Umjetni mozak: ova neuromorfna infrastruktura može postići 46 milijardi sinaptičkih operacija u sekundi

Umjetni mozak - IBM - True North I - Logicno
15 komentara

Prije tri godine, znanstvenici i američka tvrtka predstavili su čip ili bolje reći “neuromorfon” – čija je svrha povećati funkcije ljudskog mozga. Ovo je vjerojatno prvi korak prema budućem umjetnom mozgu.

2014. svjetlo dana je ugledao čip True North, dizajniran i predstavljen od strane pet laboratorija IBM-a i Cornell University (SAD). Površine 4,3 cm2, ovaj čip čini 5,4 milijardi tranzistora koji oponašaju mrežu od 4096 neuro-sinaptičkih jezgara, što odgovara milijunu neurona i 256 milijuna sinapsi. Sve čini jednu cjelinu koja je u potpunosti autonomna.

Svaka od tih jezgri posjeduje “jednu vrstu” neurona i sinapsi, bitnih za računanje i za sposobnost pamćenja. Ljudski mozak je uzet za primjer, pošto svi elementi funkcioniraju asinkrono, a ne sinkrono – oni elementi koji se ne koriste ostaju neaktivni, baš kao i kod ljudi.

U 2015. godini, američki znanstvenici uspjeli su spojiti 48 čipova za sastavljanje umjetnog mozga s 48 milijuna neurona, što je ekvivalent količini neurona prisutnih u mozgu glodavaca. Naravno, mozak glodavca je daleko od ljudskog, ali je ipak vrlo moćan. Ova infrastruktura može izvršiti 46 milijardi sinaptičkih operacija u sekundi.

Istraživači ističu da čip nije energetski zahtjevan.  Potrebno je samo 70 milivata za funkcioniranje 5,4 milijardi tranzistora. Trenutni procesori troše 140 W kako bi pokrenuli 1,4 milijardu tranzistora.

Godine 2016. provodili su se mnogi testovi, a istraživači su podijelili sa znanstvenom zajednicom svoje rezultate. IBM je objasnio da će učenje i računalna sposobnost True North čipa “omogućiti integriranje inteligencije na svim razinama – od IoT, pametnih telefona, robota, vozila, pa čak i tamo gdje su potrebni snažni računalni proračuni.”

Izvor: IBM | NYTimes

ibmTrue NorthUmjetni mozak
Pretplatiti se
Obavijesti o
15 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše komentiran
Inline povratne informacije
Pogledaj sve komentare
Sinisa
6 godine prije

Granica je samo strah od Matrix scenarija.

Ante
6 godine prije

1946 godine je nastao prvi kompjuter, koji je bilo veliki kao kuća, trošio je struje kao manji grad. A gle danas, na 4,3 cm2 imamo cijeli mozak u obliku čipa.

Xbe
6 godine prije

Trenutni procesori koji trose toliko watta imaju desetak milijardi tranzistora. AMD threadripper npr

ebaki smo cvorka
6 godine prije

Ovo je samo za javnost, a ko zna sta **DARPA** krije ispod stola. Hebali smo cvorka kada izroni nesto iz mraka i sve nas stavi u lance. I ako smo sada u njima.

Bill Clinton
6 godine prije

…i što onda?!

Miller
6 godine prije

Svaki robot ima nesto sto se zove vjestacka inteligencija, tj sposoban je da uci.na osnovu ranijih gresaka. Sustina je da zacrazliku od standardnih racunara gdje postoji stanje 0 i 1, ovdje postoji dijapazon od 0 do 1, dakle moze i npr 0.2. Tako moze da dohvaca stvari na razlicitoj udaljenosti, da seckrececi sl. Vec odavno se radi na tzv biointeligenciji koji je novi korak razvoja. Podrazumjeva umnozavanje inteligentnih kola. To je ono sto ce napraviti boom…to vec odavno koriste vojne industrije. Ne zaboravite da je internet u vojne svrhe koristen barem 10 godina prije nego u industriji i sirokoj uporabi.

čitatelj portala
6 godine prije

S druge strane se sve više narušava okoliš i izumire sve više vrsta, dok se razvija umjetna inteligencija. Ima li ovo smisla? Siromašenje Zemlje dok se razvijaju roboti? Kamo sve ovo vodi?

© 2024 – Portal Logično

POVEZANE VIJESTI