Trenutno automobil može prevoziti samo jednog putnika, ali u sljedećoj verziji vozila bit će mjesta za više ljudi.
Turska je predstavila svoj prvi leteći automobil domaće proizvodnje, Cezeri, kasno u utorak.
Prema programeru zračne platforme Baykar, prototipsko vozilo od 230 kilograma uspješno je završilo svoj prvi let; tijekom pokusnog leta automobil je preletio 10 metara.
Türkiye'nin Uçan Arabası CEZERİ🇹🇷
Yerli ve Milli üretim inancıyla üretilen Uçan Araba Cezeri ilk test Uçuşunu Başarıyla Tamamladı.
Ülke Olarak Gururla Karşılanan bu Duruma Halen Sevinemeyen Kesim Yeni heykel Açılışı bekliyor olmalı.
Cezeri Türkiye'nin dir.🇹🇷
Sevinemeyenler Kim? pic.twitter.com/yQFc9qNzTf— Türkiye Haber Kaynagı (@THK_HABER) September 16, 2020
Automobil je dobio ime po istaknutom muslimanskom izumitelju i inženjeru Ismailual-Jazariju, koji je živio u istočnoj Anatoliji tijekom 12. stoljeća.
Trenutna verzija može prevoziti samo jednog putnika, ali sljedeća verzija letećeg vozila imat će mjesta za više putnika, rekao je proizvođač.
Osnovan 1984. godine, Baykar proizvodi naoružane i nenaoružane bespilotne letjelice, upravljačke sustave, kao i simulatore te zrakoplovne sustave.
📍#Turkey's first flying car "Cezeri" has successfully completed first flight tests.
▪️The indigenous flying car "Cezeri" developed by @Baykar_Savunma has completed first flight tests.pic.twitter.com/dEnDQ0Ktdf
— EHA News (@eha_news) September 16, 2020
Po meni ovo Nije letece auto jer ne može koristit za vožnju već samo za letenje.
Ali Izum Pasa Al Jamio od Assada ?
Cudnih li komentara vezanih za ovaj tekst. Pa i voznja helikoptera je nekada zakonski regulisana nakon sto je isti izumljen i nakon sto je prosao sve testne faze. Razlika izmedju helikoptera i ovog novog prevoznog sredstva koje se kolokvijalno naziva leteci automobil je ocigledna, i ogleda se u sto laksem savladavanju sile gravitacije. Helikopter je jako tesko uvesti u komercijalnu upotrebu jer njegova krila zauzimanju jako mnogo prostora, stvara ogromnu buku, i potrebno je poprilicno mnogo prostora za rad istog. Sa ovom novom generacijom letecih vozila cilj je da se dovedu na nivo komercijalnog automobila. Da budu sto manji, da proizvode sto manje buke, da zauzimaju sto manje prostora i da im, kroz koju deceniju, cijena bude pristupacna sirokim narodnim masama. I ptice na grani kontaju da su sva ova vozila sada u testnim fazama i da ce biti barem jos jednu deceniju. Medjutim, tokom nasih zivota cemo dozivjeti njihovu… Čitaj više »
Bez komentara
Jeľ se meni samo pričinjava ili sam osjetio traćak zlonamjerne ljubomore u tvom postu??? Stvarno ne znam sta je sa nekim modelima sa nasih prostora , na sam pomen Turske iliti Turaka skoči jim pritisak na 220…..
Sulejman maže oči napačenom turskom narodu.
Dobivanje dozvole za letenje je mnogo kompliciranije od obićne vozaćke za auto. Osim toga motori su i dalje preslabi da bi se takav letjelica mogla komercijalno upotrebljavati. Moraju napraviti novu vrstu motora koji bi dao više snage za letenje. Jer i dalje se u osnovi upotrebljava motor koji je izmišljen u devetnaestom stoljeću. Znači prava revolucija će biti kada netko napravit takav motor. Kao što je to bilo 1886 kada je Benz konstruirao trokolicu sa benzinskim motorom koji je imao snagu od 0.55 kilovata. I prije te godine su postojali motori, ali su bili neučinkoviti, jer još nisu otkrili benzin kao gorivo. Kada je benzin otkriven kao učinkovito gorivo, sa konstrukcijom benzinskog motora, počinje revolucija u prijevozu sa automobilima. Isto se mora dogoditi i danas, jer benzin i ostala postojeća goriva jednostavno nisu učinkovita za daljini razvoj prijevoza.
Letio 10 metara? Treba ga prijavit za skok u dalj. Mogao bi na Olimpijadi bez puno muke na najvise postolje.
https://youtu.be/utJRjlnthGA
https://youtu.be/o_2bs87zvIw
https://youtu.be/mjAJWrraTKs
Ovo je prvi leteći taxi koji je u poodmakloj fazi ishodovanja dozvola.
To tursko smeće je samo za naslikavanje i za turkofile sa balkana.
Nadam se da su linkovi prošli, zove se Lilum jet, njemački startup