Vintage, za svakoga i u svako životno doba

Vintage - Elvisa JASAK - Logicno.com

Vintage već nekoliko desetljeća visoko kotira kod modnih poznavalaca. Kako i ne bi? Riječ je o iznimno kvalitetnim komadima odjeće ili odjevnim dodacima koji u sebi sadrže čaroliju minulih vremena.

Suvremeno, Vintage, retro i repro

Novonastalu odjeću svrstavamo u kategoriju moderne ili suvremene mode. Odjeću nastalu između 1920-tih do dvadeset godina prije našega vremena nazivamo vintageom. Potrebno je ovaj pojam razlučiti od pojma retro, koji predstavlja odjeću koja retrospektivno oponaša stilove prethodnih razdoblja. Postoji i manje poznata kategorija repro, koja označava novoizrađenu kopiju starije garderobe – reprodukciju.

Vintage u modi označava ujedno i odjeću i nakit i odjevne dodatke, a mogu biti i ručno i masovno rađeni. Vintage mora biti kvalitetan komad koji predstavlja određeno doba. Mjesta za pronalazak ovih predmeta su obično sajmovi antikviteta i kolekcionarskih predmeta, „buvljaci“, aukcije, second hand trgovine… Prave je odjevne dragulje moguće pronaći na velikoj pariškoj tržnici Marché aux puces de Saint-Ouen. Postoje i ekskluzivne trgovine specijalizirane za vintage – poput Gray’s Antiques u Londonu i Lady Day u Amsterdamu.

Vintage vrijedi

Zastarjela su uvjerenja o bezvrijednosti starinskih stvari, kao i stav da vas čine odrpanima. Iako se uvijek cijenila kvaliteta proizašla iz negdašnjeg načina izrade odjeće, prihvaćanje vintagea započelo je tek s krajem protekloga stoljeća. Ljudi su postali svjesni filozofije održivosti, pa se umjesto bacanja stvari recikliraju, popravljaju, transformiraju i ponovno koriste. Vintage je postao poželjan zahvaljujući popularnosti filmske produkcije koja tematizira priče iz mladosti naših majki, baka i prabaka, zahvaljujući nekim ponovno oživljenim glazbenim i plesnim pravcima, a i zahvaljujući svjetskim zvijezdama koje su ga nosile na javnim događajima.

Većina vintagea već je nošena, a rijetki nenošeni komadi ponekad postižu dosta visoku cijenu. Postoje i kolekcionari vintage odjeće koji predmetima određuju značaj prema njihovoj povijesnoj vrijednosti i određenim karakteristikama poput one koja ih je osoba nosila, tko ih je izradio, je li odjeća nošena na nekome važnom događaju i slično. Primjera radi, najviše plaćena haljina na svijetu je vintage haljina boje kože s tisućama ušivenih kristalića šivana na mjeru za Marilyn Monroe. Nosila ju je na kultnome nastupu u Madison Square Gardenu kada je 1962. godine američkome predsjedniku Kennedyju otpjevala pjesmu „Sretan rođendan“, a 2016. godine prodana je na aukciji za 4,8 milijuna dolara!

Vintage - vrijednost koja ne blijedi
Vintage – vrijednost koja ne blijedi

Vintage, za svakoga i u svako životno doba

Vintage stil čini žensko tijelo neopisivo ženstvenim. Možete biti zakopčani do grla i nositi bilo koju boju, a da i dalje djelujete poželjno. Ovaj stil muškarci naprosto obožavaju! Prisjetite se odjeće Monice Bellucci ili Dite Von Teese – one točno znaju kako je treba nositi! Nije dovoljno samo odjenuti staru odjeću, potrebno je proniknuti i u sve osobitosti tadašnjega vremena, što se može postići kroz proučavanje starih fotografija, filmova i književnih djela. Imajte na umu da vam prilikom probavanja starinskih komada odjeće vjerojatno neće odgovarati veličine po današnjim standardima jer su tada brojevi bili manji.

Dobra vijest je da u bilo kojim godinama možemo nositi vintage jer je to ženstvena odjeća koja dobro stoji, odgovara našoj liniji i koja je prilagođena svim prilikama. Ta vrsta odjeće uljepšava osobu koja je nosi jer njezin oblik je tik uz tijelo, što naglašava ženske forme. Stil iz 1960-ih s korištenjem ravnih linija je tipičan primjer ovakve profinjenosti. Za željeni elegantni dojam potrebno je izbjegavati stil iz sedamdesetih i osamdesetih, naprosto iz razloga jer ima preširoka ramena i previše „faltnica“ i volana.

Vintage za sve i za cijeli život
Vintage za sve i za cijeli život

Nešto posebno od Vintagea?

O bilo kojem dijelu odjeće da se radi, bila to suknja, haljina, vesta, kaput, ovaj stil ostaje moderan i prihvaćen iz jednostavnog razloga jer prati linije tijela, stavlja akcent na struk, daje odličan oblik grudima, otvara i pokazuje vrat i naglašava ženstvenost i eleganciju u svakom pogledu.

Vintage olovka suknja nosi se do pola koljena ili malo ispod, ali nikako dugačka jer tako siluetu čini „rastegnutom“. Ovaj stil suknje uljepšava figuru čak i ako ste malo jači u kukovima ili nogama. Drugi atraktivan vintage komad odjeće je vesta s velikom kragnom. Osim uz navedene suknje olovka kroja, ove se veste odlično uklapaju uz jeans, klasične hlače, pa i haljinu, jer lijepo padaju zbog malo težih materijala, imaju prekrasan efekt dok hodate i odaju dojam visoke elegancije. Isto vrijedi za vintage haljine jer one uglavnom naglašavaju siluetu i obline, tako da uz dobar izbor accessoriesa i vi možete izgledati poput klasične filmske dive. Uz navedene vintage komade svakako možete nositi visoke potpetice s manjom platformom, ali ni u kojem slučaju nemojte posezati za velikom platformom kako ne biste izgubili na eleganciji.

Vintage ima vlastiti stav i energiju. Noseći ove impresivne predmete pokazat ćete svoj individualni stil. Kada zakoračite ulicom odjenuti u vintage, budite ponosni jer nosite na sebi robu s dušom kojoj ste udahnuli novi život, a njezinoj priči podarili nastavak.

SuvremenoVintage
Pretplatiti se
Obavijesti o
2 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše komentiran
Inline povratne informacije
Pogledaj sve komentare
28.juni
5 godine prije

Stil šezdesetih je stil s dusom.Osim elegancije odise romantikom.Srbijanska “Mona” radi dosta dobre haljine,suknje i bluze po uzoru na taj period.Svakako i mantile i kapute.

Lucija
5 godine prije

Imam mamine večernje haljine koje je dobijala iz Amerike.
Nažalost, bakino ništa nije sačuvano, ‘zahvaljujući’ tome što moj ujak nije odabrao ‘odgovarajući’ tip žene. Hm, tko kaže da nemam smisla za diplomaciju.
Članci sve bolji i bolji…
Možda se i komentatori odvaže…

© 2024 – Portal Logično

POVEZANE VIJESTI

Nije pronađen nijedan rezultat.