Google i njegova matična tvrtka Alphabet Inc. optuženi su za opsežno i nezakonito praćenje aktivnosti milijuna ljudi. To praćenje događalo se čak i kada bi korisnici uključili ”privatan” način pregledavanja interneta. Tužba iznosi pet milijardi USD.
Tužba je podnesena u utorak američkom Okružnom sudu u San Joseu, a u njoj se navodi da je Google prekršio američki savezni zakon o prisluškivanju i kalifornijski zakon o privatnosti, prikupljajući informacije o tome što ljudi gledaju u vijestima, traže na mreži ili rade u svojim mobilnim aplikacijama; informacije koje je Google prikupljao čak i nakon što bi korisnici isključili mogućnost praćenja u postavkama računa ili ako bi se prebacilina privatan način pregledavanja.
Tužba koju je podnijela Boies Schiller Flexner, odvjetnička tvrtka koja zastupa nekoliko pojedinačnih korisnika koji djeluju „u ime svih ostalih sa sličnim problemima“, navodi da je prikupljanje podataka olakšano putem Googleovog Firebasea, softvera koji se koristi za pohranu podataka aplikacija i slanje obavijesti i oglasa. Ta usluga djeluje na za korisnike nevidljiv način prikuplja informacije o njima. To je druga pritužba koju je tvrtka podnijela od lipnja; prva slična optužba protiv Googlea podnesena je zbog teških kršenja pravila privatnosti, što je Google neprestano radio čak i kada bi njegovi korisnici uključili privatne načine pregledavanja internetskog sadržaja.
“Čak i kada potrošači slijede Googleove upute i isključe praćenje”, aktivnosti na webu i u aplikacijama “na njihovim kontrolama privatnosti “, Google ipak nastavlja presretati potrošačevu upotrebu aplikacija i pregledavanje komunikacija i osobnih podataka putem aplikacije”, stoji u tužbi.
”Prikupljanje podataka omogućava Googleu učenje svakojakih stvari o privatnom životu „gotovo svakog korisnika koji posjeduje računalo ili pametni telefon“, uključujući tko su njihovi prijatelji, kakve su prehrambene i trgovačke navike korisnika, kao i „najintimnije i potencijalno sramotne stvari“ koje korisnik može pretražiti putem interneta”, upozorio je odvjetnički ured u svojoj prijašnjoj žalbi. Tužba sada traži odštetu od najmanje pet milijardi dolara od tehnološkog giganta. Google do sada nije komentirao optužbe. Boies Schiller Flexner, koji je zastupao neke od konkurenata tvrtki poput Facebooka, ranije je optužio tvrtku da tajno snima aktivnosti korisnika internetskog preglednika Google Chromea, čak i u anonimnom načinu pregledavanja. Google je u to vrijeme izjavio da će se boriti protiv tog zahtjeva.
Ministarstvo pravosuđa SAD-a, te brojni državni odvjetnici, u međuvremenu su pokrenuli svoje zasebne istrage o poslovnim praksama tvrtke, istražujući je li tvrtka stekla nepoštenu konkurentsku prednost u oglašavanju, zato što je prikupljanje podataka putem Firebasea postalo gotovo neizbježno. Iako još nijedna istraga nije rezultirala tužbom, očekuje se da će DOJ podnijeti žalbu negdje ovog ljeta, izvijestio je Reuters, pozivajući se na izvore upoznate s istragom.
To navedeno u tekstu vam je dragi čitaoci najmanji problem u životu.
Niste u stanju da zamislite šta špijunska ološ sve radi.
Trumpov forhend po fake news, nekoliko njih bi mogao jako osiromašiti.
Neiscrpna je inventivnost onih koji špijuniraju. Na sve mile načine vam se žele uvući u šupak i vidjet što ste jeli zadnjih par dana. Gotovo je izvjesno da su IT kompanije najveću lovu upravo zaradili na obradi korisnika i prodaji informacija. Već je bilo afera, a bit će ih svakim danom sve više…Orvelova proročanstva se ostvaruju…nažalost.
To zarade za otprilike 2 i pol sata, presmiješno
Samo? Odavno koristim yandex i to ruski iako ne znam niti ćirilicu niti ruski, daje puno više traženih odgovora nego gulpgl.
Trebaju svi na svijetu podnijet tuzbu i uzet mu svu imvinu ….i njemu (Google-u) i Facebooku pa onda aostalim OS-ima (apple microsoft) koji takodje spijuniraju…Google je najveci spijun i ako ne koristis nista od Googla on opet preko svojih api-a u drugim softwareima i browserima te spijunira, dakle ne moras bit ni prijavljen nikad na google on prikuplja podatke o tebi