Prema tvorcu AdBlock-a, četiri proširenja čeških antivirusnih programa Avast i AVG potajno koriste osobne podatke kako bi stvorili profil ponašanja korisnika. Odmah nakon što je dobila informaciju, Mozilla je uklonila ta proširenja, dok Google i dalje ih ne želi dirati.
Wladimir Palant, osnivač AdBlock-a, otkrio je da su četiri proširenja Avast-a i AVG-a (Avast Online Security, AVG Online Security, Avast SafePrice i AVG SafePrice) masovno prikupljala navigacijske podatke, bez da prethodno obavijesti korisnika, izvještava web stranica PhonAndroid.
Prikupljeni podaci predstavljaju posjećene URL-ove, naslove posjećenih stranica, poveznice na tražilici, vaše favorite i izravan unos adresa prilikom posjeta internet stranicama.
Osim toga, Palant je uspio identificirati jedinstveni identifikator za instalaciju svakog proširenja, zemljopisno podrijetlo korisnika, riječi unesene u polja za pretraživanje posjećenih stranica, kao i točnu verziju web preglednika i operativnog sustava. Prema njegovim riječima, ove informacije omogućavaju da ove dvije tvrtke, poznate po višegodišnjem razvoju antivirusa za Windows, kreiraju navigacijski profil ponašanja za svakog korisnika.
Google i Mozilla su obaviješteni, ali je samo Mozilla odlučila ukloniti ta proširenja iz svoje trgovine sve dok Avast i AVG ne uvedu potrebne izmjene, ne dodajući ih na crnu listu, što znači da se ne deinstaliraju automatski s Firefoxa. Što se tiče Googlea, on ih je odlučio ostaviti u svojoj Chrome web trgovini.
Što bi rekli stari Rimljani, “Quis custodiet ipsos custodes?”
Ne pišem ni n pretražujem ništa što b nekoga vređalo ili nanosilo štetu,zato nemam ništa protiv da me sa te strane netko špijunira.jednostavno što se ne smije reči nikome to ne pišem .tajne ostaju tajne za kompjuter.Bez potezanja za mogućnostima novog doba ,nemam ni jedan elekronski račun za baratanje gotovinom i bankarenjem.Eto neka čitaju dobro štivo.
Dakle ovaj Avast me špijunira. Pa mogli su me nazvati, rekao bi im što treba, a ljudi moji svašta.
Kaspersky već 6 godina. Pa ako će me “špijunirati”, neka to rade profesionalci. Inače, VPN + TOR se ne špijunira.
Instalirajte Ghostery i blokirajte ,,redirecting” sa ,, block all” u Firefoxu….. upotrebite Linux umjesto Windowsa ( Whonix,BackBox ,Parrot,Kali ,Deft ,Tails su verzije Linuxa namijenjene ” for advanced security and privacy”.)
Startajte anonimus mode da skrijete IP adresu …Sve ove distribucije Linux manje vise funkcioniraju po istom principu …Malo vise tipkanja u Terminalu i to je to ….Ali ako netko hoce da vas observira na netu nece vas nitko zastiti ….Ne postoji recept za takvo nesto … ,,biti siguran dok uptrebljavas Internet ….Sama upotreba servera za hosting napravila je ,,potencijalnu zrtvu od onoga tko koristi server”’ ….
Ja uopšte ne koristim antiviruse već godinama i nemam nikakvih problema !
Svi programi špijuniraju korisnike. Jedina razlika je da sada to moraju navesti prije instaliranje bilo kojeg programa, zbog ovog zakona o zaštiti korisničkih podataka. Prije to nisu morali to navesti. Za primjer pokušajte instalirati bilo koji program na svoji browser koji koristite, pa čete vidjeti da vam to piše. taj program čita vašu povijest pretraživanja internete i sve spremljene stranice koje koriste. Bar je tako na mozili. Ni brisanje povijesti pretraživanja vam neće pomoći, jer to vam služi samo da vi i vaši suradnici muževi ili žene ili roditelji ne vide što ste pretraživali na internetu ali podaci su i dalje na kompjuteru.
Srećom upotreba tih programa i serviranje “nama inteeantnih proizvoda” ima ugrađen Keč 22. Jeste li primjetili da vas tražilica koja vam intenzivno servira proizvode, za koje ste pokazali interes, jko brzo postaje dosadna i da bježite sa nje i da je nakon par pristupa postaje dosadna tako da je više ne palite. Dakle svatko tko pod vama jamu kopa jakoo brzo, poradi naše psihe, brzo uoada u nju Svi nabrojani antivius programi rade svoj osnovni posao izvrsno. Vjerovatno i taj tajni dio posla rade jednako dobro. Obično varaju u “besplatnim inačicama”. Svi bi htjeli nešto besplatno za sebe no ameri lijepo kažu da:” Ne postoji besplatna večera!” . Ukoliko se niste navikli da danas svi lažu i varaju sami ste si krivi. Lijepo se kaže: “Prevari me jednom na tvoju sramotu. Prevari me drugi puta na moju sramotu”. VPN i dobre postavke u tražilici služe baš za to da se… Čitaj više »
Koristite Linux i dobar dio problema je rješen.
ANTIVIRUS, hahahahahahah
već sam nekoliko puta napisao, jedino što vas kako tako drži anonimnim i sigurnim na mreži je linux, čisti korijen androida ( tko zna zna), duckduckgo ili tor, bez ikakvih oblaka i sl. problem je što bankarske app kod androida traže google sig. inačicu u telefonu, pa ako ste ga rootali i nemate google može zezati. jabuku ne koristim niti me ne zanima.
Nikakav antivirusni softver koji pruža, navodno, rezidentnu zaštitu nije potreban. Korisnici Windowsa već imaju Windows defender kojeg se ionako ne možete riješiti, a pruža sasvim solidnu zaštitu i pritom ne može Microsoftu poslati ništa više informacija o vašim aktivnostima nego što to Windowsi i inače rade.
Antivirusni programi i dodaci na browserima osim što gotovo svi redom špijuniraju još i usporavaju računalo i često svojim paranoičnim postavkama prave problema u radu nekih aplikacija pa ih zato uopće ne treba instalirati..
Umjesto njih puno je bolje otprilike na tjednoj bazi ili kad se ukaže potreba pustiti neki od skenera, najbolje Malwarebytes koji će vrlo uspješno očistiti gotovo sav malware s računala.