Kineska svemirska letjelica stiže na lansirnu rampu za predstojeću misiju na Mars

Kineska letjelica
11 komentara

Kineska transportna raketa Long March-5 stigla je u petak na lansirnu rampu u Wenchang svemirski lansirni centar u južnoj provinciji Hainan, u okviru pripreme za kinesku misiju Tianwen-1, koja će početi krajem jula ili početkom avgusta.

Prema državnoj medijskoj agenciji CGTN, inžinjeri i tehničari izvršit će završne provjere i pripreme rakete prije prve kineske misije za istraživanje Marsa.

Svemirska letjelica će nositi 13 naučnih instrumenata na Mars kako bi pregledali planetu. Misija će istražiti kako se vodeni led distribuira na Marsu, kao i uslove za život planete i fizičku evolucija tokom vremena, navodi Scientific American.

Put do Marsa trajat će šest do sedam mjeseci, što znači da se očekuje da će raketa stići do crvene planete nekad u februaru 2021. godine. Orbiter će tada provesti dva do tri mjeseca iznad planete, čekajući optimalno vrijeme da oslobodi ulazno vozilo koje nosi rover projekta.

„Vertikalni transport rakete do područja lansiranja pokazao je da smo se dobro pripremili za misiju lansiranja. Držat ćemo se strogog i pažljivog radnog plana u narednim danima “, kaže Ge Ksiaochun, glavni inženjer u Kineskoj nacionalnoj svemirskoj upravi.

„Sonda za Mars je prvi korak kineskog planetarnog istraživanja. Predstojeću misiju lansiranja međunarodna je zajednica visoko prepoznala i podržala. Nadamo se da ćemo doprinijeti svijetu kineskom mudrosti, idejama i rješenjima za mirno korištenje svemira “, rekao je Ge.

Sljedeći NASA rover za Mars – nazvan Perseverance – očekuje se da će biti predstavljen između 30. jula i 15. avgusta. Prema NASA, „rover će tražiti znakove uslova života na Marsu u drevnoj prošlosti i tragove samog života mikroba u prošlosti“.

Pored Kine i SAD, Ujedinjeni Arapski Emirati planiraju da iskoriste period između 30. jula i 15. avgusta, kada Mars orbitira najbliže Zemlji. Letjelica Emirata, nazvana “Amal”, trebalo bi da krene iz Japana u ponedeljak, preneo je AP i označio prvu međuplanetarnu misiju ove arapske države.

kinamarssvemirska letjelica
Pretplatiti se
Obavijesti o
11 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše komentiran
Inline povratne informacije
Pogledaj sve komentare
Planet zemlja
4 godine prije

marsovciii,stizu kineziiii.spremite maskeeee

Eto i mene
4 godine prije

A smijali se vidovitom milanu kad je predvidja ovakve stvari…

Emiliano Zapata
4 godine prije

Ovi naucili od amera kako cenzurirat, kako otimat pare od porezskih obveznika i bacati ih u dim…Pogotovo nakon sto im je filmska industrija ojacala

miki
4 godine prije

nadajmo se da nece zaboraviti ponjeti koju epruvetu sa covid virusom , nije vazno koji je broj a moze i 19

Stara kuka
4 godine prije

Meni ipak nije jasno koja je korist od tih misja na Mars. Osim nekakvog imaginarnog “prestiža”. Te misije koštaju silne milijarde dolara, samo zato da bi se nekakav autič na daljinski (ili u budućnosti nekoliko ljudi) spustio na veliku kamenu gromadu bez najosnovnijih uvjeta za život ili rentabilno gospodarsko iskorištavanje.

alex
4 godine prije

Odoše Kinezi na Mars. Tjesno im je ovdje. Jedini su oni i sposobni pokrenuti teraformiranje Marsa…ostali…dok se dogovore…pa osnuju povjerenstva

© 2024 – Portal Logično

POVEZANE VIJESTI