Indija uspješno lansirala Chandrayaan 2 rover misiju na južni pol Mjeseca

Indijska raketa GSLV Mark III
1 komentar

Indijska svemirska agencija uspješno je lansirala raketu u novu lunarnu misiju nakon prethodnog odgađanja misije zbog tehničkih problema. Chandrayyan 2 je rover čije je spuštanje planirano na mjesečev južni pol u nadi da će napraviti neka revolucionarna otkrića.

Rover je lansiran iz indijskog svemirskog centra Satish Dhawan, lociranog nekoliko kilometara od Bengalskog zaliva. Za lansiranje je korištena raketa nosač GSLV Mark-III. Raketa je prvi put lansirana 18. decembra 2014. godine i do sada je imala 4 leta. Sva 4 lansiranja su prošla uspješno. Radi se o trostepenoj raketi čija je ukupna visina 43,4 metra, širina 4 metra a težina 640 tona, sposobnoj da iznese teret od 8 tona u nisku Zemljinu orbitu (LEO) ili teret od 4 tone u Geosinhronu transfernu orbitu (GTO).

Indijska svemirska agencija (ISRO) je izvijestila da je lansirno vozilo uspješno dovelo letjelicu u vanjsku atmosferu, što označava početak do sada najsloženije indijske svemirske misije.

Drugi pokušaj lansiranja Chandrayaan 2 se desio nedelju dana kada je misija otkazana na manje od sat do lansiranja zbog “tehničke smetnje koja je primjećena u sistemu lansiranja vozila”

Cnahdrayaan 2 uključuje četiri komponente: raketu, orbiter, lender i rover.

Indijski naučnici se nadaju da će se misija spustiti na Mjesec za 48 dana. Nakon što se nađe na mjesečevoj površini sa “lendera” će izaći mali rover koji nosi ime Pragyan odnosno Mudrost na sanskritu, čije bismo prve pokrete mogli očekivati u septembru.

Chandrayaan-2 misija rover Pragyan
FOTO:Chandrayaan-2 rover Pragyan

Životni vijek Pragyana je procjenjen na 14 dana, unutar kojih će rover morati proputovati oko pola kilometra od mjesta slijetanja i izvršiti određena mjerenja povezana sa traženjem vode i minerala na Mjesecu kao i snimanje i mjerenje potresa na Mjesecu

Indija nastoji postati 4 država koja je uspjela sletjeti na mjesec. Ono po čemu se ova misija izdvaja od drugih jeste njeno spuštanje na južni pol Mjeseca koji je jako malo istražen.

ISROmjesec
Pretplatiti se
Obavijesti o
1 Komentar
Najstariji
Najnoviji Najviše komentiran
Inline povratne informacije
Pogledaj sve komentare
Umpah Pah
5 godine prije

Svrha misije:
Postavljanje pločice :
ZABRANJENO PUŠENJE !
(vrati moje pare !)

© 2024 – Portal Logično

POVEZANE VIJESTI