Varijacije šalova dio su svakodnevice još od najstarijih vremena. Kao i slični dodaci odijevanju, od početne isključivo praktične funkcije preuzeli su i simboličan značaj, a s razvojem društvenih konvencija postaju i modnim dodatkom.
Vrste i uloga šalova
Različite verzije šalova i marama dio su naše svakodnevice. Jesmo li se kad upitali koja je njihova dublja priča?
Danas je na tržištu prisutan nevjerojatno raznovrstan izbor ovoga dodatka odijevanju. Izrađuju se u raznim dizajnima, duljinama, materijalima i funkcijama. Raspon ide od klasičnih do suvremenih, a neki od njih su izuzetno maštoviti, neki su i prava umjetnička djela. Najčešće se izrađuju od vune, pamuka, lana, kašmira i neizostavne svile.
Najveće svjetske proizvođače modnih šalova nalazimo u Aziji, odnosno Kini, Indiji i Indoneziji. Postoje tri njihova osnovna geometrijska oblika: pravokutni, kvadratni i trokutni, a načini njihova nošenja su nevjerojatno raznovrsni. Osim osnovnoga nošenja šala oko vrata, kroz različita razdoblja ali i danas, svjedočimo nošenju šalova preko i oko glave, preko ramena, oko prsa, struka, a u toplijim krajevima mogu zamijeniti i cijelu garderobu.
U područjima gdje vlada hladnija klima, od pamtivjeka se koristio pleteni vuneni šal koji bi od hladnoće štitio područje vrata, a u krajevima gdje nalazimo toplu klimu, marame se i danas često nose preko lica i kose kako bi ih se zaštitilo od prašine. Ova, u početku izuzetno korisna tkanina, uspjela se s vremenom nametnuti i kao dio društvene nadogradnje, prvenstveno u modi, ali i kao simboličan znak raspoznavanja.
Od Nefertiti preko Cravate do tragične Isadore
Početna faza šalova bila je isključivo funkcionalna. S vremenom se ovaj običaj razvio i proširio na kulturu odijevanja, osobito kod nježnijega spola. Smatra se da je u svijet mode nošenje šalova prva uvela egipatska kraljica Nefertiti prije čak tri i pol tisuće godina! U Kini, na drugome kraju svijeta, u isto se vrijeme izrađuju skulpture s prikazom odjevnih predmeta među kojima je i marama. Tamo su pak marame označavale razlikovnosti vojnih rangova. I kod starih je Rimljana od čisto funkcionalne tkanine koja se nosila oko vrata iz higijenskih razloga marama zvana sudarium postala trendom koji prate i sami carevi. Šturi su podaci o ovome predmetu do sredine srednjega vijeka, ali tada se javlja jedan izuzetno zanimljiv modni trend, a to je nošenje dugačkih marama na vrhu visokih špicastih šešira.
Još jedan primjer vojnoga nošenja marama kroz povijest je Hrvatska, gdje su vojnici različitih činova u sedamnaestome stoljeću koji su služili Luju XIV. nosili marame oko vrata. Tu priča ne staje, jer je ova bijela lanena krpica obrubljena čipkom uskoro postala pravi modni bum toga i sljedećih stoljeća među pripadnicima obaju spolova, a danas je standard svakoga uglađenog muškog odijevanja. Francuzi su ga nazvali cravate po francuskome nazivu za Hrvate, a riječ je o – pogađate – kravati.
Sljedeće stoljeće predstavlja uzlet i modno unapređenje marama raznih zanimljivih stilova, tipova i materijala, ali pravu modnu revoluciju napravio je šal od indijskoga kašmira. Sve bogatije i viđenije dame morale su imati ovaj elegantni i pomalo egzotični predmet. U izradi ovih šalova koji su se ukrašavali vezovima prednjačili su majstori iz Engleske i Francuske. Uskoro u modu ulaze i dugački tanki šalovi koji su naglašavali linije haljina, a danas ih nazivamo boama. Razvojem krinoline u devetnaestom stoljeću bilo je teško nositi kapute, pa su šalovi postali doista neizostavni.
Prestankom ove mode, šalove se pomalo izbacuje iz centra pozornosti, pa se najveća pažnja posvećuje maramama koje su dodatno popularizirale predstavnice tadašnjega jet-seta. Najpoznatija i najtužnija priča u kojoj je moda dugačkih šalova uzela danak jeste ona slavne balerine Isadore Duncan. Ona je 1927. vozeći se po Nici u automobilu otvorenog krova nosila dugački svileni ručno oslikani šal koji je glamurozno vijorio na vjetru i koji je za nju bio koban zagušivši je kada se zbog duljine zapleo oko stražnjega kotača.
Društveni značaj
Čim se nešto uvelike koristi, osim osnovne funkcije neizostavno počinje imati i preneseno značenje. Još u doba kada su Europom hodali vitezovi, nosili su u boj šalove ili maramice svojih gospa kao zalog ljubavi i zaštitni talisman. Taj se običaj održao i stoljećima poslije. Marame i maramice su u vojsci bile korištene kao simboli činova i vojnih saveza. Brojne religije kroz povijest, a i u naše vrijeme promoviraju skromno odijevanje, osobito žena. Marame su često dio učeničkih ili studentskih uniformi, nose ih izviđači, navijači nogometnih klubova, a svjedoci smo da su pioniri nekih zemalja poput bivše nam države nosili crvene marame. Marama u obliku pojasa nošena na kukovima dio je kostima trbušnih plesačica. Svilene šalove koristili su nekada i piloti zbog zaštite od ispušnih plinova i u sprečavanju trenja. Danas se funkcionalna potreba izgubila, ali iz simbolike i danas vojni piloti nose šalove s oznakama svojih jedinica.
Marama je kao dio odjeće nošena u svim razdobljima i svim društvenim klasama. U razvijenijim je društvima ljepota, kvaliteta i materijal izrade označavala i razliku između društvenih slojeva. Dame i danas finoćom svojih šalova označavaju pripadnost elitnim krugovima.
Najpopularniji modni detalj svih vremena
Marama je u svim krajevima svijeta imala svoje mjesto, bila je bitna kako i u visokim društvima, tako i u folkloru. Nalazimo je u svim tradicijama i među svim narodima svijeta. Na nju su se nadošivali i nadoslikavali ukrasi poput vezova, čipke, zlatnika, perli i brojnih ukrasnih materijala. Spomenuli smo kako joj je uloga bila primarno zaštitna, ali istančana ljudska priroda je takva da će dekorativnu svrhu naći gotovo svemu. Ni marama nije bila izuzetak, a zbog zahvalnog načina kombiniranja s odjećom i mogućnosti igranja vezanjem i položajem, stekla je planetarnu popularnost.
Šal, marama, rubac, okovratnik, povez, mnogi su nazivi i mnoge primjene ovoga univerzalnog komada odjeće. Riječ je o najpopularnijem modnom detalju svih vremena koji je neizostavan u garderobi i svaka djevojka i žena zasigurno u svome ormaru čuva barem njih nekoliko. Pravilno izabrana marama može oplemeniti i „podići“ svaku, pa i najobičniju kombinaciju. Ovim detaljem osoba odmah dobiva na glamuroznosti i eleganciji, a kvalitetna marama ostavlja chic dojam.
Iscrpan pregled.
Komad tkanine jednostavnog oblika najstarija je tkana odjeća.
Možda bi se moglo, nekom prilikom, dati i koji povjesni pregled, npr odjeća u starom Egiptu…
Ili, zemljopisno. Imam jedan krasni sarong iz Tajlanda.
Ovo me odmah razveselilo: ” Marama u obliku pojasa nošena na kukovima dio je kostima trbušnih plesačica.” 😊