Čini se da su inžinjeri pretvorili Perseverance u savršenog slušaoca, opremivši ga setom naprednih mikrofona za snimanje svega, od mukotrpnog procesa njegovog ulaska i slijetanja do okretanja jarbola i otvaranja padobrana.
Prilika, radoznalost i duh prenijeli su svu potrebnu vrhunsku opremu na Mars kako bi pomogli istraživačima ovdje na Zemlji da „vide“ i detaljno ispitaju svaki fragment terena Crvene planete. Novi rover Mars 2020 Perseverance će otići još dalje i naučit će kako da „čuje“ (i nauči istraživače) kako zvuči druga najmanja planeta u Sunčevom sistemu.
Perseverance, koji treba da krene u misiju u krater Jezero 18. februara 2021. godine, ima par SuperCam mikrofona.
„Zapanjujuća je sva nauka koju možemo dobiti pomoću instrumenta jednostavnog poput mikrofona na Marsu“, rekao je Baptiste Chide, postdoktorski istraživač u NASA laboratoriji za mlazni pogon, koji je radio na mikrofonima, od kojih je jedan postavljen na vrh jarbola rovera.
Služit će u dvije svrhe – nauci i inžinjeriji. Prije svega, snimat će prirodne zvukove koji tutnje marsovskom površinom, sa jarbolom koji nosi mikrofon koji je u stanju da bude usmjeren u pravcu potencijalnog izvora zvuka. Dalje, poput svog prethodnika, rovera Curiosity sa ChemCam laserskim zaptivanjem može da koristi infracrveni laserski zrak za zagrijavanje stijena, tako da će zvuk laserskog miniranja biti snimljen i za naučnike koji će proučavati prikupljanje marsovskog regolita i drugih karakteristika ambijenta.
U pogledu inžinjerskog aspekta, mikrofon će osluškivati tehničku stranu rada rovera, poput kretanja jarbola ili okretanja točkova, pri čemu će potencijalno služiti kao ključni dijagnostički alat.
Predviđa se da će drugi mikrofon biti prava „kap mikrofona“, jer će imati za cilj snimanje najsitnijih zvukova tokom komplikovanog ulaska, spuštanja i slijetanja tokom misije. Naučnici očekuju da će zabilježiti pirotehnička sredstva dok eksplodiraju kako bi oslobodila padobran, vjetrove na Marsu, samo da navedemo nekoliko zvukova.
Naučnici, međutim, upozoravaju da audio koji marljivo hvata Perseverance možda na Marsu ne zvuči potpuno isto kao ovdje na Zemlji. Razlog je sasvim jednostavan: atmosfera na Marsu je samo 1 % gustine Zemljine atmosfere na površini, a njen sastav je takođe različit, što prirodno utiče na emisiju i širenje zvuka.
Da,da, to će za sigurno biti na veliku korist obrnjičenom roblju
Didier Raoult
s 300 eura
očekuje naznake kako
prazan lonac zveči ?
😂😂😂😂😂
😂😂😂😂😂
Ja neznan kako vise vjerijete u te bedastoce da bi necastivi trosio miljarde eura zbo znatizelje svojih robova. Necastivog ne interesira nikakav prazan vakum nego ljudska duša
Opet se necemu nadaju, nesto smatraju, obecavaju, predvidaju, zamisljaju i izmisljaju.
Citav zivot nisam dozivio ni jedno znacajno otkrice s dokazima a samo jedna agencija poput Nase ima dnevno oko 50 mil. Dolara proracun.
Saf puta dana u mome zivotu pa sve ostale agencije od Ruske, Indijske, Kine, Japana itd itd…
Neki bi rekli “sviraju Sebastianu kurzu!”
Još jedna mađioničarska prevara. Rover na Mars će oni stavit pazi ti..
pa znamo kako zvuci ,,miso pjeva sa marsa
Zvucati ce ko otok devon u kanadi na kojem se igraju sa svojim roverima 😁
To nam jako nedostaje, javite sto pre.Ne znamo gde planeta zemlja ide a kako Mars zvuci je od presudnog znacaja za sve nas.