Živjeti se ne mora, ali ploviti se mora, reći će svaki morem inficirani mornar. To znači da on odustaje od života i mijenja ga za plovidbu morima? Ne. On odustaje od života kakvog živi većina, umrtvljena oko svojih naoko čvrstih materijalnih dobara, a sam postaje živ tek kad se otisne od obale.
Ono što ga čini živim nije more, nije brod, nisu bitke broda i nemirnog mora, već Put.
Put može biti cesta, može biti puteljak, može biti plovidba, ta vrsta puta se odnosi na materijalni, fizički izgled puta. Put kojem se veseli pomorac jest Život sam, onaj kojeg gleda, koji je oko njega, u kojem je i koji je u njemu. Nije to bijeg. Niti od obale, niti od kopna i materijalnog svijeta kako bi zaronio u introspekciju, izmaštani unutarnji svijet. To je hod po rubu s kojeg se vide i ponori, i visine; vidi se Bijes Prirode i njen smiraj, vidi se ponekad i Sve.
Suprotnost Putu su rutine, navike, isti dani, odrađivanje Života poput smjene u kakvoj tvornici. Sve se to mora jer smo i od ovoga svijeta. Navike su naše sklonište od nevremena, iluzija sigurnosti, izmaštani dokaz gospodarenja svojim vremenom. Na putu navika nema. Ima samo novih dana i novih izrastanja, listanja sebe.
Pomorac ide u krajnost, u drugu krajnost ide onaj koji se ne kreće. Pomorac žudi za kopnom s kojeg se otisnuo, onaj drugi jedva registrira da postoji More. Ne treba ih tjerati da se nađu na sredini, na nekoj vagi, kompromisu. Tamo gdje bi vaga stala, svijet bi stao. Ravnoteža, bonaca, bez daška vjetra, sve miruje i ne događa se ništa. Svijetu je potrebna neravnoteža. Vjetar. Da pokrene lišće, zaleluja travu, natjera pticu da prhne krilima, pomjeri oblak. Čovjeku je pak potrebna sigurnost. Točka koja se ne kreće dok se sve drugo okreće.
Pomisli da mu treba sidro. Plete konope, kuje sidra i vuče ih sa sobom. Da ne otpluta kad se smiraja zaželi.
Opet je siguran. Opet je sposoban kontrolirati Put. Siguran u sebe. Sve dok nevrijeme ne rastrza konope ili dok ih zub vremena ne pregrize.
Onaj koji se ne kreće, ne mora ništa od toga. Do prvog potresa, nestanka struje ili vode.
Očaj zahvaća ljude svaki put kad svjedoče očitovanju sila jačih od njega.
Žudnja za sigurnošću provocira čovjeka i stavlja preda nj izazove. Zlato nadohvat ruke. Korist iz svakog susreta, iz svake situacije. Kako bi zidao opet zidove oko sebe i samog sebe unutar njih zatočio.
Put je sloboda. Otud porivi za putovanjima, otud pozivi za Camino, otud potreba za šetnjom po parku. Iskorak iz svakidašnjeg kako bi na tren osjetio da si živ.
Kao rijeka protečeš koritom do mora. Ili kao jezero čekaš nove vode. Stajaćica. Potrebna su nam i rijeke, i jezera, i more, i pomorci, i dokeri, i zidovi. Nije jedno bolje od drugog. Samo je drugačije. Pogledom stvaramo svijet. Zatvorimo oči i ničega nema. Otvorimo ih i pred nama se ukaže svijet. Tako rade pasivni. Oni kojima se sve događa.
Onim drugima se svjetovi otvaraju kad zatvore oči. Sanjari u bijegu od vanjskog svijeta. Je li ovo poput psa koji trči za svojim repom, labirint kao zagubilište u kojem hodamo bez prestanka i ne odlazimo nikud?
Jest i nije. Do nepomične točke, oslonca možemo samo kroz sebe, kroz zatvorene oči, a kroz svijet možemo samo otvorenih očiju. Umjesto sidra, plest ćemo ljubav iz same sebe, postati joj dio. Umjesto zidova, prepoznat ćemo svoju dušu, božansku iskru u sebi. Biti sigurni u ovom svijetu s onim što nije od ovoga svijeta, a dio je nas. Do te točke u samom sebi možemo kao stajaćica i kao tekućica, kao putnik i kao onaj koji dočekuje putnika, kao onaj koji se kreće i kao onaj koji se ne kreće.
Ali, dođemo li ikad do tamo, otamo možemo samo kao bjelji od snijega. Ne možemo više krasti, varati. Ni druge, ni sebe. Zato je opasno tamo ići, zato se bježi, skriva, gradi zidove, kupuje sidra, pletu konopi, kuju lanci.
Alerik, poceo iskakati iz svake pastete.
PUT
Posla cura bibera da kupi,
Otkud novci zabiber djevojci!
Gnej Pompej Veliki (lat. Gnaeus Pompeius Magnus) (Rim, 29. rujna 106. pr. Kr. – Peluzij, 29. rujna 48. pr. Kr. ), rimski vojskovođa i trijumvir od 59. pr. Kr. do 49. pr. Kr.; uz Cezara najčuveniji vojskovođa svog vremena.
Je to izgovorio kada je isukao mač na jednoj od galija punoj žita spremnog za Rim, u Kartagi kada pomorci nisu htjeli isploviti zbog uzburkanog mora, ipak su isplovili i došli u vječni grad.
Pompej Veliki je uistinu bio velik.
Ja ne razumem problem žena: ostaviti ih na kopnu drugima, provoditi vreme u beseksici koja tera u svađe i sukobe? Opet sa druge strane: žena na brodu je prokletstvo?! Naravno ako bude 1-2 na 20 mornara, da će biti kavge. Ali ako bi svako poveo svoju, i decu? Sada ima mogućnosti za školovanje preko interneta.
Na rečnim šlepovima krmanoši su vodili familiju: ženu, decu, psa. Mogao si videti rublje rašireno preko 3 šlepa, dim iz kućice koja im je predstavljala dom. I nije bila ništa veća tragedija nego bez žena?
Moja je struka građevinska. I nikako se ne razumem sa proizvođačima. Oni dolaze na posao u 7, odlaze u 3, celoga života rade jedan te isti komad, zna se ko donodi materijal, ko odnosi gotove komade, ko ih pakuje, prodaje. Pa tako veruju da je i u životu i u državi sve uređeno, poznato, nepromenljivo. Za razliku od građevinaca, koje istovariš na ledini – danas ovde, kroz 7 nedelja ko zna gde. I snađite se za struju, vodu, prenoćište, ručak, toalet. Sve može da bude, a nije sigurno; i biće bolje ili lošije nego prošli put; a vremena za navikavanje nema. Pa tako doživljavaju i sav život, i politiku, i državu. Zato na građevini nikada neće te videti poslovođu koji češlja brčiće i nosa radne naloge (da se vidi da nije besposlen), niti tom poslovođi možete objasniti da Zemlja može da stane i krene u suprotnom smeru: ne – on… Čitaj više »
Možda je nekad bilo romantike u pomorstvu, ali to su prošla svršena vremena. Novac svemu odredi cijenu i sve uništi. Ljudi danas plove čisto zbog novaca. Tužno ali istinito.
Biži ča o mora, ko voli infekcije ne triba nigdi ni ić, ima koronu . . . mislija san i ja kako su sirene koje su me zvale prave, ali se ispostavilo kako su morske sirene prevara, čuja san ih, ali ih nisan vidija . . . posli 20 godin navigacije mogu reć kako je more lipo kad se gleda sa šentade na rivi, a još lipše je na televiziji . . . sirene nisan vidija jerbo san bija u makinju, možda su ih ovi gori na kuverti vidili . . . 🙂
Son of Alerik , hvala TI .. Odmor za dušu ..
Ća pizdite? SOA je imao trenutak nadahnuća da piše metafore o slobodi. SOA, +10 od kopnenog pacova!
Postoje 3 vrste ljudi: zivi, mrtvi i pomorci!
Nek smota i nama po jednu ovaj Son of Alerik 🙂
E moj SOA , cega bi se ti danas sve nagledao da nisi bio dovoljno pametan i prestao ploviti na vrijeme.
Son, u sridu. Hvala