Zajednički rusko-europski Marsov orbiter ExoMars-2016 prvi je put otkrio klorovodik u atmosferi crvenog planeta, ukazujući na nepoznate kemijske procese, objavila je u četvrtak svemirska agencija Roscosmos.
U članku pod naslovom “Slani vjetrovi Marsa”, Roscosmos je rekao da je njegov spektrometar Atmospheric Chemistry Suite na orbitu ExoMars izravno izmjerio halogeni element dok je analizirao sastav pješčanih oluja, što naglašava potrebu za dodatnim proučavanjem kemijskih interakcija između površine i atmosfere.
“Po prvi puta klorovodik je otkriven u atmosferi Marsa izravnim mjerenjima. Do otkrića je došao ruski spektrometar Atmospheric Chemistry Suite (Kompleks za proučavanje kemije atmosfere) svemirske letjelice Trace Gas Orbiter ruske – Europski projekt ExoMars – 2016,” rekao je Roscosmos.
Klorovodik je otkriven u malim količinama u oblacima prašinskih oluja i nestao je nakon što su se oluje smirile. Element je reaktivna kiselina koja se najčešće pojavljuje kao rezultat reakcija sa sumporom, a prethodno je pronađena samo na Zemlji i Veneri, kao rezultat vulkanske aktivnosti.
“Zbog činjenica da je klor otkriven tijekom oluje prašine, opravdano je za pretpostaviti postojanje interakcije između površine i atmosfere, nešto što prethodno nije uzeto u obzir”, rekao je Oleg Korablev, zamjenik ravnatelja Instituta za svemirska istraživanja Instituta Ruske akademije znanosti, koji je o tome napisao rad.
Korablev je rekao da prve indikacije upućuju na klorovodikovu kiselinu, koja je prisutna u Marsovom tlu u kemijskim vezama, no ona se uzdiže u atmosferu tijekom masovnih prašinskih oluja, nakon čega se razbija u svoj plinoviti oblik.
U zemljinoj atmosferi postoje tragovi klorovodika, koji prvenstveno nastaju kao rezultat reakcija sunčeve svjetlosti i soli na površini oceana. Vjeruje se da opskrba Zemlje dolazi od pretpovijesnih vulkanskih aktivnosti i rijetko postoji u svom čistom obliku. Prisutniji je u atmosferi Venere, gdje reakcije između ugljičnog dioksida i sumpora pod utjecajem sunčeve svjetlosti kontinuirano recikliraju element, objasnio je članak.
Prema hipotezama postavljenim u radu Korabljeva, prisustvo klorovodika na Marsu moglo je nastati kao rezultat prošlih vulkana ili trenutne seizmičke aktivnosti. Druga hipoteza ukazuje na složeniji ciklus vode na planetu nego što se ranije mislilo. Oboje sugeriraju da se o prirodi Marsove atmosfere može puno naučiti.
Tim koji stoji iza časopisa proučava još jedan niz podataka kako bi potvrdio nalaze.
Misija ExoMars postavljena je za drugi dio zajedničke europsko-ruske misije 2022. godine. Cilj je kako bi se dva rovera mogla staviti na površinu planeta.
Mlate praznu slamu
Kad otkriju toplu vodu, onda će to biti veliko otkriće.
Klorokin braco, klorokin je to…
Nije element nego spoj, ali nema veze, navikao sam…
Dakle dok nas znanstvenici uvjeravaju kako su sposobni otkriti sastav atmosfere ekstrasolarnih planeta udaljenih desecima svjetlosnih godina od nas, sada otkrivamo da nisu bili u stanju otkriti ni sastav atmosfere drugog nam najbližeg planeta unatoč brojnim sondama koje se već godinama vozikaju po njegovoj površini.
Ne mogu jedan viruscic pobjediti ali nađu na marsu klorovodonik.😂😂😂😂😂
To se ne moze provjeriti a hipnotisani evoluirani majmuncici vjeruju.
Logicno-tri reda istine a nakon toga red lazi. MSM-tri reda lazi, jedan red istine.
Mars na Mars
Zašto taj Orbiter nije snimio zemlju udaljujući se od nje.
Sve sami kompjuterski crtići i ljudi vjeruju u sve što im prikažu na TV , a obmana je toooliko ogromna…
…jako poučan video pa svako nek prosudi sam https://www.youtube.com/watch?v=Qr6Vcvl0OeU&list=PL3l6EzaYrIKL18dc4YbwlSm7pqPGB9dfD&index=2