Ljudski mozak je tako čudan. Idete na ispit iz matematike i netko vam kaže: “Hej! Izgledaš lijepo danas!”. Prema novoj studiji iz Izraela, ovakav kompliment vam može sniziti rezultate ispita.
Ovo očito zvuči malo ludo, a studija je samo prvi korak u istraživanju ovog fenomena, no zanimljiv je primjer toga kako suptilne stvari mogu utjecati na nas.
“Naišao sam na post kojeg je jedna žena objavila u Facebook grupi pod nazivom Žene u menadžmentu. Pisala je o intervjuu za posao kojeg je imala, gdje joj je intervjuer (muškarac) dao kompliment vezano uz njene oči”, objasnio je autor studije Rotem Kahalon sa Sveučilišta Tel Aviv za PsyPost.
“Pitala ga je kako je to bitno, odgovorio je da nije, ali ona je napisala da je za nju intervju završio nakon tog pitanja, misli su joj bile negdje drugdje.”
“Ova situacija me potakla na razmišljanje o tome kako suptilne stvari imaju utjecaja na nas i počela sam se pitati kakve efekte imaju, te odražavaju li se na isti način kod muškaraca i žena”, dodala je.
U jednom eksperimentu, istraživači su odabrali 88 studentica sa izraelskog sveučilišta. Kada su studentice pisale o prošlim situacijama u kojima su primile komplimente, zapravo su postigle nešto niže rezultate u teškom testu iz matematike od onih koje nisu ništa napisale.
U drugom eksperimentu, tim je odabrao 73 studentice i 75 studenata koji su rješavali isti teški test iz matematike nakon što su primili – ili nisu primili – kompliment od istraživača suprotnog spola. Iako su se neki od studenata osjećali sretnije nakon komplimenta, rezultati testa blago su pali – to se dogodilo i za muškarce i za žene.
Što to zapravo znači?
Za sada moramo na te rezultate gledati sa dozom skepticizma. Broj ljudi na kojima je provedena studija je relativno mal, a rezultati testova bili su samo malo niži za one koji su primili komplimente.
Na 19 pitanja, primjerice, prosječni rezultat iz matematike za one koji su primili komplimente bio je 11.3, a za one koji nisu 12.2 – nije baš velika razlika.
Osim toga, istraživači nam ne mogu reći zašto se to događa, studija je samo proučavala događa li se to, tako da ćemo se morat pitati o komplimentima i matematici još neko vrijeme.
No, ako se ti čudni rezultati ponove u daljnjim istraživanjima, zanimljivo je istaknuti kako čak i nešto dobro kao što je kompliment može utjecati na način na koji razmišljamo.
“Vjerujemo da je važno podići svijest javnosti – nastavnika, profesora, šefova i suradnika, i tako dalje – na negativne učinke koje ovakva vrsta naizgled pozitivne situacije može imati”, rekao je Kahalon.
“U našem istraživanju su komplimenti negativno utjecali na kognitivno djelovanje i muškaraca i žena, ali pošto su izvan laboratorija žene one koje obično dobivaju komentare na izgled, to vjerojatno najviše utječe na njih.”
Istraživanje je objavljeno u časopisu Psychology of Women Quarterly.
Potpuno logično – to je stvar koncentracije. Naravno da postižemo bolje rezultate uz bolju koncentraciju i naravno da nam važne informacije remete koncentraciju samo što mnogi ne shvataju efekat koji kompliment izaziva (osim švalera koji to dobro znaju).
Mnogo je drugih vrsta informacija koje nam remete koncentraciju, neke nas potpuno obuzimaju i nečiji uspeh je u velikoj meri uslovljen sposobnošću da potisne taj “šum”.
Kakvo je vreme doslo , danas kada si kulturan prema devojci odmah misli da je muvas …
U nasim krajevima je ova studija davno provedena.
Cak postoji stara narodna mudrost: “Zar mislis da ces proci na lijepe oci?”.
🙂
Eto, sad je razjašnjeno zašto rusko vodstvo svoje zapadne partnere naziva “naši zapadni partneri”. Ovi u tom momentu komplimenta potpuno izgube pamet 😀
Haha,koji je moja baba bila lika.Tko god je dao kompliment da je lijepa “lepo izgledas”,a bila je lijepa,diskretno je pljunula tri puta,a odgovor joj je bio”Imam ja ogledalo”Njoj nisu trebala nikakva multidisciplinarna istraživanja, zivela je 90g.