U svijetu gdje samo nekolicina tvrtki može proizvesti opremu za izradu najnaprednijih poluvodiča, Rusija je upravo objavila postignuće koje mijenja pravila igre. Razvojem vlastite litografske mašine s ekstremnom ultraljubičastom svjetlošću (EUV), Moskva izravno izaziva nizozemski ASML, tvrtku koja je dosad imala gotovo potpuni monopol na ovu stratešku tehnologiju. Ovo postignuće moglo bi preokrenuti globalnu ravnotežu u industriji poluvodiča.
Ključna tehnologija svjetske elektronike
U jezgri svakog pametnog telefona, računala ili naprednog sustava umjetne inteligencije nalazi se čip koji je proizveden pomoću iznimno sofisticirane tehnike zvane EUV litografija. Ovaj proces omogućuje graviranje minijaturnih strujnih krugova, toliko sitnih da su nevidljivi ljudskom oku, na silikonske pločice.
Zbog složenosti ove tehnologije, nizozemska tvrtka ASML godinama je uživala praktično monopolistički položaj, opskrbljujući većinu proizvođača najnaprednijih čipova svojim strojevima koji koštaju stotine milijuna dolara po jedinici. Ovaj monopol stvorio je ozbiljnu tehnološku ovisnost za ostatak svijeta, uključujući Rusiju, Kinu i druge zemlje koje nastoje razviti vlastitu industriju poluvodiča.
Međutim, rusko postignuće moglo bi značajno promijeniti ovu dinamiku. Njihova nova EUV litografska mašina ne samo da prekida ASML-ov monopol, već donosi i nekoliko inovacija koje bi mogle postaviti novi standard u industriji.
Kako je Rusija postigla nemoguće?
Ruska EUV litografska mašina donosi nekoliko ključnih inovacija koje je razlikuju od zapadnih ekvivalenata. Prva i možda najznačajnija jest korištenje svjetlosnog snopa valne duljine od 11,2 nanometara, što je kraće od ASML-ovih 13,5 nanometara. Ovo naizgled malo smanjenje ima ogromne implikacije, omogućujući graviranje još finijih i preciznijih strujnih krugova, što otvara vrata za proizvodnju snažnijih i energetski učinkovitijih čipova.
Za izvor svjetlosti, ruski inženjeri primijenili su drugačiji pristup od ASML-a. Dok nizozemska tvrtka koristi složeni proces baziran na kapljicama kositra vaporiziranim laserom, ruski sustav koristi ksenonski laser. Ovaj plin, iako rijedak, kemijski je inertan i omogućuje stvaranje EUV svjetlosti na jednostavniji, čišći i potencijalno isplativiji način.
Možda najradikalnija inovacija ruske mašine jest eliminacija fotomaska. Tradicionalno, ovi maski služe za projekciju uzoraka strujnih krugova na površinu čipova, ali njihova izrada je dugotrajna, skupa i podložna pogreškama. Ruski sustav uklanja ovaj korak u potpunosti, gravirajući uzorke izravno na silicij, što ubrzava proces, smanjuje troškove i značajno pojednostavljuje proizvodni lanac.
Dodatno, ruski znanstvenici primijenili su fotorezist na bazi silicija umjesto konvencionalnih materijala koji su rjeđi i skuplji. Ova nova vrsta fotorezista je pristupačnija, manje skupa i jednako učinkovita, što dodatno smanjuje trošak proizvodnje naprednih čipova.
Desetljeća tihog razvoja
Ovo rusko postignuće nije slučajno, već rezultat desetljeća ulaganja i istraživanja. Početci razvoja sežu sve do 1970-ih, kada je Sovjetski Savez značajno ulagao u istraživanje litografije, posebno u poboljšanje svjetlosnih izvora i optičkih sustava. Iako SSSR nikada nije dominirao globalnim tržištem, njihovi istraživači odigrali su ključnu ulogu u evoluciji tehnologije.
Nakon raspada Sovjetskog Saveza 1991. godine, Rusija je nastavila svoje napore u ovom strateškom području, usavršavajući elemente koji su postali neophodni u arhitekturi modernih litografskih strojeva. Višeslojna ogledala, djelomično razvijena od strane ruskih znanstvenika, danas su u samom srcu ASML-ovih sustava. Njihova sposobnost reflektiranja svjetlosti na specifičnim valnim duljinama bila je odlučujuća za uspjeh EUV litografije.
Unatoč značajnim geopolitičkim i ekonomskim ograničenjima, Rusija je uspjela održati konstantan smjer prema inovacijama u litografiji, postavljajući temelje za ono što je danas strateško postignuće – stvaranje EUV mašine proizvedene u Rusiji.
Praktične prednosti ruskog pristupa
Prednost ruskog stroja nije samo u tehničkim inovacijama, već i u ekonomskom pristupu. Dok ASML-ovi strojevi koštaju stotine milijuna dolara po jedinici, što predstavlja prohibitivan trošak za većinu zemalja i tvrtki, ruska tehnologija mogla bi se pozicionirati kao mnogo pristupačnija alternativa.
Zahvaljujući ksenonskom laseru i korištenju fotorezista na bazi silicija, koji su jeftiniji i dostupniji, Rusija bi mogla ponuditi ekonomičnije rješenje. Ova obećana ušteda mogla bi privući zemlje i proizvođače koji žele osloboditi se ovisnosti o skupim ASML sustavima.
Više od dva desetljeća ASML neosporeno vlada proizvodnjom čipova ispod 7 nanometara, ali ulazak Rusije na scenu mogao bi promijeniti dinamiku. Ovaj novi igrač uvodi dobrodošlu konkurenciju na tržište koje je dugo bilo zatvoreno. Zemlje poput Kine ili Japana mogle bi iskoristiti priliku za ubrzanje svojih programa tehnološkog razvoja.
Nova ravnoteža mogla bi potaknuti stvaranje raznolikijeg globalnog ekosustava, gdje bi više zemalja konačno imalo tehnička sredstva za lokalnu proizvodnju svojih poluvodiča bez oslanjanja na trenutne globalizirane lance opskrbe. Rezultat bi mogla biti decentraliziranija, otpornija i strateški manje ranjiva industrija.
Globalne implikacije ruskog uspjeha
Ruski uspjeh ima implikacije koje daleko nadilaze nacionalne okvire. Mogao bi pokrenuti niz značajnih posljedica širom svijeta. Zemlje poput Kine, Južne Koreje ili Japana, koje su već angažirane u alternativnim pristupima litografiji (elektronskim snopom, x-zrakama ili nanoutiskivanjem), mogle bi udvostručiti napore da nadoknade zaostatak ili diversificiraju svoje opcije.
Nova konkurentska klima mogla bi potaknuti brže i brojnije inovacije, doprinoseći evoluciji trenutnih standarda u proizvodnji čipova. Dominacija jednog aktera nad ovom ključnom tehnologijom mogla bi napokon završiti.
Ako Rusija uspije proizvoditi na velikoj skali i uvjeriti svoje partnere, mogla bi ponuditi vjerodostojnu alternativu globalnim tehnološkim silama. Manja ovisnost o jednom dobavljaču, veća autonomija za države i poboljšana sigurnost lanaca opskrbe potencijalne su koristi, posebno u kontekstu rastućih geopolitičkih tenzija.
Novi val inovacija
Ulazak Rusije u EUV sektor mogao bi dinamizirati cijelo tržište. Ovaj konkurentski pritisak mogao bi potaknuti tradicionalne aktere, ali i nove sudionike, da inoviraju još brže, istražuju nove materijale i izume učinkovitije proizvodne procese.
Mogli bismo svjedočiti pravoj transformaciji procesa proizvodnje poluvodiča, čineći čipove ne samo snažnijima, već i bržima za proizvodnju, jeftinijima i energetski učinkovitijima. Ovi napretci imali bi reperkusije daleko izvan elektroničkog sektora – zdravstvo, obrana, svemir, umjetna inteligencija – nijedna industrija ne bi ostala nedotaknuta ovim valom inovacija.
Budući izazovi i mogućnosti
Razvoj EUV mašine od strane Rusije označava otvaranje novog poglavlja u globalnoj utrci za poluvodičima. Nakon prevladavanja tehničkih i ekonomskih prepreka, Rusija se sada nameće kao akter kojeg treba pomno pratiti. Međutim, put je još dug do potpune komercijalne primjene.
Rusija će morati dokazati da njezina tehnologija može konkurirati ASML-ovoj u smislu pouzdanosti, performansi i proizvodnog kapaciteta. Naredni mjeseci bit će odlučujući. Giganti sektora – ASML, Nikon, kineski instituti – promatrat će s pažnjom evoluciju ruske strategije, jer ako potonja uspije održati tempo, tržište bi moglo biti temeljito poremećeno.
Raznolikije i konkurentnije okruženje moglo bi nastati, pružajući svakoj naciji mogućnost da igra ulogu u proizvodnji tehnologija sutrašnjice. Utrka za tehnološku prevlast sada je otvorenija nego ikad između SAD-a, Kine, Japana i sada Rusije. Bitka za kontrolu lanca vrijednosti poluvodiča intenzivnija je nego ikad.
U ovom kontekstu brze promjene, svaki napredak je bitan. Ruska EUV mašina mogla bi biti okidač nove ere u globalnoj tehnološkoj industriji. Ostaje da se vidi hoće li ovaj prodor izazvati val globalne konkurencije ili će biti samo još jedan zupčanik u već složenom mehanizmu. Jedno je sigurno – budućnost poluvodiča upravo se odvija pred našim očima.
I dalje imam sumnje da se ova tehnologija razvijena danas. Osobno smatram da je ta tehnologije bila razvijena davno prije samo su tek sada uveli u proizvodnju. Evo vam primjer, tko zna kada je razvija prva mašina za 3D printanje? Prvu mašinu za 3d printanje razvio je Japanac Dr. Hideo Kodama 1980 godine ali nije dovršena zbog nedostatka novca. To je ono što ja znam. Što se tiče članka isto smatram da su svi na ovaj ili onaj način davno “razvili” slične tehnologije ali ih nisu iz nekog razloga uvali za korištenje jer bar po onome što ja vjerujem postoji dogovr da se te sve tehnologije polako puštaju u javnost. Rat je odličan izgovor da se iskoriste te neke tehnologije za sam rat, oni ne moraju previše objašnjavati ljudima kako su došlo do te tehnologije. Danas rade na još naprednijim tehnologijama koje će biti puštene u javnost možda za par… Čitaj više »
2024:
Intel je rekao da je njegov TWINSCAN EXE: 5000 High NA EUV uređaj izradila nizozemska tvrtka za proizvodnju opreme za čipove ASML Holding NV.
Intelov 14A proces omogućuje laserskim zrakama da režu tranzistore u siliciju s rezolucijom od samo osam nanometara, što je značajno poboljšanje u odnosu na rezoluciju od 13,5 nanometara karakterističnu za Intelov 18A proces.
Vrlo jednostavno, krali su veš mašine iz Ukrajine.
Evo Davor Domazet Lošo KONAČNO na HTV-u … nakon 7 godina “zabrane” ili nepozivanja stigao slavodobitno kao Sinjski alkar (Admiral je iz Sinja) na Hrvatsku televiziju da objasni opranim mozgovima šta se događa na istoku Europe, da je Rusija već pobjedila itd itd i spomenuo je izmišljenu Buču, izmišljeu od strane Britanske tajne službe …. Sama činjenica da je Admiral pozvan na HTV može govoriti o tome kako je i Hrvatska politika podržavanja tzv ukraine, politika blaćenja Rusije, politika svrstavanja Hrvatske na krivu stranu povjesti se počela mijenjati …. sigurno Admiral ne bi dobio poziv na HTV da se ne radi o pripremi promjene državne politike ili bar pripremi promjene – isto tako kako je politika DUŽE VRIJEME branila Admiralu pristup medijima pod državnom koncesijom tako je ovaj prekid blokade dogovaran DUŽE VRIJEME a do toga zaključka možemo doći iz toga što Admirala nije bilo nigdje u javnom nastupu mjesec… Čitaj više »
Ovo nam je bliže! Koliko će Hrvata iz Srbije biti protjerano nakon ovog događaja i koliko će Srba stradati pitanje je vremena?! NAKON Novog Sada, Kragujevca, Niša i Beograda, koji su proteklih mjeseci bili središta najvećih studentskih događanja u Srbiji, akademci u Novom Pazaru danas u ovom gradu organiziraju veliki prosvjed pod sloganom: “Čaršijom vlada sloboda – ruže su crvene, čaršija se sprema, 12. travnja slijedi reforma sistema”. Prosvjed će, prema najavama mladih organizatora, trajati od 11 do 23 sata. Kako su najavili studentski organizatori, skup će se održati ispred Državnog sveučilišta nešto prije 11 sati, odakle će se potom uputiti na Gazi Isa-begov trg, gdje će odati počast poginulima u urušavanju nadstrešnice željezničke stanice u Novom Sadu. Oni će ispred povorke nositi zastave i transparente, prenosi N1.Na prosvjedu u Novom Pazaru nije predviđena šetnja, a okupljeni će tijekom prosvjeda dva puta održati po 17 minuta šutnje (17. minuta posvećena… Čitaj više »
Bravo
, monopol – srušen !
Razmislite o sledećem: ako je tačno da će doći do oštre podele na Istok i Zapad što bi bila krajnje neprijateljska podela… šta će u tom slučaju biti sa intelektualnom svojinom? Da li će neprijateljske strane poštovati prava onog drugog (Bože glupog li pitanja!)?
Ako vidimo da Zapad konfiskuje ruska finansijska sredstva, da li je Rusija (ili Kina) svesna da joj nije pametno da javno pokazuje nepredne tehnologije? Da li joj je bolje da ih krije dok ne dođe do podele za koju su svesni da dolazi pa tek onda da ih otkrije?
Treba razmišljati i o tome da će to biti i ideološki sukob tako da će biti potrebno da se pokaže i tehnološka superiornost. Sve strane drže mnogo toga u fioci, ne samo za primenu u ratu već i za posleratni period.
Konkurenca je dobra stvar. Monopoli su loša.
„Ruski špijun se infiltrirao u ASML i TSMC radi krađe tehničkih podataka za izgradnju fabrike sposobne za proizvodnju 28 nm čipova.„
Samo kradite ko i Kinezi i neće biti kraja sreći.
Al kad se zna da je Nosferatu cijepio ruse sa varanskim ko fol ruskim cjepivom, koje sad ubija ruse, šta se tu ima za reći. I kad naprave tvornicu klorofilni če to zbombat a rusi će šutiti ko čkepi jer ih vode braća od klorofilnog koji njemu antikristu ne smiju ništa!
sredinom 70.desetih prošloga stoljeća (prije 50 godina) u Opatiji su se održavale godišne konferencije o MIKROČIPOVIMA. Tada se govorilo ( teoretski) o razvoju tehnologija baziranih na mikročipovima i problemima vezanim uz proizvodnju mikročipova (kako napraviti nešto na razini veličine nanometra a da funkcionira) i sjećam se izlaganja (raadova) koji su predlagali litografski postupak slaganja sloja preko sloja integralnih kola u trodimenzionalnoj konfiguraciji (umrežavanje)
Znam ozbiljne ljude koji su tada issmijavali vizije mogućnosti primjene mikročipova a danas se ljude plaši UI-AI, a pametnjakovići (oni koji koriste pametan telefon i misle da su pametni) neznaju napisati ni jedan algoritam računalne naredbe istom kao što velika većina “zna”- misli da struja nastaje na šalteru!!!
Pa bila bi to lijepa vijest kad bi promjena tih nano čipova bila na korist čovječanstva. Imam dojam da će (kako se već i događa) to otkriće iskoristiti za transhumanizaciju društva i istrebljenju čovjeka.
Što dostupnije i jeftinije to brže ovladavanja tehnologijama i čovjekom .
Može se još lakše primjeniti za cilj da se promjeni sam ljudski genom putem filanja tih nano čestica preko zraka , vode , hrane pa će čovjek postati polučiovjek ili polurobot te će biti lako njime manipulirati preko 5G, a sad već i 6G mreža jer ćemo u sebi nositi bezbroj nano prijemnika .
https://epoha.com.hr/2025/04/02/kresimir-misak-evo-kako-su-globalisti-postepeno-uspostavljali-kontrolu-nad-covjecanstvom/
Članak ne navodi izvore ali ako je u pitanju isti o kome se govorilo ovih danas rezolucija tog uređaja je 350nm, što je daleko od sadašnjih najgušćih integriranih kola.
https://www.eurasiantimes.com/russias-achieves-big-breakthrough-in-microchip/
Između ostalog, za sve ono silno zlato koje Rusija (za Bogove) već dugo i marljivo sakuplja, dobila je eto, od njih, i “vlastitu” mašinu za pravljenje čipova, što će zapadne tehnologije ostaviti korak-dva nazad i preuzeti primat u novim tehnologijama skore budućnosti… Ništa čudno! (Bogovima se žuri;)
Vijest je od prosle godine.
Rusi su vec krenuli sa proizvidnjom cipova. Za pocetak proizvode cipove za ves masine – 100 miliona rusa pere na ruke vec dvije godine jer cu cipove iz ves masina donirali vojsci da pravi rakete. Prvo za njih proizvode da ne moraju prati na ruke pored ves masine.
Ne vjerujem, nema toliko bačenih veš mašina.
Sve to sa zapadnom tehnologijom


Svjetlosni snop od 11 nm a koliko je cip? Zar se 2nm i 3nm ne proizvode vec dosta vremena?
Nisu im trebale perilice.
Neki “neupuceni” vole usporediti tzv zapad koji cini miljardu stanovnika naspram Rusije ali ako usporedite svaku “zapadnu” zemlju pojedinacno onda joj nije nitko ravan osim Amerike i to ne u svemu. God bless Russia
To je onaj čip iz prvog Terminator filma iz zgnječene glave našeg Arnolda.
Osim čipa su uzeli i njegovu ruku, pa je borba oko ta dva ostatka bila u Terminatoru 2.
Radnja Terminatora se vrti oko buduće 2029. godine, a to je tu gdje smo sada i prema čemu idemo, jer roboti u kombinaciji s AI sada rasturaju ljude i u sportovima, a ne samo kroz šah ili go.
Malo je previše simptomatično da se dva članka, jedan za drugim, tiču kineskog i ruskog proboja u litografiji štampanih ploča. Mada je očigledan pad dionica nizozemske firme koja proizvodi CSM strojeve za to. I to pad od 26% na svjetskim burzama što je znači pad vrijednosti kompanije od oko 30%. Obzirom da je taj pad dionica i vrijednosti kompanije na burzama istinit i lako provjerljiv, ne sumnjam da je i objava proboja u toj sferi industrije istinita. Zato, svaka čast kinezima i rusima… Kako di reko deda Dragojlo… “Zajebalo vek”
Ako je ovo zaista istina i tako kako piše, to je vjerojatno najvažnija vijest ove godine. Jer tehnologija koju posjeduje samo i jedino ASML je temelj čitave industrije čipova. Ako su Rusi zaista razvili tehnologiju koja se može mjeriti ili je čak superiorna ASML-ovoj i ako iskupe dovoljno para i proizvodnih kapaciteta za pokretanje masovne proizvodnje, to bi značilo da će biti u stanju proizvoditi najnaprednije čipove i time u tehnološkom smislu sustići, pa i prestići Zapad i Kinu, odnosno Tajvan. Mislim da ne treba objašnjavati što bi to značilo za ravnotežu snage na globalnoj razini.
Postoje razni pokusaji uvodenja novih proizvodnih postupaka diljem svijeta.
Veliki igraci kao ASML imaju bazna istrazivanja za buducnost (5-15 godina). Velika vecina takvih baznih istrazivanja nikad nece vidjeti svjetlo dana. Postoje centri koji evaluairaju i razvijaju nove proizvodne postupke kao SAL ili IMEC. Ovo je vrlo bombastican clanak, ideje za nove postupke postoje posvuda po svijetu. Cak i prototipovi strojeva. Da bi neki proizvodni postupak pogotovo revolucionaran usao u proizvodnju, put je jako dug tezak. Cak i kad veliki igraci naprave novi stroj koji koristi poznatu tehnologiju, tvornice ga nevoljko prihvacaju. Industrija poluvodica je regulirana gotovo kao farmaceutska. Zu znaci, kvalificirane postupke i recepte se ne dira.
Radim u industriji, cesto sam u tvornicama diljem svijeta.
Uglavnom, ovo je razanj, a zec je u sumi, iza brda