Znanstvenici pronašli učinkovitu zamjenu za litij-ionske baterije

Baterije
11 komentara

Znanstvenici Nacionalnog sveučilišta za znanost i tehnologiju MISiS  s kolegama iz Rusije i Njemačke razvili su učinkovitu zamjenu za skupe litij-ionske baterije, priopćila je sveučilišna tiskovna služba.

Prema autorima studije, pronašli su način za stvaranje natrijevih baterija, koje će biti znatno jeftinije od litij-ionskih i imat će veći kapacitet za skladištenje energije. Rezultati studije objavljeni su u časopisu Nano Energy.

Litij-ionske baterije koriste se svugdje: u pametnim telefonima, prijenosnim računalima i drugoj elektronici, kao i u različitim oblicima transportne i svemirske tehnologije. Istodobno, litij je skup metal, a prema stručnjacima, njegove su zalihe prilično ograničene.

Trenutno nema učinkovite alternative ovim baterijama. Litij je alkalni metal i jedan od najlakših elemenata iz periodnog sustava, pa je zato teško pronaći zamjenu za njega, objasnili su znanstvenici.

Tim znanstvenika iz NUST MISiS-a, IBCP RAS-a i Helmholtz-Zentrum Dresden-Rossendorfa (Njemačka), pod vodstvom profesora Arkadija Krasheninnikova, razvio je obećavajuću alternativu skupocjenom metalu. Znanstvenici su pokazali da je,  ako se atomi alkalnih metala postave na određeni način, moguće postići energetski kapacitet, koji je usporediv s litijem.

Prema autorima studije, poseban način postavljanja atoma uključuje njihovo slaganje u nekoliko slojeva, jedan iznad drugog. Moguće je prenošenjem visokonaponskih metalnih atoma u prostor između dva sloja grafena.

„Vjerovalo se da se u baterijama atomi litija mogu smjestiti samo u jednom sloju, ali nedavni eksperimenti, koje su proveli naši njemački kolege, pokazali su da je moguće stvoriti stabilne višeslojne litijeve strukture između slojeva grafena. Zainteresirani smo za proučavanje mogućnosti stvaranja takvih ‘sendviča’ s drugim alkalnim metalima“, rekao je Ilija Čekpasov, jedan od autora studije i istraživač iz NUST MISiS laboratorija anorganskih nano-materijala.

Prema znanstvenicima, natrij je najperspektivnija zamjena za litij, jer ga je u prirodi puno više. Na primjer, obična sol sadrži 50 % ovog elementa.

Prema modelu koji su razvili znanstvenici, postavljanjem sloja natrija, debljine dva atoma između dva sloja grafena, moguće je stvoriti anodu čiji je kapacitet nešto manji od anode u litij-ionskim baterijama: oko 335 mA * h/g prema 372 mA * h/g.

“Proračuni su pokazali da povećanje broja slojeva litija dovodi do nedostatka stabilnosti. Kada je riječ o natriju, postoji suprotan trend: stabilnost struktura raste s porastom broja slojeva”, objasnio je Zakhar Popov, viši istraživač u Laboratoriju anorganskih nano-materijala pri NUST MISiS i IBCP RAS.

Nakon ovoga, tim znanstvenika želi stvoriti i proučiti eksperimentalne uzorke. Znanstvenici vjeruju da, ako budu uspješni, mogu razmišljati o stvaranju nove generacije baterija. Te bi baterije imale jednak kapacitet kao litij-ionske, a možda čak i veći, no ono što bi bilo sigurno jest to da bi natrijeve baterije bile nekoliko puta jeftinije od litij-ionskih.

baterijaNUST MISiS
Pretplatiti se
Obavijesti o
11 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše komentiran
Inline povratne informacije
Pogledaj sve komentare
fićo
4 godine prije

Nastavi li se ovako,neće biti para ni za te pa ćemo se naći u realnosti Mad Max.

Tak
4 godine prije

Sve je to još u teoriji

Stara kuka
4 godine prije

Ovo je otprilike 15647. “učinkovita zamjena” za litij-ionske baterije koju su “znanstvenici” pronašli u zadnjih nekoliko godina. I svaka daje “obećavajuće rezultate” te se može očekivati da bude dovoljno usavršena i spremna za upotrebu na vrijeme za ugradnju u “Enterprise” za njegovu prvu warp misiju.

Ante
4 godine prije

Ja sam još devedesetih godina čitao kako su japanski znanstvenici našli na bazi vode učinkovitu bateriju. Do danas više ništa nisam čuo o tome.

Milivoj
4 godine prije

Ako je tako onda odmah pretvarajte solane Pag, Nin, Ston, Ulcinj, Tivat i Tuzlu odmah u te nove ELEKTRANE PA DA VIDIMO ONDA

nepoželjni
4 godine prije

Ako Ovi uspiju – ode Srbiji šansa za bizmis …… kažu, da Srbija pod nogama ima 10 posto svih svjetskih zaliha litija pa ako ovi jebivjetri uspiju napraviti bolje i jeftinije baterije od nekakvog natrija , džaba Srbiji sav taj litij.

…predlažem Brnabićvučički da što prije pronađe neke stručnjake na tom polju i nekako ih infiltrira (možda uz pomoć ruske veze) u taj “NUST MISiS, IBCP RAS-a i Helmholtz-Zentrum Dresden-Rossendorf” pa da sve to opstruiraju…. a istodobno neka sve pobjeglice iz Afgasnistana do Maroka koji su zaglavili u Srbiji angažira na kopanju tog litija 😉

Venator
4 godine prije

Nekoliko puta jeftinije? Znači besplatne?

Alex
4 godine prije

Litij će se dobijati iz fuzijskih elektrana…jednog dana, a možda i prije…

Alex
4 godine prije

Litij ćemo dobijati iz fuzijskih elektrana…jednog dana…a možda i prije…🤔😄

DDR do večnosti
4 godine prije

Sve je to već isprobano u Trabantu Uni-1, 90-ih. Reciklaža DDR-ovskih prototipa.

© 2024 – Portal Logično

POVEZANE VIJESTI