Google prikuplja detaljne podatke o zdravstvenim podacima od milijuna Amerikanaca, a da nije obavijestio pacijente ili liječnike, objavio je The Wall Street Journal.
Ascension sa sjedištem u St. Louisu, drugi je po veličini zdravstveni sustav u Sjedinjenim Američkim Državama, s Googleom dijeli rezultate laboratorija, dijagnoze i evidencije hospitalizacije, kao i povijest bolesti upotpunjene s imenima i datumima rođenja pacijenata.
Osoba upoznata s temom rekla je za WSJ kako najmanje 150 Googleovih zaposlenika ima pristup podacima o desecima milijuna pacijenata, nazivajući ih „Project Nightingale“.
Google podatke navodno koristi za dizajniranje novog softvera usmjerenog na AI. Pojedinosti uključuju visinu, težinu i dob; svaki sastanak s liječnikom, vitalne znakove, alergije, testove, operacije, snimanje; i bilo koje lijekove na recept koje pacijenti uzimaju ili su uzimali u prošlosti.
Forbes izvještava da je u sklopu projekta Nightingale Ascension učitao podatke o pacijentima na poslužitelje Google Cloud. Ideja je bila da pomoću sustava pružatelji zdravstvenih usluga mogu upotrijebiti alat pod nazivom Pretraživanje pacijenata i privući pojedinačne stranice o pacijenatu.
Prema Forbesu, koji kaže kako je pregledao prezentaciju na tu temu, „Stranica uključuje cjelovite informacije o pacijentu, kao i bilješke o medicinskim problemima pacijenata, rezultate ispitivanja i lijekove, uključujući podatke iz skeniranih dokumenata.“
Prethodno priopćenje za javnost, koje je objavio Ascension nakon objavljivanja WSJ članka, najavilo je svoje partnerstvo s Googleom i reklo da je njegov cilj bio “optimizirati zdravlje i dobrobit pojedinaca i zajednica i pružiti sveobuhvatan portfelj digitalnih mogućnosti.”
“Sav posao vezan uz Ascension-ov angažman s Googleom u skladu je s HIPAA-om i poduprt je snažnim naporima u zaštiti podataka i pridržavanju strogih zahtjeva Ascension-a za rukovanje podacima”, navodi se u priopćenju.
Google je ranije optuživan za neprimjeren pristup stotinama tisuća zdravstvenih kartona putem Medicinskog centra Sveučilišta u Chicagu.U 2017. godini Google je surađivao s Medicinskim centrom Sveučilišta u Chicagu kako bi razvio alate za strojno učenje koji mogu “precizno predvidjeti medicinske događaje – poput toga hoće li pacijenti biti hospitalizirani, koliko dugo će ostati i da li se njihovo zdravlje pogoršava unatoč liječenju zbog takvih stanja kao infekcije mokraćnog sustava, upale pluća ili zatajenja srca “, navodi se u objavi na blogu.
Naravno da se ovo može zloupotrebiti ali može biti i jedan od najvažnijih projekata čovečanstva. Pre više od godine dana sam čuo za inicijativu Google-a da pokrene “online dijagnozu” – neko napiše svoje simptome, priloži rezultate analize krvi i urina, eventualno ultrazvuka ili skenera. Tada Google sve to uporedi sa svojom ogromnom bazom podataka, verovatno postavi još neko dodatno pitanje… “Svaki čovek reaguje drugačije”. Da, ovo je tačno kada su u pitanju manje populacije, recimo grad od 50 000 stanovnika. Neka svaki od njih drugačije ispoljava simptome, kako će ih lekar prepoznati kada leči ukupno nekoliko hiljada ljudi. Za običnog lekara je to nemoguća misija ali bi Google lako pronašao šablon. Na ovaj način bi se prepoznavale bolesti koje uglavnom prolaze nezapaženo i takve ostaju dok se organizam sam ne izbori ili dok ne postane kasno. Dakle, ovaj projekat ima fantastičan potencijal ali ga je nemoguće realizovati bez podataka o… Čitaj više »
ekspertni sustavi traže velike baze podataka
internet je najveća
pitam se dali direktor svemira radi isto
sa bazom od 30%gladne djece
Privatnost. Svojoj djeci ćemo s mukom objašnjavati značenje te zastarjele riječi.
Rade za ” dr. MAFIA & co. ” … najopasnija i najsofistikantna mafija ikada
Normalno, kad si mogu priustit kaznu koju god im netko odredi!