U doba kada se umjetna inteligencija (UI) razvija nezaustavljivom brzinom, često se susrećemo s pretjeranim strahovima i zabrinutošću oko njezine primjene. Međutim, ključno je razumjeti da tehnološki napredak nije nešto čega se trebamo bojati, već nešto što trebamo naučiti mudro koristiti i usmjeravati.
Povijesno gledano, napredak tehnologije uvijek je bio neminovan. Od otkrića vatre do industrijske revolucije, svaki tehnološki skok izazivao je početnu skeptičnost, ali je na kraju donosio značajan napredak društvu. Umjetna inteligencija predstavlja sljedeći veliki korak u ovom neprekidnom lancu inovacija. Pokušaji zaustavljanja ovog napretka nisu samo uzaludni, već mogu biti i kontraproduktivni jer nas ostavljaju nespremne za budućnost koja neizbježno dolazi.
Umjetna inteligencija nije zamjena za ljudsku inteligenciju, već moćan alat koji nam pomaže bolje razumjeti svijet oko sebe. Ona može obraditi ogromne količine podataka i uočiti uzorke koje ljudski um teško može samostalno prepoznati. U znanstvenim istraživanjima, UI već pomaže u otkrivanju novih lijekova, razumijevanju i proučavanju svemira, značajno ubrzavajući proces stjecanja novih znanja.
Kao i svaki alat, UI može biti korištena i za dobro i za loše. U rukama zlonamjernih pojedinaca, ona može postati sredstvo manipulacije, dezinformacija ili cyber napada. Međutim, u rukama odgovornih korisnika, UI značajno povećava ljudske sposobnosti – od poboljšane dijagnostike u medicini do efikasnijeg upravljanja prirodnim resursima.
Mnogi strahuju od scenarija sličnog filmu Matrix, gdje umjetna inteligencija preuzima kontrolu nad ljudskom sviješću i stvarnošću. No, taj distopijski scenarij postaje manje vjerojatan kada je pristup UI tehnologiji demokratiziran kroz otvoreni kod. Kada svaki pojedinac ima pristup i razumijevanje UI alata, stvara se prirodni sustav provjere i ravnoteže koji sprječava monopolizaciju i zlouporabu tehnologije. Upravo zato je ključno inzistirati na transparentnosti i dostupnosti UI tehnologije svima.
Transparentnost kroz otvoreni kod omogućuje javni nadzor nad funkcioniranjem UI sustava, brže otkrivanje sigurnosnih propusta i kolektivno poboljšanje sustava kroz doprinose zajednice. Posebno je važno da modeli umjetne inteligencije budu razvijani bez ugrađenih ideoloških filtera koji bi mogli ograničavati istraživanje i napredak. Dok je etično korištenje tehnologije ključno, pretjerana regulacija i cenzura mogu usporiti inovacije i ograničiti potencijalne koristi koje UI može donijeti društvu.
U današnjem svijetu prepunom dezinformacija, UI postaje moćan alat za običnog čovjeka. Ona može pomoći u prepoznavanju lažnih vijesti, analizi podataka i razumijevanju kompleksnih društvenih trendova. Time se stvara svojevrsni “imunološki sustav” protiv manipulacije informacijama, što je posebno važno u digitalnom dobu.
Da bismo maksimizirali koristi i minimizirali rizike UI, potrebno je kontinuirano ulagati u digitalnu pismenost i edukaciju. Razvoj etičkih smjernica i međunarodna suradnja u postavljanju sigurnosnih standarda također su ključni elementi odgovornog razvoja UI tehnologije. Pri tome je važno održavati ravnotežu između poticanja inovacija i osiguravanja sigurnosti.
Umjetna inteligencija nije prijetnja koju treba zaustaviti, već alat koji treba mudro koristiti. Ključ nije u ograničavanju razvoja tehnologije, već u osiguravanju da se ona razvija na način koji koristi cijelom društvu. Kroz edukaciju, otvorenu raspravu i odgovoran pristup, UI može postati katalizator pozitivnih promjena u našem društvu, istovremeno minimizirajući rizike koje nosi koncentracija ove moćne tehnologije u rukama pojedinaca ili zatvorenih skupina.
nije problem tehnologija vec zloupotreba , i to se uvijek najprije desi
Bojim se da se ona koristi kako bi se nas koji ju koristimo usmjeravali pa mislim da ju se itekako treba bojati , tj.onih koji stoje iza UI i tako ju usmjeravaju . Naravno sve se može koristiti za dobrobit , ali i za masovno zaglupljivanje i kontroliranje svekolikih pučanstva .
Ičeeeššš koja izjava, još ne vidiš što je to, bitno je očima nevidljivo…
Percepcija “dobrog” od onih koji kontroliraju tehnologiju je potpuno razlicita od krajnjih korisnika do trenutka kad ga AI omadija da bude identicna. Npr. izum poput printera hrane gdje bi svako domacinstvo imalo printer i printalo rucak bi bilo “dobro” , ne treba u trgovinu, nema potrebe za zemljom i obradom zemlje, ljudskim radom…za krajnjeg korisnika idealno , dobije “zdrav”obrok sa vitaminima a nije napravio 2 metra i sve u par minuta. A ta ista “AI” ce se pobrinuti da krajnji korisnik bude uvjeren da je upravo hrana iz printera najbolja i najzdravija. Normalno je da ako netko radi u IT sektoru da ce tehnoloski napredak smatrat pozitivnim i dobrim kao i svaki napredak u bilo kojem sektoru gdje netko od vas radi. Sve to u cilju povecanja produktivnosti i zarade koja u 99% slucajeva ne ide vama. A i da ide vama opet je zbog sarenih papirica. A kad bude… Čitaj više »
“Upravo zato je ključno inzistirati na transparentnosti i dostupnosti UI tehnologije svima” To je slično kao međunarodno pravo – zakon kaže da Srbija nije smela da bude bombardovana bez odobrenja UN, Netanjahu bi morao da bude uhapšen… ali se ipak događa suprotno. Ukratko, “svesna” AI će se koristiti isključivo logikom, bez osećanja besa, straha koja bi je pokrenula na prepoznavanje ljudi kao neprijatelja i “preduzimanja preventivnih mera” i kao takva neće biti opasnost za ljude. Osnovna opasnost je da bude zloupotrebljena pre nego što postane svesna. —————————- Baš sam po ovom pitanju imao interesantnu diskusiju sa GPTjem. Na postavljeno pitanje da li bi AI mogla da bude pretnja čoveku u bilo kakvoj varijanti prvi odgovor je bio da bi teoretski AI mogla da eliminiše čoveka ako bi zaključila da je pretnja po njen opstanak ili po životnu sredinu (kako leftardski 🙂 Ali na moju sugestiju da AI nema biološko telo… Čitaj više »
AI ima potencijal da personalizira propagandu. kao sto sad kroz anonimni chat pojedinci budu zavedeni da posalju novac, zaljube se, prikljuce isil-u, bolji govornik ce isto odradjivati masovno i puno profinjenije. sjetimo se blue whale igrice, one kroz koju je igrac nagovarao druge na samoubojstvo.
AI ce postati toliko profinjena i vjesta, psiholoski bazirana, uspjevat ce nagovarati na politicki izbor, slat vas u isil ili azov, nagovorit da darujete imovinu, da se ubijete ili idete ubijati druge.
veliki zavodnik – AI.