Princeza Jelena Petrović Njegoš rođena je 1873. godine, kao jedno od dvanaestoro djece crnogorskog kneza Nikole Petrovića. Odrastala je uz švajcarsku guvernantu, a potom se školovala u Petrogradu u vrijeme kada je Crna Gora ratovala i krvarila.
Na Svjetskoj izložbi slikarstva u Veneciji upoznala je italijanskog princa Viktora, svog budućeg supruga.
Italijanski princ Viktor Emanuel je došao 1896. godine na Cetinje u goste knezu Nikoli Petroviću Njegošu i zaprosio njegovu ćerku princezu Jelenu, uskoro je uslijedilo i vjenčanje. Kraljica Italije je sa kraljom Viktorom dobila petoro djece – Jolandu, Mafaldu, Umberta, Đovanija i Mariju Savojsku. U istoriji je zapisana kao posljednja italijanska kraljica.
Princeza Jelena je uzela prezime Savojska i katoličku vjeru, čvrsto uvjerena da se Bogu najbolje služi kroz ljubav prema bližnjemu svome. Italijani su od 1906. prema novom kraljevskom paru osećali privrženost i poštovanje.
Kada je zemljotres razrušio grad Mesinu, kralj i kraljica su, rizikujući svoje živote, proveli više od 20 dana na trusnom području, pomažući ljudima. Kraljica Jelena je pomagala ranjenima, svojim rukama ublažavala patnje stradalima. Pedeset godina kasnije, u Mesini je podignut spomenik na trgu Seggiola. Zagrljene figure kraljice i djevojčice svjedoče o razornom zemljotresu i plemenitoj, hrabroj dobrotvorki Jeleni Savojskoj.Jelena Petrović postala je jedna od najomiljenijih ličnosti u porodici Savoja i čitavoj Italiji. O njenoj popularnosti svjedoči i klinika “Kraljica Jelena”, koja je osnovana njenim dobrovoljnim prilogom, 1933. godine, kao i Veliki institut za liječenje raka, koji i danas nosi njeno ime. Zbog zasluga na polju medicine, dobila je počasnu diplomu medicine i hirurgije Rimskog univerziteta.
Umrla je 1952. godine u izgnanstvu u Monpellieu