Raketa nosač Proton-M sa busterom Breeze-M poletela je sa kosmodroma Baikonur u Kazahstanu, kako bi postavila u orbitu evropski satelit Eutelsat-5VB i američki satelit MEV-1, navodi se na stranici Ruske državne svemirske korporacije Roscosmos.
Gornji deo rakete Proton-M sa dva satelita treba da se odvoji od treće faze 582,3 sekunde (oko deset minuta) nakon izlaska.
Nakon toga, buster Breeze-M će pet puta upaliti svoje motore kako bi doveo satelite u naznačenu orbitu.
Eutelsat 5VB treba da se odvoji od bustera Breeze-M 15 sati i 36 minuta nakon lansiranja, u 04:53 po moskovskom vremenu 10. oktobra, dok će se američki MEV-1 odvojiti nekoliko minuta nakon toga, u 05:12 po moskovskom vremenu .
Postavljanje satelita u njihovu orbitu, od poletanja do njihovog odvajanja od bustera, trajat će rekordnih 15 sati i 54 minuta. Roscosmos je objasnio za TASS da je tako dugotrajna misija povezana sa orbitama satelita.
Prethodni rekord postavila je sonda EkoMars lansirana u martu 2016. uz pomoć rakete Proton-M. Raketni booster Breeze-M postavio je interplanetarnu stanicu na njenu maršutu leta za Mars za oko 11 sati.
U početku je lansiranje bilo zakazano za 30. septembar 2019. godine, ali je let odgođen zbog potrebe da se održe dodatni testovi upravljačkog sistema buster faze. Izvor iz domaće svemirske industrije objasnio je za TASS da je lansiranje odloženo jer je američki satelit pogrešno pričvršćen za gornju fazu.
Šef Roscosmosa Dmitrij Rogozin potvrdio je novinarima da je problem povezan sa interfejsom između ruskog upravljačkog sistema i elektronike satelita uzrok kašnjenja lansiranja. 27. septembra državna komisija donijela je odluku da odgodi lansiranje za 9. oktobar.
Kompanija International Launch Services potpisala je 2016. Ugovor sa evropskim operatorom satelitskih komunikacija Eutelsat za lansiranje rakete nosača Proton-M sa uparenim korisnim teretom koji sadrži Eutelsat-5Vb i prvi satelit za produženje životnog veka svemirskih vozila MEV-1. .
Ko zeli ozbiljno da se bavi a narocito da leti u kosmos mora da uci ruski jezik (cirilicu).
.
Dominanca zapada
Pored raznih X-ova, pored napredne tehnologije, preko nekoliko slijetanja na mjesec i raznih Muskova mene bi bilo sramota davati Rusima da mi satelit šalju u orbitu.
Interesantno, da od “tolike tehnološke nadmoći” zapada, tako sofisticirane stvari, kao što je podizanje satelita u orbitu, izvodi se na ruskoj tehnologiji.
A evo, poslušaću prijedlog “CPGS”, pa pišem i ћирилицом:
Интересантно, да од “толике технолошке надмоћи” запада, тако софистициране ствари, као што је подизање сателита у орбиту, изводи се на руској технологији.
Znači Rusi odjednom dva satelita šalju u svemir. Gdje je tu napredna Amerika?