Ruska Državna Duma je 24. prosinca 2017. usvojila nove izmjene Zakona o pomorskim trgovinskim rutama. Među novostima je klauzula o ekskluzivnom pravu na transport nafte i plina kroz Sjeverni pomorski put, teritorijalne vode Rusije koje su zbog otapanja leda postale prohodne za prolaz brodova s velikim teretima. Prema novom zakonu će sada samo ruski brodovi moći transportirati naftu i plin ovim pomorskim pravcem. Prema riječima zastupnika Države Dume, time će se kroz Sjeverno more znatno povećati obujam prometa brodovima pod zastavom Ruske Federacije. Nakon toga je Rusija Kini predložila zajedničko korištenje ove rute i 26. siječnja je iz Pekinga stigao pozitivan odgovor.
SAD traže da teritorijalne vode Rusije na Arktiku budu prohodne brodovima cijelog svijeta
Ruta Sjeverni pomorski puta mora trebala bi biti međunarodna prometna arterija i Sjedinjene Države su 12. travnja priopćile kako tamo provode vojne vježbe kako bi osigurale slobodu plovidbe. Govorimo o vježbama kada su američke podmornice pri izranjanju ostale zakovane u ledu, jer se led Arktika se pokazao neprobojnim za izlazak na površinu i uništio je sve nade američkih mornara. Zbog ovog incidenta su vježbe u ožujku otkazane za najmanje pet dana.
Sjedinjene Države smatraju da bi Sjeverni pomorski put trebao biti prometna arterija otvorena cijeloj međunarodnoj zajednici. Ovo je najavio zapovjednik Američke obalne straže, admiral Paul Zukunft.
“Američki stav je da bi ruta Sjevernog mora trebala biti otvorena kao međunarodni pomorski tranzitni koridor. Kao što vidimo, ovo je područje slobodno od leda”, rekao je američki vojni zapovjednik.
Admiral Zukunft je priznao da će takav stav Washingtona o Sjevernom pomorskom putu neizbježno naići na odbacivanje u Moskvi, što je i logično.
Američki admiral aludira na činjenicu da je Rusija ograničila prolaz brodova kroz tu rutu za strance. Ruta Sjevernog mora je bila otvorena za sve zemlje od kraja Hladnog rata, ali je novim zakonom ograničen samo za prijevoz energenata i sada mogu prolaziti samo brodovi pod ruskom zastavom. To je učinjeno kako bi se podržalo rusko brodogradilište Zvezda. Međutim, ovaj zakon uopće ne znači zabranu prolaska brodovima pod stranim zastavama s drugim teretima.
Štoviše, sam razvoj Sjeverne pomorske rute bi bio nemoguć bez povećanja tranzita robe stranaca, ne samo ruskih naftnih tvrtki. Kineski, kao i Amerikanci, koriste ovu rutu za prijevoz drugih tereta, jer mala i srednja poduzeća koja iz Azije robu prevoze u Europu i natrag u ljeto imaju najkraći put.
Možda Rusija ima pravo biti nezadovoljna zbog vojnih vježbi, iako Američka obalna straža nije u nadležnosti Pentagona i nema nikakve veze, primjerice, s vježbama NATO pakta ili američke mornarice.
S ekonomskog aspekta, Rusija je zaštitila Sjeverni pomorski put u svojim teritorijalnim vodama nakon što su SAD ukinule zabranu izvoza energenata i postale jedan od najvećih dobavljača LNG-a u Aziji. Tada su brodovi pod američkom zastavom počeli koristiti Sjevernu pomorski put, što znači da bi Rusija trebala pogodovati potencijalnom neprijatelju.
Rusija je priopćila kako se drži međunarodnog pomorskog prava i čuvat će pomorske rute u blizini svojih obala.
Ruta kroz Sjeverno more sve više privlači pozornost različitih zemalja. Promet kroz tu rutu raste svake godine. 1998. godine je tom rutom prošlo samo 1,8 milijuna tona tereta, a prošle je godine 10,6 milijuna tona. Obujam prometa u zapadnom dijelu Sjevernog pomorskog puta, od Murmanska do luke Sabetta, već je usporediv s europskim. Do 2022. godine će se obujam prometa povećati na 40 milijuna tona, a do 2025. godine do 65 milijuna tona energenata, predvidjela je potpredsjednica Arktičkog ekonomskog vijeća Jevgenija Ambrosova.
Rad na razvoju Sjevernog pomorskog puta se vodi na svim bojištima, počevši od izgradnje flote ledolomaca i završava smanjenjem trgovinskih i administrativnih barijera.
Međutim, kao što logično zaključuje američki admiral, bez obzira na želje Washingtona, Rusija sigurno neće nikome ustupiti svoje teritorijalne vode i Sjeverni pomorski put proglasiti međunarodnim pomorskim tranzitnim koridorom samo zato što da brodovi koji plove pod američkom zastavom ili prevoze terete američkih proizvođača imaju kraći put i manji trošak.
Ovo je jedna od najčudnijih ideja Washingtona ovog mjeseca i nije jasno kako drugoj državi može pasti na pamet da traži da se teritorijalne vode suverene zemlje proglase međunarodnima?
ANALIZA – Kina pristala na suradnju s Rusijom u razvoju Sjevernog pomorskog puta
kad pomislim da smo vidjeli vrh ludila svaki dan se razuvjerim.
Naravno, Rusija bi trebala dozvoliti i SAD vojne baze na svom teritoriju, jesu li svi amerikenjci slucajno budale ili im je to genetska malformacija?
Nisu to nikakve “čudne ideje” nego smišljena strategija eskalacija sukoba širom svijeta.
Nista novog na divljem zapadu! Vuk dlaku menja ali cud nikako, ne kazu da bi put trebao biti dostupan trgovackim brodovima nego svim brodovima, a time misle pre svega njihovim vojnim brodovima. Ili ono jos bolje da ruski teritorij treba biti medjunarodni teritorij-koridor. Zar nije ona ludara Mudalinka pre vise godina zagovarala da resursi Rusije pripadaju cilom svitu, i ne nemojte se zavaravati nije mislila bas svima nego je pre svega mislila njoj i tkz zapadnoj civilizaciji. Naucili monstrumi tako pa im se ne da menjati se sada.
Uvjek sam se čudio zašto su još prije 150 godina pokušavali pronaći put do Indije preko Sjevernog pola. Uzmem globus, pogledam i nema mi smisla. Odem na stranicu UN pogledam njihovu kartu koja je identična karti na slici i zamisli ima savršenog smisla. Zanimljivo
Neka ameri plate rusim korištenje puta pa neka se voze koliko im volja. Ali američki vojni brodovi neka idu okolo.
američki brodovi su neucinkoviti na arktickoj klimi i amerikancima treba 100 godina da osmisle tehniku ucinkovitu za arktika
meni pari na rjesenje koje Slovenija trazi
moje je moje
a tvoje je zajednicko
Prosječan Amerikanac je egzotičan spoj ludila,gluposti i bezobraznosti.
Pa izuzetni trvde da i ruski prirodni resursi trebaju biti medunarodno dobro tj. Njihovo. Biti izuzetan znaci da je sve tvoje
Rusija je 1867. prodala SAD-u teritorij Aljaske za simboličnih 7,2 milijuna dolara. Samo tijekom prvih 50 godina vladavine nad tom zemljom Amerikanci su s nje zaradili barem sto puta više. Ovo je školski primjer pravnog načela “PRIKRATA PREKO POLOVICE” dakle onaj tko kupuje ili stječe pokretninu ili nekretninu za vrijednost koja je znatno ispod realne vrijednosti a ovaj je to ZNAO ILI JE MORAO ZNATI da vrijednost višekratno nadmašuje isplaćeni iznos iz kupoprodaje. A sad pazi !!!! Ova konstatacija nije ruganje i Rusi hitno moraju poraditi na tome. I onda ? “SAD: Ruske vode i put Sjevernim morem trebaju biti “međunarodni koridor”. Nema pravno tu koridora između Ruskog teritorija od Murmanska pa sve do obala Kanade. To teritorijalno pitanje je posve legitimno. Poništenje ugovora o prodaji Aljaske je pravno realna stvar i nije „pravna nebuloza“. A realizacija? Kad. Tad.
A naš ZERP? Kako Rusi mogu, a mi ne možemo?
Moraju pod hitno prestat piti Coca-Colu očito je štetna!!!!!
Pa Američki admiral “budućnost”je ok !
on izražava želju,ali realistično daje i odgovor
Koji je jedini mogući dakle nikada!
osim naravno u Hrvatskoj !!Samo mi imamo najrazrađeniji sustav za strajbati državu i dijeliti ono što nisi stekao ! Proces privatizacije ,dodjela i Naplata koncesija ,Ovršni zakon, porezi,prodaja bogatstva,najboljih privrednih grana,dovođenje brodogradnje na prosjački štap itd itd.
(Na njemačkom “Zukunft=budućnost)
???
di je račun za aljasku ?
Ništa novo od smrdljivih Amera !!
Osnovno nacelo medunarodnog pomorskog prometa je pravo neskodljivog prolaza.rusija svojim zakonom direktno krsi medunarodno pomorsko pravo.