Već iduće godine Uber planira početi s pokusnim vožnjama svojih letećih automobila u Melbourneu. Melbourne je treći grad kojeg je Uber označio za novu taksi službu, dok radi na stvaranju “prve svjetske zračne taksi mreže za vožnju”.
Jedan od najnaseljenijih gradova u Australiji će postati prvo međunarodno tržište za Uber Air. Ovaj grad pobijedio je gradove u Brazilu, Francuskoj, Indiji i Japanu koji su se također htjeli pridružiti Dallasu i Los Angelesu, kao pilot mjestima za ovaj projekt. Testni letovi predviđeni su za 2020. godinu, dok će komercijalne radnje započeti 2023. godine.
Eric Allison, globalni šef Uber Elevatea , izjavio je u srijedu: “Želimo omogućiti ljudima da pritisnu gumb i dobiju let”.
Zračni put bi trebao pokriti 19 kilometara od Centralne poslovne četvrti do zračne luke Melbourne i trajao bi oko 10 minuta. Uobičajeno putovanje između te dvije točke traje od 25 minuta do oko sat vremena. Očekuje se da će let koštati manje od 90 dolara, otprilike isto kao i putovanje u luksuznom automobilu Uber Black.
Zračna taksi služba će biti lansirana čak i prije nego dugo očekivana željeznička veza do zračne luke Melbourne. Željeznička linija će povezati zračno čvorište s Melburnskom Centralnom poslovnom četvrti do 2031. godine.
Projekt Uber Air navodi da vozači mogu uzeti poseban zrakoplov za vertikalno uzlijetanje i slijetanje (VTOL) koji može putovati između “skyporta” i može podnijeti do 1.000 slijetanja na sat. Tvrtka surađuje s pet proizvođača zrakoplova, uključujući Boeing, kako bi dizajnirali zrakoplov za buduće vožnje.
Međutim, prema nekim analitičarima, Uber bi se mogao suočiti s nekim većim zaprekama kako bi pokrenuo inicijativu. Na primjer, nedostatak odgovarajućih propisa, dobivanje certifikata o sigurnosti i odobrenje za zračne linije, kao i izgradnja infrastrukture za projekt.
“Ne bih volio da se ponovno nađemo u poziciji u kojoj smo bili sa Uber automobilima gdje vlade nisu adekvatno pripremljene za ovu tehnologiju, te ne surađuju proaktivno s tim tvrtkama kako bi pomogli osigurati da svi možemo imati korist od ove tehnologije. Ne želimo završiti u situaciji u kojoj vlada potpuni kaos ”, izjavio je Jake Whitehead, istraživač sa Sveučilišta Queensland.
NSB kako će stopratii taj taksi? sa S300? 🙂 🙂
Ovi su za zabijanje u nebodere..
Nema nikakve šanse da itko na opisan način u članku prevozi putnike. Dok se ne proizvede motor, koji će biti dovoljno pouzdan, koji će biti dovoljno jak, da bez problema slijeće i polijeće na mali aerodrom veličine 20 puta 20 metra, da mu teret putnika i aviona nije problem. Inženjeri ne mogu napraviti takvu letjelicu sa današnjom tehnologijom. To što se opisuje u članku, će biti samo običan avion, koji će biti preskup i nesiguran za komercijalnu upotrebu, uz cijeli niz tehničkih problema koji će zadesiti takvu letjelicu.
Ja ću pričekat malo da ovi leteći prijevoz postane bezpilotan, ja čipiran, a moj um bude direktno spojen na internet . . . i ono ja samo u mislima poželin zračni taxi, odma vidin di je i kad će doć i samo se ukrcan, i jasno, ako je malo duža vožnja da mi sa tim taxijem doleti i marenda, ono, tripice i dva deca crnoga 🙂
Za godinu dana biti čemo miljuneri, govori Del
Tehnoloski jedva izvodljivo, verovovatnoca realizacija ovog projekta jednaka kolonizacije Marsa. Nema nista od ovoga obicna futuristicka imaginacija.
OK, da i naprave takve letjelice, tko će i gdje školovati pilota-taxistu, i koliko će to školovanje trajati i koštati? … hm, skupa neka igra, mislim da će se potencijalnim korisnicima te usluge više isplatiti kupiti Ferari i sami se povesti tamo gdje im treba.
PR.
svako malo neki veliki neostvarivi planovi. pred par godina kako ce graditi hotel u orbiti (svemiru), pa let u svemir kad ono na 100 km i svega par minuta. pa o dostavi pizza dronovima a sad leteci tanj… , ovaj taksiji.
znaju da nista nece biti. samo se reklamiraju.
di su oni 3D printeri sto su razglasili. ni od njih nista.
How yes no..leteci taksi a Melbourne nema ni ceste da necemu valja