Najstariji krater meteorita na Zemlji identificiran pomoću ekstrakcije drevnih kristala

Yarrabubba krater
4 komentara

Meteoritima se često pripisuju značajne klimatske promjene u Zemljinoj povijesti, ponajviše u razdoblju kreda-paleogen, kada je došlo do izumiranja dinosaura.

Znanstvenici su identificirali najstarije područje udara na Zemlji u studiji objavljenoj u utorak, koju je prije više od dvije milijarde godina formirao meteorit.

Prema novom istraživanju, krater Yarrabubba širok je oko 65 km i nalazi se u Zapadnoj Australiji, riječ je ujedno o najstarijoj je udarnoj strukturi na svijetu.

Yarrabubba je godinama proglašavan jednim od najstarijih kratera na svijetu. Međutim, Timmons Erickson, znanstvenik iz NASA-inog svemirskog centra Johnson, utvrdio je točan datum nastanka.

Studija, koja je u utorak objavljena u časopisu Nature Communications, otkrila je da taj datum produžava “zemaljski rekord nastanka kratera za 200 milijuna godina” i pokazuje potencijal otkrivanja drugih drevnih struktura udara u pejzažima sličnim krateru Yarrabubba, rekao je Ericksonov tim.

Uspjeli su identificirati točno podrijetlo izvlačenjem uzoraka cirkona i monazita iz baze mjesta, koji su se iskristalizirali od udara između svemirske stijene i zemlje.

Erickson i njegovi kolege utvrdili su da meteorit koji je pogodio Zemlju i formirao krater, imao promjer od oko nekoliko kilometara.

Znanstvenici su procijenili starost kristala korištenjem urana i olova, a rezultati su potvrdili da je krater stariji 100 stotina milijuna godina od ostalih drevnih kratera poput Južno Afričkog Vredefort Dome ili strukture Sudburyja u Kanadi.

Krater je nastao utjecajem izvanzemaljske stijene prije otprilike 2,229 milijardi godina, događaja koji je možda u tom vremenskom razdoblju doveo do transformativnih klimatskih promjena.

„Učinci udara meteora već su dugo prepoznati kao pokretači klimatskih promjena“, tvrdi se u studiji.

“Teško je uspostaviti povezanost između udara i naglašenih promjena atmosfere, oceana, litosfere i života, s izuzetkom utjecaja krede i paleogena”, objašnjeno je u studiji.

Istraživači su primijetili da će povezanost utjecaja udara s topljenjem glečera u istoj eri potaknuti daljnja istraživanja utjecaja meteorita na okoliš.

Utvrđeno je da je meteor Yarrabubbe vjerojatno pogodio Zemlju tijekom ledenog razdoblja, kada su ledenjaci prekrivali Australiju, a Ericksonov tim je modelirao moguće klimatske rezultate tog udara u zemlju pokrivenu ledom i snijegom.

U rezultatu stoji kako je pola milijarde tona vodene pare moglo biti bačeno u atmosferu kao rezultat takvog sudara, čime je izazvano razdoblje zagrijavanja, navodeći primjere prepoznatljivih ledenjaka koji se povlače otprilike u isto vrijeme.

Krateri udara stari više milijardi godina izuzetno su rijetki na Zemlji zbog neprestanog mijenjanja geoloških aktivnosti poput kretanja tektonike ploča i vulkanske aktivnosti čime se brišu tragovi drugih udara.
MeteoritYarrabubba krater
Pretplatiti se
Obavijesti o
4 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše komentiran
Inline povratne informacije
Pogledaj sve komentare
benty20
4 godine prije

2229 MILIJARDI godina??? Ma vidi Boga ti, a nije 2230 milijardi!? Ah, neš ti MILIJARDU godina gore dolje, ista stvar… Znaju li ti stručnjaci koliko iznosi jedna milijarda godina? A oni ih našli ni manje ni više nego 2229!!!

© 2024 – Portal Logično

POVEZANE VIJESTI