Istraživanja pokazuju da su grinje i krpelji povezani, ali kako ih se riješiti iz kuće?

krpelj
4 komentara

Potvrđeno je: grinje i krpelji su usko povezane vrste. Znanstvenici već dugo sumnjaju da su ova dva člankonožaca bliža nego što su to objavila prethodna istraživanja, ali nije bilo genskih dokaza koji bi to potvrdili. Sada su istraživači sa Sveučilišta u Bristolu u Velikoj Britaniji, zajedno s kolegama s Nacionalnog sveučilišta u Irskoj Maynooth i Nacionalnim povijesnim muzejom, konačno pronašli dokaze koji pokazuju da grinje i krpelji nisu daleko povezani rodovi. Njihova studija, koja je objavljena u časopisu Nature Communications, otkrila je da oba paučnjaka pripadaju istoj evolucijskoj liniji.

Obitelj Acari

Artropodi su najveća skupina u biološkoj raznolikosti životinja. Karakteriziraju ih kao da imaju egzoskelet, segmentirano tijelo i zglobove. Insekti (mravi i pčele), paukovi (pauci i škorpioni), stonoge i ljuskari (rakovi i jastozi) spadaju u ovu kategoriju.

Fosili pokazuju da su artropodi postojali još od davnih vremena, a datiraju više od 500 milijuna godina. Međutim, čak i znanstvenici nisu sigurni za razlog njihovog evolucijskog uspjeha, što je vidljivo u raznolikosti njihovih vrsta. Stoga je za znanstvenike presudno znati evolucijske crte unutar ove skupine.

Jedna od glavnih podjela člankonožaca naziva se kelicerati. U ovu skupinu spadaju potkovi rakovi, morski pauci i pauci. Pod kategorijom pauka, krpelji i grinje smatrani su zasebnim podrijetlom. Međutim, istraživači nedavne studije potvrdili su da oni predstavljaju jedinstvenu evolucijsku cjelinu, koju su nazvali Acari.

Istraživači su ispitali 10 vrsta grinja i 11 vrsta krpelja kako bi postigli skoro ravnomjernu zastupljenost između ove dvije vrste. Njihova otkrića sugeriraju da grinje i krpelji pripadaju istoj obitelji.

To ima neizmjerne implikacije na evolucijsku povijest keliratata. Pauci su najduže vremena činili najveću grupu s 48 000 vrsta. Ako se grinje (s 42.000 vrsta) i krpelji (s 12.000 vrsta) spoje, grupa Acari postala bi najraznolikija među keliceratima.

“Evolucijska stabla poput onog koje smo rekonstruirali pružaju nam pozadinske informacije koje su nam potrebne za tumačenje procesa genomske promjene”, objasnio je dr. Jesus Lozano Fernandez, vodeći autor studije.

Istraživači vjeruju da se revidirano evolucijsko stablo može koristiti kao temelj za buduće studije uspoređujući genome. Nadalje, njihova se otkrića mogu koristiti za rješavanje problema u biomedicinskom i poljoprivrednom sektoru.

Kako se čuvati od obitelji Acari

Budući da je utvrđeno da su grinje i krpelji usko povezani, sljedeće je pitanje kako ih održavati. Oba člankonožaca doprinose nizu zdravstvenih stanja. Grinje su zloglasne među ljudima koji imaju alergiju, dok su krpelji poznati nosioci lajmske bolesti.

Prirodni repelenti

Razmislite o tome da posadite sljedeće u svom vrtu ili čak i lonac na prozorskom prozoru kako ne biste klonili krpelja i grinje, već i druge dosadne insekte.

  • Mačja trava – ova nisko rastuća biljka ima cvjetove koji sadrže nepetalakton. Mnogo insekata, uključujući krpelja, ne može podnijeti miris ovog spoja. Plus je ako imate mačku u kući.
  • Ružmarin – ružmarin je izvrstan za hranu i loše za insekte. Osim krpelja, njegov miris odbija i druge insekte, poput muha i komaraca.
  • Rutvica – Osim što odbija insekte, ova biljka ima i antimikrobna i antifungalna svojstva.
  • Krizantema – Ova biljka pripada obitelji tratinčica i raste prekrasno žuto cvijeće. Njen miris, među ostalim, tjera muhe, krpelje i moljce.

Dobrim navikama izbjegnite Acarijevu zarazu

Ako ste proveli neko vrijeme na otvorenom, okupajte se kad dođete kući i pregledajte svoje tijelo i odjeću.
Grinje se uglavnom ne mogu vidjeti. Zamijenite pokrivače za krevet svaki tjedan kako biste osigurali da se grinje nisu naselile.

Posprejajte mješavinom esencijalnih ulja i vode. Isprobajte sprej od lavande kojeg grinje i krpelji mrze.

Obavezno temeljito pregledajte svoj dom i odjeću kako biste zadržali ove insekte izvan kuće i dalje od vašeg tijela.

Grinjekrpelji
Pretplatiti se
Obavijesti o
4 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše komentiran
Inline povratne informacije
Pogledaj sve komentare
Umpah Pah
4 godine prije

Imaš stan ?
Vratiš kuću !

Lucija
4 godine prije

“Zamijenite pokrivače za krevet svaki tjedan kako biste osigurali da se grinje nisu naselile.”
Posteljinu, pretpostavljam…
Ja to ljeti mijenjam i svaka 2, 3 dana…e.
Ma bih ja i češće, da imam sobaricu…što nemam. Trebala sam se bogato udati. Kme.

© 2024 – Portal Logično

POVEZANE VIJESTI