Novo otkriće omogućeno je zahvaljujući podacima NASA-ine svemirske letjelice Cassini, koja je promatrala Saturn više od 13 godina, prije nego što je iscrpila opskrbu gorivom i uronila u atmosferu planeta.
Do zanimljivog su otkrića došli znanstvenici s jednim od Saturnovih mjeseca, Enceladus, jer podaci koje je dostavljala NASA-ina svemirska letjelica Cassini ukazuju na “snažne dokaze da je sjeverna mjesečeva polutka ponovno obložena ledom iz svoje unutrašnjosti”, navodi se u izjavi američke svemirske agencije.
Podaci prikupljeni Cassinijevim spektrometrom vidljivog i infracrvenog mapiranja, sa slikama snimljenim pod-sustavom Imaging Science podsjetnika svemirske letjelice, omogućili su istraživačima kreiranje “nove globalne, spektralne karte Enceladusa”.
Iako nova karta očigledno prikazuje korelaciju između infracrvenih signala i geološke aktivnosti uočene na Enceladusu 2005. godine, “ogromne količine ledenih zrnaca i pare” snimljene iz oceana skrivenog ispod ledene kore, koja se “lako može vidjeti s južnog pola”, primijećene su i na sjevernoj hemisferi tog mjeseca.
Osim otkrivanja da su sjeverni dijelovi Mjeseca prekriveni svježim ledom, ovaj razvoj također sugerira na to da se ova vrsta geološke aktivnosti, “ponovnog oživljavanje krajolika”, dogodila na obje Enceladove hemisfere, napominje se u priopćenju.
“Infracrvena svjetlost pokazuje nam da je površina južnog pola mlada, što nije iznenađenje jer smo znali za mlazove koji ondje izbacuju ledeni materijal”, rekao je Gabriel Tobie, znanstvenik VIMS-a sa Sveučilišta u Nantesu u Francuskoj i koautor novog istraživanja objavljenog u znanstvenom časopisu Icarus. “Sada, zahvaljujući ovim infracrvenim snimkama, možete se vratiti u prošlost i reći da je jedna velika regija na sjevernoj hemisferi također mlada i vjerojatno je bila aktivna ne tako davno, u geološkim vremenskim crtama”.
Iako se čini da je točan razlog ovog “ponovnog pojavljivanja” leda na mjesečevom sjeveru nejasan, vjerojatni krivci spomenuti u izjavi uključuju “ledene mlazove” i “postupnije kretanje leda kroz prijelome u kori, koji se kretao od podzemnog oceana do površine”.
zapnjen sam
😂😂😂😂😂😂
A zašto bi na taj način mjerili aktivnost sunca? To je kao da poližeš palac i digneš u zrak da vidiš od kuda puše vjetar.
ovdje: “Osim otkrivanja da su sjeverni dijelovi Mjeseca prekriveni svježim ledom”
mjesec se ne pise velikim slovom. nije ime nego imenica.
eto ga na mars više nije zanimljiv džaba su krečili