Naučnici sa politehničkog univerziteta u Tomsku (TPU) pronašli su način da povećaju vrijeme rada nuklearnog reaktora za 75% bez zamjene goriva. Prema istraživačima, to će značajno povećati sigurnost i smanjiti troškove rada nuklearnih elektrana u udaljenim područjima.
Rezultati studije objavljeni su u časopisu Nuclear Engineering and Design. Prema stručnjacima TPU-a, jedan od ključnih problema u razvoju teško dostupnih područja, na primjer, na Arktiku, je obezbjeđivanje stabilnog snabdjevanja energijom. Naučnici kažu da je često jedino rješenje upotreba nuklearnih elektrana male snage.
Međutim, stručnjaci napominju da je ponovno punjenje značajan problem – proces zamjene nuklearnog goriva u reaktoru – jedan je od najopasnijih i najdugotrajnijih procesa u proizvodnji nuklearne energije.
“Smanjenje broja pretovara goriva značajno poboljšava operativnu bezbjednost. Istovremeno, trošak snabdjevanja svježim nuklearnim gorivom ili transport nuklearne jedinice do mjesta za ponovno punjenje smanjuje se “, rekao je Vladimir Nesterov, vanredni profesor na odsjeku za ciklus nuklearnog goriva u TPU.
Naučnici sa TPU-a izvršili su teorijske proračune kojima se dokazuje mogućnost stvaranja nuklearnog goriva na bazi torijuma. Prema stručnjacima, na planeti postoji četiri puta više rezervi torijuma od rezervi uranijuma. Istovremeno, gorivo iz torijuma ima značajno veći intenzitet reprodukcije aktivnih djeljivih izotopa neophodnih za proizvodnju energije.
„Dobijeni rezultati omogućavaju nam da još jednom skrenemo pažnju naučne zajednice na potencijal torijumskog nuklearnog goriva. Pokazali smo da primjena takvog ciklusa u reaktoru sa malim naponom može da poveća vrijeme rada nuklearnog reaktora za: 75% bez pretovara goriva “, rekao je naučnik.
U budućnosti, istraživači žele da nastave eksperimente u verifikovanim aplikativnim softverskim paketima, kao i da izvrše termofizičke proračune reaktora male snage koji rade u torijum-uranijum gorivo ciklusu, uz naknadnu primjenu razvijenih metoda proračuna u obrazovnom procesu .
Ajme nepismenosti. “Sibirski naučnici povećaće efikasnost…” Valjda Sibirski naučnici će povećati…
Kapa dolje!
Ma načinite jednu termonuklearnu na sjeveru i jednu na jugu i mirna zaliha.
Ako se dobro sjećam Torijum je puno manje problematičan u slučaju havarije, jedina mu je “mana” što se od njegovih nusprodukata ne može praviti atomska/hidrogenska bomba, zato je i odbačen 50-ih godina kao potencijalno gorivo za nuklearne centrale.
Mozete opalit minusa kolko hocete al neke stvari jedino rusi i kinezi mogu i zele poduzet. Ne jer su dobrice ili nadljudi nego iz cisto prakticnih razloga mnogoljudnosti i tesko dostupnih podrucja a koja treba naselit