Novi, veliki sukob izbio je između vodeće američke tehnološke tvrtke i Australije, nakon što je za dramatično pogoršanje rezultata pretraživanja interneta okrivljen australski novi Kodeks, stoji u izvješću od ponedjeljka.
U otvorenom pismu američkog tehnološkog diva Googlea piše da bi novi pregovarački Kodeks Australske komisije za zaštitu tržišnog natjecanja i potrošača (ACCC) mogao rezultirati time da se podaci “predaju velikim novinskim tvrtkama”, čime bi besplatne usluge koje Google pruža bile ”dovedene u opasnost”.
Mel Silva, izvršna ravnateljica Googlea za Australiju, kritizirala je Canberru zbog “nepravednog” Kodeksa, dodajući da Google “više ne može jamčiti” točne rezultate pretraživanja i da bi medijski izvori mogli “umjetno povećati njihovu sveukupnu ocjenu”.
“No umjesto da potiče ovakve vrste partnerstava, Kodeks je uspostavljen kako bi se velikim medijskim tvrtkama dao poseban tretman te kako bi potaknuo na velike i nerazumne zahtjeve, koji bi naše besplatne usluge stavili u opasnost”, napisala je ona.
Zaključila je da će Google učiniti “sve” kako bi promijenio prijedlog, ne bi li “zaštitio načine kako sustavi pretraživanja i YouTube funkcioniraju” za Australce te kako bi izgradio “konstruktivna partnerstva s tvrtkama za javno izvještavanje”, ali i da će učiniti sve kako se ne bi moralo dogoditi da se mora birati ”jedno umjesto drugoga”.
No, unatoč tvrdnjama, predsjednik ACCC-a Rod Sims iznio je tvrdnje u izjavi kao “dezinformacije”, dodajući da Google “neće imati potrebe Australcima naplaćivati korištenje njihovih besplatnih usluga… osim ako to ne odluči učiniti”.
Američki tehnološki divovi Facebook i Google, između ostalog, podvrgnuti su 18-mjesečnoj istrazi u Australiji zbog njihovog utjecaja na novinarstvo i oglašavanje na društvenim mrežama, stoji u medijskim izvještajima.
Google Australia je prošle godine zaradio 4,8 milijardi dolara, te dodatnu zaradu od 4,3 milijarde dolara od reklamnog sadržaja, govore podaci australskih izvješća.
Što tvrdi novi australski Kodeks o pogodbi s javnim medijima?
Komentari su uslijedili nakon što je ACCC 31. srpnja pokrenuo svoj Kodeks o pogodbi s javnim medijima (”New Media Bargaining Code”), koji tehničke divove prisiljava da zarade od vijesti dijele s lokalnim, medijskim izvorima, kako bi se stvorilo “ravnopravno polje” za australske medijske kompanije.
Digitalne platforme također bi ažurirale tvrtke o promjenama u prikazivanju sadržaja, uključujući analitiku i upotrebu web mjesta.
Ali “Vlada ostaje posvećena uvođenju ove značajne reforme u pogledu ovog svjetski-vodećeg Kodeksa”, rekao je australski rizničar Josh Frydenberg u izjavi.
“Nacrt kodeksa dat će će australskim novinarskim tvrtkama mogućnost pregovora o poštenijem plaćanju novinara koji su uključeni u Googleove usluge. Time će se riješiti značajna neravnoteža u pregovaračkoj moći između australskih tvrtki za novinske medije te Googlea i Facebooka”, dodao je.
Vijest dolazi nakon što je ACCC savjetovao Canberru u pogledu pooštravanja pravila protiv Googlea i Facebooka, kako bi se smanjilo prisustvo američkih tehnoloških kompanija na globalnim tržištima, sa zaključkom da su tržišta internetskog oglašavanja postala “neprozirna”.
Potrošači su također bili nestručno obaviješteni o načinu na koji se podaci obrađuju ili prikupljaju, dodaje se u istraživanju.
Google i Facebook kritizirani su zbog kršenja propisa o privatnosti, nakon što su obje tvrtke bile umiješane u skandal Cambridge Analytica iz 2018. Tijekom skandala podaci milijuna korisnika postali su javno dostupni, bez pristanka i znanja tih korisnika.
Kako god bilo australski građani gube. Borba je isključivo za moć gdje australska vlada želi zadržati moć nad medijima jer ako im ne pomogne gubi svu kontrolu nad njima i lokalnim medijima i dalje će padati prihodi i postoji opasnost da se investitori povuku i što je još opasnije da dio medija počme objavljivati više istine.
Kao i u većini ostalih zamljalja vidi se kako vlada ipak nije gazda.
Svojevremeno omiljena floskula “sloboda medija” više se i ne spominje.
Samo šou za neupućene. Isti gazda i korporacijama i vladama. Samo stvaraju privid tobožnje slobode, skreću pažnju sa bitnog a to je cenzura istine i bjesomučno promoviranje laži!