Američki astronaut fotografirao je Progress MS-11 u trenutku raspada, dok je u atmosferi izgledao kao “vatromet”. U ponedjeljak, 29. srpnja, teretni brod napustio je ISS, njegovi dijelovi su popadali u Tihi ocean.
U ponedjeljak, 29. srpnja, na Međunarodnoj svemirskoj stanici (ISS), američki astronaut Nick Hague fotografirao je raspad, prilikom ulaska u Zemljinu atmosferu, transportnog broda Progress MS-11 koji je napuštao ISS. Brod je sletio u 10:44 GMT. Letjelica se u 13:50 skrenula s već planirane putanje, ušla u atmosferu i krenula se raspadati. U 02:32 sati njegovi već zapaljeni dijelovi popadali su u južnom Tihom oceanu.
“Fotografirao sam je kad je ušla u atmosferu. Zvučalo je poput velikog vatrometa koji je trajao nekoliko minuta, blistala je i nestajala u mraku”, napisao je Hague.
Lansirana u svemir 4. travnja 2019. godine, letjelica Progress MS-11 postavila je rekord u trajanju leta od početka do pristajanja na stanici (3 sata i 21 minuta). Svemirski brod zamijenit će Progress MS-12, planiran za lansiranje 31. srpnja 2019. godine.
Zasad posadu ISS-a čine Rusi Alexey Ovchinin i Alexander Skvortsov, Amerikanci Nick Hague, Christina Cook i Andrew Morgan te Talijan Luca Parmotano.
Said goodbye to Progress 72 today to make room for 73P showing up on Wednesday. Caught this shot of it during reentry. It looked like a big firework that lasted minutes – flickering, sparking, and pulsing with brightness before it faded into the darkness. pic.twitter.com/Pfs98eTKPp
— Nick Hague (@AstroHague) 29 juillet 2019
Daj brate kad si vec gore, okreni cameru pa uslikaj vec jednom zemlju da vidimo kakva je doista ,a ne ove Nasine tkzv”sluzbene” koja jedna s drugom veze nemaju…
Imam dva pitanja za autora ovog članka.
Jel ima kakva snimka? Valjda je takav “vatromet” od par minuta logičnije snimati umjesto fotografirati. Lako se kasnije iz snimke izdvoji fotografija.
Ako već sve skupa nije snimao, jel bar sa kojom fotografijom uhvatio Zemlju? Barem onako usput, kad se već taj “svemirski brod” rušio na Zemlju?
Mi koji nešto znamo o čovjekovom “osvajanju” Svemira, znamo i to, da je južni Pacifik, tamo jugoistočno od N.Zelanda, tzv.svemirsko groblje. Zašto? Zato jer tamo nema otoka, nema ljudi, ne plove nikakvi brodovi, osim poneki rijetki, rijetki veliki ribarski brod, i nema avionskih letova. Zato tamo usmjeravaju otslužene satelite, koji u atmosferi izgore 100%, ili barem 99,9%. Kada je Rusija tamo “bacila” isluženi MIR, koji je trajao punih 15 godina, u atmosferi je izgorjelo barem 97% i više toga MIRA. Koji je bio težak oko 150 tona. Lijepo su komandama iz kozmičkog centra razdvojili dijelove Mira, i skoro je sve izgorilo. Nešto jako malo je bućnulo o ocean. Ma gospodo, ne sramotite se pitanjima o ravnoj ili okrugloj Zemlji. Da nije tih satelita, ne bista mogli imati ni internet, ni gledati sportske prijenose sa drugog kraja planete niti pričati sa rodbinom u Australiji. Mislim………………..gdje ja to živim, i u kojem… Čitaj više »
Po meni ova priča o izgaranju “Progress MS-11” u atmosferi ne “drži vodu” Pretpostavljam da kada bi tijelo koje pada sa 300-400 km visine i mase nekoliko tona (i više) a koje ima orbitalnu brzinu od 28 tisuća km/h na Zemlju stiglo gotovo cijelo jer za potpuno sagorijevanje je potreban gotovo okomit pad prema Zemlji i brzine od nekoliko desetaka km/sek. Obzirom da je taj “Progress MS-11” započeo svoj pad iz orbite i tih 300-400 km “padao” gotovo 13 sati on je “padao” samo cca 28 km/h i nema teorije da je njegova početna brzina pada (leta) od 7,8 km/sek. bila dovoljna da u dodiru sa gornjim dijelovima atmosfere izazove toliki porast temperature da bi do kraja izgorio.(od trenutka kada je brod usmjeren prema Zemlji do ateriranja sigurno je morao napraviti barem 8 ili 9 krugova oko Zemlje). Treba računati da ulaskom u gušće slojeve atmosfere dolazi do usporavanja kretanja… Čitaj više »
“Zvučalo je poput velikog vatrometa koji je trajao nekoliko minuta, blistala je i nestajala u mraku”, napisao je Hague” – zvukovi u vakuumu? Predivno, čestitam!