Iako svađe oko kineske telefonske opreme pete generacije traju širom svijeta, zemlja je već pojačala istraživanje u vezi sa proučavanjem i razvojem 6G mreže.
Kina je u petak poslala u orbitu “testni 6G satelit prvi na svijetu” lansiranjem rakete nosača Long March 6, navodi se u poruci Univerziteta za elektronsku nauku i tehnologiju, koju citiraju lokalni mediji.
Eksperimentalni satelit, koji sada nosi naziv „Univerzitet za elektronsku nauku i tehnologiju“, je zajedničko ulaganje između ključne obrazovne ustanove u zemlji i National Star Aerospacea.
To je bio jedan od 13 satelita poslatih u svemir tog dana iz centra za lansiranje satelita Taiyuan, koji se nalazi u provinciji Shanxi.
Satelit, koji nosi komunikacioni teret, uspostavit će primopredajnu vezu za obavljanje testova opterećenja na terahercima. Prema tome, satelit težak 70 kilograma postat će „prva tehnička verifikacija komunikacije u terahercima“ testirana u svemiru, prema profesoru Xu Yangshengu sa Univerziteta za elektronsku nauku i tehnologiju.
Poruka univerziteta navodno otkriva da će satelit imati i neke druge funkcije, uključujući daljinsko posmatranje i nadgledanje prirodnih katastrofa, dok će i dalje vršiti testove.
Komunikacija Terahertz, jedna od ključnih tehnologija u razvoju mreža šeste generacije, ima prednost u odnosu na druge alternative, uključujući visoku brzinu prenosa i „velike izglede za primjenu u oblasti zemaljske i svemirske komunikacije“.
Predviđa se da će 6G mreže postati deset puta brže od mreža pete generacije, jer svijet nastavlja da se bori sa kineskom superbrzom tehnologijom zbog sigurnosnih strahova.
U maju su se China Unicom i nacionalni proizvođač telekom opreme ZTE dogovorili da zajednički istražuju i razvijaju 6G mrežu, predviđajući da će sljedeća generacija tehnološke ere započeti 2030. godine.
China has successfully launched what has been described as “the world’s first 6G satellite” into space to test the technology.
satelitski prijenos nema veze sa zemaljskim prijenosom
terminologija 3 4 5 G se odnosi na zemaljski prijenos
ukratko
ovaj satelit nema veze sa 5G pričom
a niti sa 6G čiji standard se još dogovara
antena za satelitski prijenos ne stane u telefon
svaka čast kinezima sa napretkom
ali, pretjerana samohvala iritira
Skajnet se rađa… Svi rade na njemu. Britanci, Amerikanci, Rusi, Kinezi. Ako treba nešto polupati, sad je momenat, a ne vraćati se iz budućnosti. 🙂
ne postoji ni 5 ni 6 g mrš
jedva mi i ovaj novi mob izdrži bateriju a o aplikacijama neću ni govorit
ovce
Ko nije vido slanje kineske sonde na mjesec nista nije vidio. Niste ljudi normalni ko jos pije prie o satelitima woyađerima crnim rupama . Pa nismo vise u sezdesetima nego u osamdesetcetvrtima