji optužen je za krađu fizičkih datoteka i digitalnog koda vezanog za Googleovu naprednu tehnologiju za vozila koja se samostalno voze.

Zhaov navodni zločin dogodio se između 2015. i 2018. dok je radio na Googleovom programu autonomne vožnje Waymo. Optužnica tvrdi da je Zhao ukrao poslovne tajne i kodove s pohranjenim podacima o rutama i korisničkim priručnicima namijenjenim internoj upotrebi u Googleu.

Zhao je navodno planirao osnovati svoju tvrtku u Kini koristeći ukradenu tehnologiju i kodove vezane uz Googleov program samostalne vožnje. Uhićen je na graničnom prijelazu u Kaliforniji kada je pokušao putovati u Kinu u kolovozu 2021. godine.

“Optuženi je učinio eksplicitne korake da sakrije svoje nezakonito ponašanje”, navodi se u optužnici. “Između ostalog, uploadao je poslovne tajne na svoje privatne računalne mreže i pregledavao je poslovne tajne na osobnom računalu.”

Suočava se s 33 točke optužnice koje uključuju potkradanje trgovinskih tajni i pristup zaštićenom računalnom sustavu zbog financijske dobiti. Ako bude proglašen krivim po svim točkama, mogao bi završiti u zatvoru na nekoliko desetljeća.

Ovaj slučaj otkriva kontinuirane napetosti između Sjedinjenih Država i Kine oko pitanja intelektualnog vlasništva i optužbi da Peking pokušava nezakonito steći američku tehnologiju. Slučajevi krađe trgovinskih tajni od strane pojedinaca povezanih s Kinom sve su češći.

Googleov program autonomne vožnje Waymo smatra se tehnološkim liderom u razvoju samovozećih automobila. Ipak, tvrtka se suočava s žestokom konkurencijom drugih tehnoloških divova poput Applea, Forda i startupa iz tog sektora.

AIGooglekinaumjetna inteligencija
Pretplatiti se
Obavijesti o
4 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše komentiran
Inline povratne informacije
Pogledaj sve komentare
Max
10 mjeseci prije

Industrijska špijunaža je česta pojava.

Dalmata
10 mjeseci prije

Hm..hm.Vrlo,vrlo čudna optužba..Kad USrA popuši,onda je to krađa i špijunaža.A kad domaće izdajice i prodane duše,kradu i osiromašuju,vlastite,države i narode,onda su to”Demokracija,Eu
ro-atlanske integracije,ljudska prava”,a kad oni pušu,to je “Krađa,ugrožena,nacionalna sigurno
st”, to su lopovi,a kad im izdajice služu,onda su to”kooperativni nosioci,zapadnih vridnosti.Šjor Kinez
svaka vam čast.

Josip
10 mjeseci prije

Jebo mater Americi, sve sto je dobro a prisvojili su si (sjetimo se Tesle) treba iznijeti iz te fasisticke tvorevine prije nego li se raspadne u prah i pepeo..

jupiter
10 mjeseci prije

paaa asanzu istice rok, treba novi “izdajnik” samo (ako je ovo uopste tacno) Li nije glup mi kinezi vec uveliko koriste i unapredjuju to…..

© 2024 – Portal Logično

POVEZANE VIJESTI