SpaceX je pristao da dozvoli američkoj vojsci da testira svoju satelitsku širokopojasnu mrežu Starlink – koju čine hiljade pojedinačnih satelita u zemaljskoj orbiti – sa pretpostavljenim ciljem da se ona integriše u postojeće vojne sisteme.
Vojska je potpisala ugovor sa milijarderovom kompanijom za svemirski let da testira Starlink mrežu tokom naredne tri godine, ocjenjujući njenu podobnost za njihove potrebe za prenosom podataka. Ugovor, potpisan prošle nedelje, poznat kao Sporazum o kooperativnom istraživanju i razvoju (CRADA), vojska obično koristi za testiranje tehnologija privatnog sektora prije nego što ih kupi.
Pitanje je kako će Starlink da funkcioniše u vezi sa vojnim komunikacionim sistemima, kojima pomalo nedostaje fleksibilnost i kompatibilnost hardvera i softvera. Takođe nisu naročito pokretni, oslanjajući se na velike tanjire postavljene na prikolice koja ne mogu da podnesu količinu podataka koju trenutno moraju da podrže. Izvršni oficir za zamjenske programe vojske za taktiku komande, kontrole, komunikacije, Joseph Welch, uporedio je vojno neadekvatni mrežni kapacitet sa „slamčicom“.
Međutim, vojsci će biti potreban potpuno novi sistem kopnenih terminala da bi mogla da koristi sistem Starlink, koji neće biti jeftin. CRADA će procijeniti troškove tog remonta, kao i sigurnost podataka jer se oni prenose sa satelita Starlink u zemaljske stanice.
SpaceX već ima stotine Starlink satelita koji kruže oko planete. Iako se širokopojasna mreža na kraju nada da će zasuti zemlju brzim internetom, ona nije ni blizu kompletna, s ciljem da pošalje ukupno 42.000 satelita tokom jedne decenije.
Musk se nada da će ove godine lansirati 1.400 satelita, 60 svake dvije nedelje, a planira da počne sa uslugama za neke američke i kanadske kupce kasnije tokom godine.
Uređaji koji su preplavili nebo iritiraju ljubitelje zvijezda i profesionalne astronome kojima je sve teže vidjeti svemir s toliko satelita koji reflektuju svjetlost. Svemirske agencije su čak razmotrile mogućnost naplate kompanijama poput SpaceX-a za svaki satelit lansiran u nadi da će smanjiti širenje „svemirskog smeća“. Ako bi vojska počela da koristi satelite, međutim, SpaceX-u bi mogla biti dozvoljena veća širina da zagađuje noćno nebo – na kraju krajeva, SAD nikada ne bi stavljale cijenu na “nacionalnu sigurnost”, bez obzira koliko neozbiljno shvatali taj izgovor.
Bit će velikog sranja kad neki od te hiljade satelita počnu da padaju natrag na zemlju…
Rusija sve više tehnološki zaostaje
Odkad sam cuo za Elona Muska in njegove rakete, ja kazem, da je on vladni igrac. Nikada, nijedna vlada nebi dozvolila bez vojnog/vladinog odobrenja, da neko privatno lice salje rakete/satelite u svemir. Da je on to sve sam postigao bez pomoci americke vojske, neverujem.
Kad ovo zgotove kao i 5/6G na zemlji adio mare zemljani……………….
e kad počnu pržit ljude u ćelenku bit će veselo
Ne. Pušteni su u orbitu zbog ljudskog napretka kako bi mogli svi brzo čitati novine. Hahahaha
lansiranje u 22.33 večeras