Po prvi put, dodavanjem protuupalnog lijeka u liječenju melanoma bit će testirano nakon što su istraživači otkrili njegovu sposobnost da spriječi napredovanje ili recidiv raka kože.
Svake godine u svijetu dijagnosticira se više od 130.000 novih slučajeva melanoma. Među njima, između 30.000 i 35.000 metastazira, da ne spominjemo značajne rizike od recidiva. Brojke neprestano rastu, a što će broj novih slučajeva povećati za duplo u samo dvadeset godina.
Međutim, nada za liječenje ove bolesti kože dolazi iz Francuske – grada Toulousea. Doista, istraživači će u budućim protokolima za liječenje raka kože koristiti jednostavan protuupalni lijek, čija bi kombinacija s “klasičnim” liječenjem mogla konačno spasiti mnoge bez nade. Ovaj protuupalni lijek se trenutno koristi za autoimune bolesti kao što su psorijaza, Crohnova bolest ili reumatoidni artritis, objašnjavana Bruno Ségui, biolog na Centru za istraživanje raka Oncopole u Toulouseu i Nicolas Meyer, onko-dermatolog na IUCT Oncopoleu. Danas imamo šest pacijenata s agresivnim karcinomom kože, a koji se pripremaju za sudjelovanje u testiranju (faze 1), ovog dopunskog lijeka.
“Kada koristimo imunoterapiju, stvaramo upalu u raku, koja ima negativan učinak. Upale omogućavaju stanicama raka da se zaštite od imunoterapije i tumor može nastaviti s progresijom. Ovom tehnikom namjeravamo konačno slomiti začarani krug.”, kaže Bruno Ségui. Prema njegovim riječima, naime TNF (faktor nekroze tumora) je prisutan u melanomu. “S anti-TNF-om, cilj je ugasiti upalu i neka imuni sustav “ugasi” tumor”, završava Bruno.
Ovo otkriće i napredak testova predstavit će tim Brune Séguia tijekom Oncoweeka u organizaciji Oncopole of Toulouse – paralelno sa Svjetskim danom protiv raka – koji će se održati od 3. do 7. ovoga mjeseca.
Logično 100%. Sada postaje jasnije što stigmatiziraju Ibuprofen za kojeg je patent istekao.
Sulfasalazin?
Ako moze zasto onda tako ne ljece, nego tjeraju vodu na mlin farmaceutske industrije.
Opet se vidi tezka laicnost doticnog pisca. antiTNF lijekovi nisu nikakvi jednostavni protuupalni lijekovi nego sitemski imunosupresori, sto je znacenje mnogih kemoterapeutika.