Karipski otok prethodno je pogodio meteorit u veljači 2019. godine, a fragmenti svemirskih stijena izazvali su eksploziju dovoljno glasnu da je mogla razbiti prozore u gradu Pinar del Rio, na zapadu zemlje.
Seizmolozi na Kubi privremeno su meteoritu pripisali misteriozna svjetla, koja osvjetljavaju noćno nebo iznad seizmološke postaje Moa na istoku zemlje.
U 22:06 sati postaja je registrirala ”nekoliko svjetlećih pojava”, a stanovnici više zajednica prijavili su crveno-bijelo svjetlo praćeno jednom ili više eksplozija.
Šef nacionalne seizmološke službe Enrique Arango Arias potvrdio je Cuba Debateu da agencija vjeruje da je događaj uzrokovan svemirskom stijenom.
“Sudeći prema očitanjima senzora, nije se radilo o zemaljskoj eksploziji, ali, budući da se radilo o događaju s takvim karakteristikama, naša je oprema zabilježila udarni val,” objasnio je seizmolog. Dodao je da je, osim u Moi, događaj zabilježen i u obližnjim gradovima Sagua de Tanamo i Maisi.
Animación de las imágenes anteriores, cortesía de @weatherdak Thanks a lot!!!!
El destello "azul" es ilustrativo, muestra como ocurrió en una zona despejada de nubosidad y el satélite lo detectó como un relámpago. pic.twitter.com/B0RfsaxtLH— Elier Pila Fariñas (@elierpf) March 20, 2021
Hilario Quintana Charlot, očevidac iz obližnjeg grada s Jamajke, rekao je da je bio vani kad se objekt spustio, rekavši da je vidio nebesku kuglu “koja je sve osvijetlila, nakon čega su se čule eksplozije.”
Još jedan očevidac, Luis Daniel Cano iz Santiaga de Cube, rekao je da je primijetio brzu svjetlost po nebu, praćenu bljeskom, kojeg je usporedio sa snažnim munjama.
Mještani su na internetu objavili slike pojava, kao i snimke satelitske opreme koja prikazuje bljesak mogućeg meteorita. Amaterske slike nisu provjerene.
— Alex (@__Alex_2011) March 20, 2021
Zbog veličine Kube, koja iznosi samo 110.000 kvadratnih kilometara i činjenice da je okružena vodom, udari meteorita su relativno rijetki fenomeni. Jedan od takvih fenomena označio je dnevni udar stijene teške oko 400 grama u gradu Lajas, središnjoj Kubi, u lipnju 1994. godine. Posljednji potvrđeni udar meteorita pogodio je otok 01. veljače 2019.
Znanstvenici procjenjuju da Zemlju pogađa oko 6.100 meteora godišnje (tj. oko 17 dnevno). Velika većina nije otkrivena, zbog padova u nenaseljena područja ili oceane, a većina je izuzetno malena. Meteoriti su astronomima dali važne naznake o potencijalnom životu na drugim planetima, nastanku Sunčevog sustava, pa čak i o podrijetlu svemira.
Inače, oko meteorita ništa čudno.
Pre svega nekoliko dana sam video poprilično veliki komad na nebu između Jagodine i Kruševca.
Izgoreo je u gornjim slojevima atmosfere.
Da nisu neke nove rakete u pitanjiu?
Veće treba, i na krivu metu je otišao, sjevernije i istočnije, bude i on već naciljao pravo mjesto.
Star walk program na mobu mi je javio prije par dana da danas (21.03.) prolazi asteroid 2001 FO32 blizi Zemlje, mozda mu je ovo neki pratioc?
‘Svemir’ je prevara.