Zašto će se uskoro cijene memorije srušiti?

Tehnologija
17 komentara

Tržište elektroničke pohrane nalazi se u punoj transformaciji. Posljednjih nekoliko godina, glavni akteri u sektoru vode žestoku bitku za razvoj nove revolucionarne tehnologije memorije: ReRAM-a. Još uvijek povjerljiva, ona obećava potresti industriju nudeći neviđene performanse, uz istovremeno znatno smanjenje troškova proizvodnje. U ovom članku predlažemo da otkrijete izazove i perspektive ove memorije budućnosti.

Obećavajuća i diskretna tehnologija

ReRAM, ili otporna memorija, je tehnologija elektroničke pohrane čija prva istraživanja sežu u sedamdesete godine prošlog stoljeća. Iako još uvijek nije opće prihvaćena, nekoliko divova sektora kao što su IBM, Intel i Samsung marljivo rade na njezinom razvoju, registriraju patente i masovno ulažu u istraživanje.

Trenutačno, različite vrste elektroničke memorije kao što su tvrdi diskovi (HDD), SSD-ovi ili pak radna memorija (RAM) imaju svaka svoja ograničenja, u smislu latencije, prostora ili potrošnje energije. ReRAM, s druge strane, ističe se svojim performansama i jedinstvenim svojstvima, koja naznačuju primjene kako za pojedince tako i za poduzeća.

Revolucionarne performanse

Jedna od glavnih karakteristika ReRAM-a je njezin način rada, zasnovan na promjeni električnog otpora. Za razliku od drugih memorija, ona ne radi samo s 0 i 1, već može pohranjivati više međustanja. Ova sposobnost upravljanja većim brojem razina podataka omogućava znatno povećanje gustoće pohrane i time smanjenje troškova.

ReRAM također nudi prednosti u smislu potrošnje energije. Trenutačne memorije, poput flash memorije, imaju relativno visoku potrošnju energije. ReRAM, s druge strane, troši do 30 puta manje energije od flash-a. Značajna ušteda energije koja bi mogla omogućiti dizajniranje elektroničkih uređaja autonomnijih i ekološki prihvatljivijih.

U smislu latencije i brzine, ReRAM nije zaostao. Zahvaljujući svojoj jednostavnoj strukturi i lakoći mjerenja otpora, nudi izuzetno kratka vremena pristupa, slična onima radne memorije. Osim toga, njezina idealna radna temperatura kreće se između 50 i 120 stupnjeva Celzija, što je čini posebno prikladnom za upotrebu kao tampon memorija za procesore.

Uzbudljive buduće perspektive

Iako je ReRAM još uvijek u razvoju, mogao bi doista potresti industriju elektroničke pohrane u bliskoj budućnosti. Prema nekim stručnjacima, prvi uređaji opremljeni ovom tehnologijom mogli bi se pojaviti već za dvije godine.

Jedna od najobećavajućih primjena ReRAM-a odnosi se na podatkovne centre. Uistinu, ova memorija bi mogla omogućiti dizajn ultra-kompaktnih i energetski učinkovitih servera sposobnih za obradu velikih količina podataka po smanjenim troškovima. Osim toga, ReRAM bi također mogao olakšati razvoj Interneta stvari nudeći ugrađene memorije koje malo troše energiju i imaju značajne kapacitete pohrane.

ReRAM bi također mogao doprinijeti pojavljivanju novih oblika računanja, poput neuromorfnog računanja. Ovaj pristup teži reprodukciji funkcioniranja ljudskog mozga kroz elektroničke krugove sastavljene od umjetnih neurona i sinapsi. ReRAM, simulirajući ponašanje ovih sinapsi, mogao bi omogućiti stvaranje računala sposobnih za učenje i autonomno prilagođavanje svojem okruženju.

Revolucija na dohvat ruke

ReRAM je tehnologija još uvijek nepoznata široj javnosti, ali bi mogla transformirati naš odnos prema elektronici i pohrani podataka. Njene performanse, niska potrošnja energije i potencijalne primjene čine je rješenjem budućnosti, sposobnim odgovoriti na izazove digitalnog društva.

Dok divovi sektora nastavljaju svoja istraživanja i ulaganja u ReRAM, vrlo je vjerojatno da će ova revolucionarna memorija uskoro postati sastavni dio naše svakodnevice. U sljedećim godinama, troškovi pohrane mogli bi se stoga srušiti, nudeći nove perspektive za industriju i potrošače. Možemo se nadati da će ova tehnološka revolucija ispuniti sva svoja obećanja.

RAMReRAMtehnologija
Pretplatiti se
Obavijesti o
17 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše komentiran
Inline povratne informacije
Pogledaj sve komentare
Max
10 mjeseci prije

Dobro.

Shumadinac
10 mjeseci prije

Sadašnji kompjuteri rade na principu da-ne, crno-belo, 1-0 i zato su… neinteligentne. Za inteligenciju je neophodno i “možda” jer je to mnogo češće stanje od “da” ili “ne”.

To “možda” može da se odradi softverski ali ako je na najnižem hardverskom nivou onda će brzine biti neuporedivo veće. Zamislite tehnološki napredak koji se nekada ostvarivao za 100 godina a koji će takva AI razvijati za mesec dana!?! Kako započinjati dugoročnu proizvodnju kada je tehnologija zastarela pre nego što su proizvodni pogoni izgrađeni? Kako će takva brzina razvoja uticati na čoveka?

Mnoga su iskušenja pred nama i bez opasnosti da “mašine podivljaju”.

Draco Mrdovic
10 mjeseci prije

Ja se u to uopce nerazumin ali volin komentirati…

rog rog

Antee
10 mjeseci prije

Kupio 2TB (da TERA ne Giga bajta) microSD(onu za mobitel)preko aliexpressa za 5 USD. Marka Lenovo 2 kom i još par drugih marki. Bio sam skeptičan, nisam ju napunio i koristio maksimalno…za sada tri rade jeda je štekala. Isto tako 3 kom USB memorija od 2 TB i rade. Nisam ih istestirao do nekog maximuma ali rade.Nemreš bilivit

Nekoime
10 mjeseci prije

Bidenove već jesu.

Lucija, prva
10 mjeseci prije

Ono “tampon” u tekstu je vjerojatno buffer memorija.

© 2024 – Portal Logično

POVEZANE VIJESTI