Google priznaje eksperimentalno blokiranje pretraživanja nekih australskih internetskih stranica zbog prepirki oko plaćanja mjesta za sadržaj

Google
9 komentara

Korisnici Interneta ne mogu pronaći najnovije vijesti iz Australije u pretraživanjima, jer prodajna mjesta tvrde da Google ulaže trud protiv zakona predloženog od strane Senata, koji bi natjerao medije na plaćanje vijesti.

Već se danima neki korisnici interneta pitaju zašto su Googleove pretrage izostavile najnovija ažuriranja Sydney Morning Heralda, Daily Telegrapha i drugih australskih vijesti. Sada je tehnološki div priznao da provodi “eksperiment”, dorađujući svoj strogo čuvani algoritam te da prikazuju se samo stare poveznice.

“Trenutno izvodimo nekoliko eksperimenata koji će dosegnuti oko jedan posto korisnika Google pretraživanja u Australiji, kako bi se izmjerili međusobni utjecaji novinskih tvrtki i Google pretraživanja”, rekao je glasnogovornik tvrtke za Sydney Morning Herald, nakon što se zapitao zašto se njegove najnovije vijesti nisu pojavile u pretraživanjima.

Rekao je da će eksperiment završiti sljedeći mjesec.

Zvijezda Silicijske doline trenutno je u bitci s australskim regulatorima zbog pokušaja prisiljavanja platformi poput Googlea i Facebooka na plaćanje vijesti zbog korištenja njihovog sadržaja. Novinska mjesta pogođena propustima pretraživanja tvrde da se tehnološki div odupire takvim nastojanjima australskih vlasti.

Glasnogovornik tvrtke Nine, korporativnih vlasnika Sydney Morning Heralda, rekao je da je Googleov eksperiment novi potez kojim se želi demonstrirati “kako lako oni mogu učiniti da svi oni koji više ne uživaju Googleove simpatije mogu jednostavno nestati s interneta, što je jeziva ilustracija njihove izvanredne tržišne snage.”

Prošle je godine australsko Povjerenstvo za zaštitu tržišnog natjecanja i potrošača predložilo novi pravilnik na temelju kojeg bi tehnološki divovi morali plaćati vijesti. O tom pravilniku trenutno raspravlja nacionalni Senat.

Korporativni vlasnici tražilice bore se protiv prijedloga Australaca i objavili su poruku na početnoj stranici Googleovih australskih pretraživanja, gdje su izrazili protivljenje pravilniku.

Cilj pravilnika je zaustavljanje odljeva novca, koji nastaje od oglašavanja, od strane izdavača vijesti do digitalnih platformi te kako bi stvorio ujednačenije zarade. U Australiji je 2020. Google zaradio 4,3 milijarde dolara, odnosno 53 posto prihoda od mrežnog oglašavanja. Facebook je dobio 28 posto, a preostalih 19 posto dijele svi ostali.

GooglePretraživanje
Pretplatiti se
Obavijesti o
3000


9 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše komentiran
Inline povratne informacije
Pogledaj sve komentare
Picajzl
3 godine prije

Tako je, treba nagaziti lešinare tamo gdje ih boli. Nadam se da će drugi slijediti primjer.
Nije google, ni svi ti “divovi” dovjeka. Kako su nastali , mogu i nestat, brzo će se ljudi prilagoditi na druge platforme, kako smo se prilagodili ovoj. BRAVO.

4e 65 6b 64 6f 2e
3 godine prije

Traženje vijesti u Google tražilici i objavljivanje vijesti na Google platformama nije jedno te isto. Australija je stala u zaštitu svojih medija, jer Google, Facebook i ostali objavljuju vijesti australskih medija na svojim platformama i zbog toga su australski mediji uskraćeni za novce, koje bi dobili objavom oglasa na svojim stranicama. To nema veze sa prikazivanjem traženih rezultata u internetskim tražilicama.

Tu se radi o “cenzuriranju” australskih medija, odnosno izbacivanjem rezultata traženja koji bi trebali prikazati poveznice do vijesti australskih medija. Time se još više onemogućava mogućnost tih medija do dopiru do šire publike, te im se tako još više smanjuje mogućnost zarade putem oglasa. To je čisti “bullying” Googlea.

3 godine prije zadnji put uredio 4e 65 6b 64 6f 2e
Mateja
3 godine prije

Me ne zanima, ker uporabljam Duckduckgo in Startpage.
V mobitel pa po nakupu nisem vpisala svojih osebnih podatkov. En sam laptop imam za branje svoje e pošte iz Google in Hotmail.
Nekateri ljudje so pa podarili podatke Googleu, ker jim ni pasalo prenašati aplikacij z apkpure, apkmirror itd. Dali so svoje podatke in vsak jih lahko najde. Vsak lahko ve, kje je njihov mobitel in imajo ga v žepu, da so izpolnjeni pogoji za sleditev in izpostavljenost sevanju. Jaz nikoli mobitela nimam bližje kot na dvajset centimetrov. Nikoli niti, ko telefoniram ne. Takrat uporabljam žične slušalke.
Ko pa brskam po spletu postavim mobitel na mizo in ga nimam v naročju, kot ga ima večina uporabnikov.

Bosanac
3 godine prije

Evo još nekih alternativa umjesto youtube-a, goola i sl.:

https://d.tube/
https://rumble.com/

Search engines:
Qwant
Yippy
searX
StartPage
Duck ste vec čuli
Swisscows

Mailbox kriptovani a bestplatni:
Proton
Tutanota
Criptext (ovaj radi na signal protokolu) i ima neogranicen mailbox jer ti se pohranjuje direktno u komp nema na serveru poruka nikakvom.

Ko ima kod kuće neki komp da može ubacit server može sebi napravit sopstveni Cloud…ima OpenSource Nextcloud , preko njega može i chat i pozive imat ako kome dopusti na server (otvori mu account) a ovaj drugi skine aplikaciju na tel ili komp.

3 godine prije zadnji put uredio Bosanac
© 2024 – Portal Logično

POVEZANE VIJESTI