Miran Neralić rodio se u Slunju, 26. veljače 1875. Bio je prvi hrvatski olimpijac i prvi Hrvat koji je osvojio medalju na Olimpijskim igrama u Parizu u mačevanju sabljom.
Natjecanje na pariškim igrama nije nipošto bilo lako i bezazleno. Nastupilo je čak 29 natjecatelja, od kojih su većina bili profesionalni učitelji mačevanja. Nakon napornog dostizanja finala, Neralić je uspio osvojiti brončanu medalju.
Ostao je poznat u svijetu mačevanja i po tome što je prvi u svijetu izveo potez nazvan “leteći ispad“, odnosno munjeviti ubod protivnika iz visokog skoka.
Bio je svestrani sportaš: prije svega odličan plivač, izvrstan vježbač na ručama, preči i karikama; dizao je utege, a planinarenje je volio iznad svega. Natjecao se krajem 19. stoljeća za Ausrtiju, jer je u to vrijeme Hrvatska bila dijelom Austro-Ugarske. Bio je i učitelj mačevanja, te je odgojio nekoliko trofejnih austrijskih i njemačkih majstora mačevanja. Od 1908. do 1914. godine podučavao je mačevanje u Berlinu, a kasnije u Wiener Neustadtu, gdje je i ostao sve do svoje smrti.
Napisao je knjigu o mačevanju na njemačkom jeziku, „Anleitung zum Degenfechten“ što znači „Uvod u mačevanje“, (u vlasništvu naklade Charlottenburg, 1914.)
U Slunju je u spomen na Neralića postavljena spomen-ploča na njegovoj rodnoj kući od strane njegovih obožavatelja, ljubitelja mačevanja iz „Oldtimer“ kluba. Neralićevu rodnu kuću posjećuju mnogi turisti putujući Slunjem u organizaciji turističkih agencija.
U sklopu slunjske manifestacije „Dani grada“ održava se utrka pod nazivom „Miran Neralić“ kao i mnoge druge sportske aktivnosti, sve Neraliću u spomen.