Američka Nacionalna uprava za vazduhoplovstvo i svemir (NASA) na ivici je da izvede prvi pokušaj slijetanja svemirske letjelice na asteroid, dugo očekivanim oktobarskim dodirom sa asteroidom Bennu.
U pitanju je svemirska letjelica sonda OSIRIS-REx, koja je lansirana u svemir u septembru 2016. godine i postavljena na putanju koja je omogućila da brod dostigne bliski zemaljski asteroid Bennu 2018. godine.
Iako sonda veličine kombija američkoj svemirskoj agenciji pruža podatke o plutajućem kamenju otkako je dosegla svoju orbitu, OSIRIS-REx se sada priprema da nakratko dodirne Bennu u pokušaju da sakupi uzorke kamena i prašine. Očekuje se da će se slijetanje obaviti 20. oktobra.
NASA je u saopštenju za štampu od četvrtka primijetila da će događaj uzorkovanja Touch-And-Go (TAG) pokazati kako će sonda sletjeti na lokaciju Nightingale, stjenovito područje na sjevernoj hemisferi asteroida čiji prečnik iznosi 52 stope.
„Mjesto Nightingale odabrano je kao primarno mjesto uzorkovanja, jer sadrži najveću količinu slobodnog sitnozrnog materijala, ali region je okružen gromadama veličine zgrade“, navodi se u NASA saopštenju, napominjući da će sonda sletjeti na površinu približne veličine samo nekoliko parking mjesta.
Očekuje se da će prikupljanje uzoraka ukupno trajati oko 4,5 sata; međutim, veći dio vremena – 4 sata – sonda će prolaziti kroz prve faze svoje putanje na dolje, prije nego što će se spuštati pod strmim uglom nekih 11 minuta, a zatim ispaliti potisnike kako bi usporila spuštanje.
Jednom kada OSIRIS-REx dodirne Bennu površinu, provest će na stijeni samo 16 sekundi prije nego što zapali svoje potisnike kako bi otišla na sigurnu udaljenost od Bennua.
Saopštenje ukazuje da će OSIRIS-REx moći da sakuplja uzorke ispaljivanjem jedne od boca azota pod pritiskom sonde, što će omogućiti da emitovani gas podigne željene čestice sa površine Bennu u „glavu kolektora“ sonde prije podizanja.
Sve u svemu, sonda je namijenjena za prikupljanje najmanje 2 unce materijala, što je najveći uzorak bilo koje misije od programa Apollo, prema NASA.
U četiri dana nakon putovanja na Bennu površinu, jedna od kamera instaliranih na OSIRIS-REx snimit će slike uzoraka, a zatim će izvesti i manevar okretanja kako bi odredila masu kolekcije. Ako uzorci ne ispunjavaju NASA zahtjeve, OSIRIS-REx će biti naloženo da sakupi više materijala sa asteroida.
NASA je u svom saopštenju navela da je sonda opremljena sa dvije dodatne boce sa azotom u slučaju da je potrebno izvršiti dodatna uzorkovanja. „Pokušaj TAG na rezervnom mjestu Osprey bio bi izveden najranije u januaru 2021. godine“, napisala je agencija.
Vrijedi napomenuti da će se prikupljanje na Bennuu obavljati potpuno autonomno, jer približno 207 miliona milja između sonde i Zemlje stvara kašnjenje signala od 18,5 minuta, sprječavajući NASA komandu da zapovijeda uživo.
OSIRIS-REx treba da se rastane sa Bennuom 2021. godine. Povratak sonde na Zemlju sa uzorcima stijena i prašine očekuje se 24. septembra 2023, ukoliko sve bude išlo po planu.
Koliko se sijećam već je jedna sonda sletjela na neki asteroid. Morao bih malo proguglati da se podsjetim. Ali u svakom slučaju vrlo interesantanprojekt. S druge strane vrlo je tužno da će ovu temu popratiti mali broj komentatora, a kad su u pitanju trač teme onda brojka komentatora teži beskonačnosti. U svakom slučaju projekt je interesantan i bit će još interesantnije kad se objave podatci istraživanja.
U leb’ te jebo, i šta da radimo sad?!!!
U leb’ te jebo nisam znao da je tol’ko gadno, i šta da radimo sad?!!!
kako potraga za planetom X (deset) otkad pluton vise nije planet?
sad vam fale dva.
NASA na steroidima.
Na ivici su da izvedu prvi pokusaj necega od kako su osnovani!
Hahahah
Meni su ovakve stvari fascinantne sa tehnološke strane. Pri tim brzinama, u tolikom prostoru, dovesti neku letjelicu koja će se spustiti u “rupu” i sletjeti na takvo nešto, neshvatljivo. Nameće mi se pitanje, koliko su daleko stigli u vojnim tehnologijama?
😂😂😂😂😂😂