Indija je uspješno postavila svemirsku letjelicu Chandrayaan-2 u lunarnu orbitu, čime je prešla jednu od posljednjih prepreka za povijesni dolazak Vikramove letjelice na neistraženom južni pol Mjeseca.
Zbog velikih rizika povezanih s podvigom, visoko sofisticirano manevriranje zahtijevalo je neke velike inženjerske vještine i precizne proračune znanstvenika Indijske organizacije za svemirska istraživanja (ISRO).
Tim je morao usporiti svemirsku letjelicu točno do prave brzine kako bi dovršio zamršeni rad ovog segmenta misije. Prebrzim približavanjem lunarnoj orbiti svemirski brod bi se mogao odbiti i odskočiti u duboki svemir, a postavljanje u položaj pri presporim brzinama mogao je rezultirati sudarom, jer se brod ne bi mogao boriti s gravitacijskim silama Mjeseca, objasnio je SRO.
Chandrayaan-2 će sada obaviti nekoliko manevara u orbiti prije nego što će pokušati meko slijetanje na mjesečevu površinu. Slijetanje se očekuje 7. rujna. Ako uspije, Indija će biti četvrta zemlja koja je sletjela na Mjesec, nakon SAD-a, SSSR-a i Kine.
Nakon Kineza na tamnoj strani mjeseca, sad imamo Indijce na južnom polu. Šteta da nitko nema potrebu sletjeti na vidljivi dio mjeseca da i mi sa Zemlje možemo uživati pošto je tehnologija toliko napredovala da i malo opremljeniji amater to danas može.
Malo mi je cudno kako u par mjeseci i Kina i Indija tempirale sletanje na mjesec. Kao da je u pitanju neki test ili su nesto vazno otkrili pa to ce se dijeliti na one koji su sposobni poslati tehnologiju. Mozda nisam u toku ali ovo vec izgleda kao neka trka. I idu na tamnu stranu, hmm.
Mislim da će im starosjedioci srušiti letjelicu.
Chundrayaan, lijepo ime. Ko se sjeca Dr Chundra je konstruisao HAL 9000.