Prošle nedelje su američki zvaničnici navodno naglasili da mogu dodatno pooštriti pravila koja imaju za cilj da odvoje kineski tehnološki gigant Huawei od globalne prodaje čipova.
Huawei je zatražio od južnokorejskih kompanija Samsung Electronics i SK Hynix stabilno snabdijevanje memorijskim čipovima suočavajući se sa “sve većim pritiskom Washingtona da izoluje” kineski tehnološki gigant, izvijestio je Bloomberg u ponedeljak pozivajući se na Korejski ekonomski dnevnik.
Izvještaj je citirao neimenovane izvore iz industrije koji govore da je Huawei uputio odgovarajući zahtjev visokim zvaničnicima u kineskim jedinicama dva južnokorejska proizvođača čipova. Predstavnici kompanije Samsung Electronics i SK Hynix demantovali su izvještaj.
Bloomberg je podsjetio da je kineski tehnološki gigant i dalje jedan od pet najvećih klijenata ovih južnokorejskih kompanija, te da Huawei, zabrinut zbog mogućeg daljnjeg pritiska Trumpove administracije na kompaniju, „brzo gradi svoj inventar memorijskih čipova u očekivanju goreg scenarija“ .
Događaji su uslijedili nakon što je glavni izvršni direktor Huaweija, Guo Ping, prošle nedelje priznao da će “posao kineske tehnološke firme neizbježno biti pogođen” nedavnim potezom SAD da blokira isporuke poluprovodnika kompaniji.
“Uprkos tome, izazovi tokom prošle godine pomogli su nam da razvijemo deblju kožu i sigurni smo da ćemo uskoro naći rješenja”, rekao je Guo i dodao da će Huaweiju trebati malo vremena da “shvati uticaj” posljednjih američkih ograničenja.
On je govorio nakon što se kinesko Ministarstvo trgovine obvezalo da će zaštititi “legitimna prava i interese kineskih preduzeća”, ali se nije izjašnjavao o mogućoj odmazdi zbog poteza Washingtona.
Državni kineski list Global Times, zauzvrat, naveo je neimenovani izvor koji je prošle nedelje rekao da Peking razmatra preduzimanje “silnih kontramjera” protiv američkog poteza, koji će navodno uključivati suzbijanje velikog broja američkih kompanija, poput Qualcomm, Cisco i Apple, kao i američkog proizvođača aviona Boeing.
Primjedbe su uslijedile nakon što je kinesko ministarstvo spoljnih poslova apeliralo na SAD da zaustave “nerazumno suzbijanje Huaweija” i označe postupke Trumpove administracije kao nešto što “uništava globalne lance proizvodnje, snabdijevanja i vrijednosti”.
Američki državni sekretar Mike Pompeo sa svoje strane obećao je da će Washington nastaviti da ograničava “većinu američkog izvoza za Huawei i njegove pridružene jedinice na entitetskoj listi za aktivnosti koje ugrožavaju nacionalnu sigurnost i međunarodnu stabilnost zemlje”.
SAD pojačavaju pritisak na Huawei
Ranije je američko Ministarstvo trgovine najavilo zabranu izvoza poluprovodnika globalnih proizvođača čipova kineskom tehnološkom gigantu, napomenuvši u odvojenom saopštenju da će odjeljenje produžiti licencu koja omogućava nekim američkim kompanijama, posebno u ruralnim američkim zajednicama, da nastave poslovati sa Huaweijem još 90 dana.
Taj potez slijedi američke akcije protiv kineske firme, započete 2019. godine, kada je Ministarstvo trgovine stavilo na crnu listu Huawei optužujući kompaniju za saradnju sa kineskim obavještajnim službama, optužbe i Peking i kompanija oštro odbacuju.
Uprkos pritisku iz SAD, Huawei je u svom godišnjem izvještaju za 2019. godinu promovisao „solidne poslovne rezultate“, pri čemu je prodaja dosegla 123 milijarde dolara, a neto dobit dosegla 9 milijardi dolara.
Kinezi kao nešto moćni, a ono, nakon par Trumpovih twitova, plač, suze i škrgut zubiju. Volim Trumpa ko brata, na koljenima kleče lopovi patenata.
Kinofili nikad necete nauciti sklopljeno i izumljeno i proizvedeno su dvi dijametralno suprotne stvari sad kad vam usra povuce sve tehnoloske kompanije iz kine vratit ce kinu u doba dinosaura pljuc