Samo naizgled ovaj trik djeluje nelogično. A ustvari je sjajan. Kod dekoriranja malih prostora, česta pogreška je pretpostavka da sukladno tome sve u prostoru treba biti malo. Međutim, kada je malen i namještaj, zidne slike ili ukrasni jastuci, postoji opasnost da će dojam sobe biti kao da se nalazite u kućici za lutke. Zato ne treba razmišljati na sitno, već u prostor unesite jedan veliki komad namještaja koji će stilski povezati cijelu sobu i vizualno je povećati.
1. Veliki spremišni prostor
Glavni komad namještaja svim vlasnicima ili korisnicima malih stanova je prostor za odlaganje. Ako u svoj životni prostor unesete veliki (a uz to i dekorativan) ormar, u njega možete skloniti sve što vam je neophodno, a zatrpava vam dom – posteljina, deke, odjeća i obuća iz suprotne sezone, alat i slično.
2. Iskoristite i visinu prostorije
Za ovo ste već sigurno čuli, ali nije naodmet ponoviti. Podignite police što više možete. Na njima u malim prostorima ne trebate škrtariti. Različite varijante otvorenih polica koje se montiraju izravno na zid mogu ići skoro do plafona, a dosta su uske pa ne iskaču previše u prostor. Ako ih pažljivo izaberete, u domu ćete imati nešto što je ujedno i lijepo i funkcionalno. Na njima možete držati i knjige i figurice i različite gadgete, a i dodatna rješenja za spremanje poput kutijica i košarica.
3. Tepih većih dimenzija
Veliki tepih povezuje sve ostale komade namještaja i naglašava veličinu postojećeg prostora. Vizualno i logički odvaja različite funkcije tog namještaja. Primjerice, ako u jednoj prostoriji imate i dnevni boravak i blagovaonu, tepihom vizualno odvojite boravišni dio od dijela za objedovanje.
4. Velika ogledala
Ogledalo je savršeno „povećavajuće“ rješenje jer je naslonjeno na zid pa ne zauzima nimalo iskoristivog prostora, daje dojam da je svega dvostruko više, a ako se namjesti na dobru poziciju, povećava i svjetlinu prostorije. Čak i kada je predimenzionirano, ogledalo ne djeluje neukusno već impresivno.
5. Ogromne umjetnine
Zidne dekoracije – slike, posteri, fotografije – postižu efekt uvećavanja maloga prostora ne prodirući u iskoristive površine i ne umanjujući njihove funkcije. Možete ih čak izraditi i sami, potrebno je samo malo mašte, vremena i dobre volje.
6. Istaknite strop
Kako vam intenzivna boja ili uzorak na zidovima ne bi „zagušili“ već ionako malecki prostor, nanesite ih na strop. To može biti tapeta, može biti dominantna boja (izbjegavajte crnu ili pretamnu nijansu kako ne biste postigli suprotan učinak i još više smanjili izgled sobe), a može biti i neki otkačen luster. Kao i u ranijim slučajevima, i ovako ste zadržali funkcionalnost prostora, a opet mu dali dašak svoje osobnosti.
Jes.
Hm…osim…lusteri…lutrija. Ima strahota na tržištu…
Možda bolje plafonjera, što je ipak nužan uvjet – mora postojati centralno svjetlo. Plus nešto manje.
A otvorene police su zgodna i praktična stvar…ali kada ih treba čistiti…i sve ono na njima…