Merkur je najmanja planeta u Sunčevom sistemu i najbliža našem suncu; temperature se penju do čak 400 stepeni Celzijusa na njegovoj ispucaloj i kraterima izbrazdanoj površini, što ga čini „potpuno nepristupačnim“, međutim, Merkur sadrži mnoge misterije koje naučnici pokušavaju istražiti.
Planeta Merkur možda je nekada imala uslove za život, otkrila je nova studija preispitanih podataka prikupljenih od strane američke svemirske agencije NASA.
Istraživanje pod naslovom „Ogromni kolabirani tereni na Merkuru mogu biti prozori u drevne – moguće naseljive – isparljive sastojke“ koje je vodio naučnik Instituta za planetarne nauke dr Aleksis Rodrigez koji je detaljnije proučavao ispucali i kraterima izbrazdan teren Merkura, „nepristupačne“ planete koja se može pohvaliti temperaturama koje porastu i do 400 stepeni Celzijusa.Teren planete promatran je 1974. godine, kada je pored Merkura letjela NASA sonda Mariner 10.
Međutim, isparljivi sastojci – elementi i hemijska jedinjenja koji mogu brzo prelaziti stanja ispod površine Merkura – mogu biti razlog za „haotični površinski teren“, tvrdi istraživački tim. Fascinantan dio ove teorije je da isparljivi sastojci, poput vode, neophodni za život kakav znamo, izazivaju dodatno interesovanje među “lovcima na vanzemaljske živote”.
Shodno tome, potencijalno prisustvo ovih sastojaka na Merkuru je uzbudljiv preokret za lovce na vanzemaljski život.
Dok planeta Mars ima sličan “haotičan teren”, vjeruje se da je njen pejzaž izbrazdan kanalima odliva. Potonji su ekstremno dugi i široki nizovi erozijom udubljenog tla koji se protežu na stotine kilometara i za koje se misli da su ih urezale velike poplave.
Kako na Merkuru nema takvih kanala, tim stručnjaka je teren povezao sa snažnim udarom asteroida. Bazen Caloris – masivni krater vidljiv na površini planete – služi kao podsjetnik na taj nalet.
Prije nalaza studije, stručnjaci su vjerovali da je Merkurov haotični teren stvoren nizom zemljotresa koji su tamo pokrenuti uslijed udara asteroida. Ali sada se predlaže „neizvodljiva vremenska skala“ kao negiranje ove teorije.
Koautor studije dr Daniel Berman sa Instituta za planetarne nauke rekao je: “Ključno za studiju bilo je otkriće da je razvoj haotičnih terena trajao do prije oko 1,8 milijardi godina, dvije milijarde godina nakon formiranja bazena Caloris.”
Dr Aleksis Rodriguez rekao je da su nalazi “pucanj u prazno.”
Karakteristike terena naučnici su dali na osnovu podataka i slika sa NASA MErcury Surface, Space ENvironment, GEochemistry and Ranging (MESSENGER) letjelice, koja je bila u stanju da posmatra Merkur iz orbite tokom perioda od 2011. do 2015. godine.
Promatranjem je utvrđena starost površinskih karakteristika, uključujući “haotičan” teren i krater u obliku asteroida.
Ono što se istaklo u zapažanjima je da su male površine poput minut kratera ostale netaknute u cijelom pejzažu.
“Razmislite o najgorim zemljotresima koje ste ikada mogli da zamislite. Umjesto da srušite zgrade spuštate planine … cijele planinske lance”, rekao je dr Rodriguez.
Otkrića tima sugerišu da ako su zemljotresi prilikom udara asteroida formirali haotični teren, manje površine ne bi bile sačuvane, čime se dovodi u pitanje prethodna teorija o formiranju haotičnog terena.
4.5 milijardi godina koliko se procenjuje starost sunčevog sistema je ogroman vremenski period. Retko se razmišlja o tome da je migracija planeta normalan i relativno čest proces (koji se odvija iz više razloga) tako da postoji mogućnost da je u prošlosti Merkur bio dalje od Sunca i da je imao bolje uslove za život. Možda i danas ima života na Merkuru uprkos (prema našim merilima) nepovoljnim uslovima. Ako nismo ni Zemlju doboljno istražili (nedavno smo našli život u jezeru koje je bilo pod debelim ledom milionima godina) ko zna kada ćemo Merkur potpuno istražiti – ako se u međuvremenu ne vratimo u pećine.
Sahara, Gobi, Kalahari, Mojave, Atacama, Patagonija, većina Australije… Sve sami “HAOTIČNI TERENI”. Koji izraz u 3 p.m.
Pošaljite koju “sondu” da istraži preko 90% oceana na Zemlji. Nazovite je bilo kako, samo nek je spektakularno. I haotično.
Marsovci,kad im je dosadilo hvalisanje su eliminirali Merkurce prije 1,8 milijardi godina !Ovi drugi su se samo hvalili kako se njihova planeta
ugrije i do 400 stupnjeva Celzijusa.Merkurci su hrabro ispucali svu kraterima izbrazdanu površinu planeta ali se to pokazalo kao pucanj u prazno (Dr. Aleksis Rodriguez) ?
Di Rt iz flet
uozbiljimo se
Oko pouzdanosti raznih teorija… Srdačno preporučujem knjigu Bila Brajsona. Postoji prevedena na “naše jezike”. Potražite: [Bil_Brajson]_Kratka_istorija_bezmalo_svačega(BookFi).pdf
#”Planeta Merkur možda je nekada imala uslove za život, otkrila je nova studija preispitanih podataka prikupljenih od strane američke svemirske agencije NASA.”
A mozda i nije.
Senzacionalno.
Mda…