Astronomi su bili svjedoci čudnih novih vrsta vremenskih uvjeta koji su izbili na površini Saturna, a koje su bjesnile više od uobičajenih ciklona, uključujući onog koji je trajao nevjerojatnih 214 dana.
Oluje su prošle godine bile najgore na Saturnovoj sjevernoj polarnoj regiji, ali je istraživanje o izvanrednom događaju tek sada objavljeno u Nature Astronomy.
Velike mrlje svijetlih oblaka primijećene su četiri puta između ožujka i listopada 2018. Ovaj je sustav specifičan po puno većoj veličini i trajanju od tipične oluje na Saturnu, a ipak je manji od poznatih obrasca velikih oluja koje se tamo javljaju periodično.
Otprilike jednom godišnje na Saturnu (ekvivalentno 29 godina ovdje na Zemlji), tijekom ljetnog odstupanja na sjeveru izbija niz oluja nazvanih “velike bijele točke”. Međutim, oluje iz 2018. nisu odgovarale niti jednom njihovom intenzitetu, ovaj novi istraživački put mogao je dati ključni uvid u ne samo Saturnove vremenske prilike, već i naše vlastite.
“Ovo je važan dio ogromne slagalice” koji okružuje Saturnovu atmosferu, izjavila je Linda Spilker za PBS Nova, koja nije bila dio studije. “Naučivši više o [Saturnovim olujama], možda ćemo razumjeti više vremenske prilike na našem vlastitom planetu.”
Dok oni tako lijepo promatraju, iza leda im cistacica pomela tehnologiju za put na mjesec pa su je jadni izgubili…
Ove americke naucnike koji sve znaju priroda uvijek iznenadi. Ovijek NASA ostane sokirana pa moraju mijenjati vazece teorije da bi ih uskladili sa realnoscu. a nebi priznali da pojma nemaju da im nogu rezes.
Kako lijepa animacija.
Znaći i Saturanci moraju paziti na CO2, da im pošaljemo onu curicu?