Koračam stazom prekrivenom žutim, orošenim lišćem i čujem samo njegovo šuštanje. Razmišljam o tome šta li to šuštanje znači?
Govori li mi to lišće nešto? Žali li se što ga gazim? Trebam li samo hodati pažljivije ili skroz zaobići mjesta prekrivena lišćem? Ili, ko bi to znao, lišću baš odgovara što ga gazim pa mi svojim šuštanjem daje podršku?
Staza je duga, a cijelom njenom dužinom su drvoredi. Idem ispod drvoreda platana, a njihovi veliki listovi su potpuno prekrili stazu tako da i kada bih želio ne stati na list, to ne bih mogao učiniti. Platanovi listovi prosuti po stazi su uglavnom žuti, u raznim nijansama, ali ima i sasvim zelenih koji su opali, a i crvenih i svih nijansi između tih boja. Sve se šareni, a pod nogama šuštanje ima poseban zvuk koji već mogu razlikovati od šuštanja drugih listova. I peteljka kod im je podebela, a njen kraj, kojim je bila priljubljena uz granu, ima znatno zdebljanje i ako stanem na njega, osjetim pod nogom kako ga spljoštim.
Stazom ispod jasenova lišće je drukčije. Na zajedničkoj peteljci je uglavnom sedam, devet ili jedanaest sitnijih listića i njih pada više zelenih nego žutih. Zbog toga je staza ovdje zelenija, a šuštanje koje proizvodi moj korak po ovom lišću drukčije, tiše. Sloj lišća je tanji, ono još nije počelo masovno opadati. Ali s jasena opadaju i njegove sjemenke. One padaju spiralno, vrte se u krug zbog sjemenke koja je na jednom kraju krilca koje se zbog različite težine dva svoja kraja tako vrti u krug pri padu. Kad stanem nogom na takvu nabubrenu sjemenku, osjetim i kako je nogom spljoštim, ali čujem i tiho prskanje sjemenke. Eto, ako stanem na sjemenku, to značu da sam je uništio, da ona više neće moći izniknuti. Jesam li kriv zbog toga što će izniknuti jedan jasen manje? Ili sam zaslužan, možda i to spada u prirodnu selekciju zahvaljujući kojoj će one sjemenke koje prežive imati veću šansu da zaista odrastu?
Nailazim na red lipa i stazu posutu lipovim lišćem. Ono je mnogo sitnije od platanovog lišća, ali brojnije je i svojom brojnošću nadoknađuje debljinu svoga sloja po stazi. Njegovo šuštanje pod nogama je manje grubo. Ista količina rose ga više nakvasi, pošto je tanje, i zato i ono šušti manje bučno. Ali s njim je pomiješano i mnogo lipovog cvata koji je još ranije opao. To je onaj cvat čiji su se prašnici pretvorili i tvrde kuglice i koji se više ne koristi za čaj. Kada stanem na te kuglice one se lome i proizvode karakterističan zvuk tako da i po tome, čak i da ne vidim ispod kojeg drveta idem, mogu odrediti da gazim lipovo lišće.
Onda prelazim preko opalog javorovog lišća. Ima ga različitog, kao i javorovog drveća, ali tih par vrsta koje se ovdje sreću su uglavnom slične, kao i njihovo lišće, koje ima više jezika ispruženih na vanjske strane. Dalje se proteže red bukava i njihovog sitnog lišća, pa breza, lješnjaka… Stazama nigdje kraja, samo se nadovezuju jedna na drugu, a tako i drveće pored staza i njihovo lišće.
U razmišljanju trebam li gaziti sve to lišće ili ne, vidim da i nemam baš mnogo izbora. Nije ono samo na stazama, nego na cijeloj površini pored staza, i čak da skrenem sa staze, morao bih opet gaziti lišće, samo što bi u tom slučaju ispod njega bila trava. U stvari, mogu ja i ne ići u šetnju? Ili mogu hodati samo trotoarima na kojima je manje lišća? A onda opet razmislim – šta ja to trabunjam?! Šta ako gazim po lišću? Ono je svakako svoj život odživjelo i samo je, bez ikakvog mog utjecaja, opalo da bi tako okončalo svoj život. Pa, što onda i razmišljam o njemu na takav način?
Ne znam. Čini se da sam besposlen, a mozak ne umije biti besposlen. On mora o nečemu razmišljati, jednostavno ne može biti neaktivan. A ako mu ne nađem ozbiljnijeg posla, on će razmišljati o onome što mu prvo padne na pamet. Neki će mozgovi rješavati svjetske krize, neki smišljati nove lijekove, neki stvarati umjetnička djela, a moj će se baviti opadanjem lišća i hodanjem po njemu. Valjda moj mozak nije bolje ni zaslužio? Ili mu je baš to nagrada?
Taoisti su smatrali da su drveće “duše u meditaciji” .
Stari rusi, odnosno sloveni, su sekli drveće samo zimi.
Suvlje je a i zimi spava i ne boli ga. Danas smo pristup pojednostavili, imamo resurse – prirodne i ljudske.
Za ovo maglovito jesensko jutro, prigidan tekst i dobrodosao. Hvala autoru. A posebno mi se svidio jer nas asocira na prolaznost zivota. Uskoro je i Dusni dan, blagdan u Katolickoj crkvi, gdje Zivuca crkva moli za Nebesku. A da bi nama vjernicima bilo lakse shvatiti vaznost ovozemaljskog zivota, tj. kako ga zivimo pobrinuo se Isus Krist u prispodobi o sijacu: Matej 13, 18 – 23. “Sada shvatite znacenje usporedbe o sijacu: Svakome tko cuje rijec o Kraljevstvu a ne razumije, dolazi Zli te mu otima sto mu je u srcu posijano. To je onaj koji je posijan ‘kraj puta’. A posijan na ‘kamenito tlo’ jest onaj koji rijec cuje i veselo je prima, ali, kako nema u sebi korijena, nestalan je: kad dodje nevolja ili progonstvo zbog rijeci, odmah podlegne. Posijan ‘u trnje’ jest onaj koji slusa rijec, ali svjetska tjeskobna briga i varavo bogatstvo zaguse rijec, te ostane bez… Čitaj više »
Jesenska kiša –
pod nadstrešnicom leži
sklupčano mače.
Cijeli tvoj opis staza i parka kroz koji prolaziš mi jasno govori da grad (gradska uprava) u kojem živiš ne mari uopće za okoliš kojim roblje prolazi, jer pokupiti to lišće znači izdvojiti novac za to, a uredan okoliš samo za vjeverice, pse i roblje, znači nepotreban izdatak za gradsku blagajnu ako bi to radili svakodnevno. (počistiti će to jednom kada i zadnji list padne.)
… što se tiče tvoje dileme gaziti ili ne po lišću, rješenje ti je popiti dva “RedBula” kada želiš proći stazom ispod drveća a ne želiš gaziti po lišću 😉
Otpalo lišće cje samo materijalna transformacija kao dio procesa iz praha u prah.
Moj mozak je sluga moga uma i radi kad i koliko mu um odredi, a moj um je meni veza između duha i materije pa i suhog lišća i na to moj um ne troši energiju.
Također ja ne dopuštan umu da bude prezaposlen, čak mu dopuštam da bude bez misli, a to je vrlo teško, jer kad je um bez misli potpuno je izložen djelovanju duha. Time se postiže da više misli budu naše jer bez veze uma i duha nema naših misli i za u um iz okoline insertirane misli čine se kao naše.
Gospon Ivo , povedite djecu,unuke, prijatelje bilo koje drage osobe i uzivajte u setnji. Vjerujem da nam je ovo svima zadnja slobodna setnja jer vec sljedece jeseni na ulice nece moci necjepljeni dok ce cjepljeni imati druge brige i zadnje ce im biti na pameti da se setaju…
LP i svako dobro svima sem zlikovcima!
Cim sam vidio naslov,znao sam ko je autor.
Čitam Ivin tekst i pade mi na pamet da su nam, kao djeci, stariji često predbacivali i korili nas da smo “pustili mozak na pašu” ali, vraga…sad kad vratim te slike “vidim” blagost na njihovu licu i “čujem” mekoću u njihovom glasu dok bi nam to govorili i danas, po sebi, znadem da to nije bio, niti prijekor, niti predbacivanje.
Oni su to manje govorili radi nas, a više radi sebe i čini se, da je to, u stvari, bio način da “dostojanstveno” pokažu žal i sjetu za minulim i, više manje, bezbrižnim danima djetinjstva ma koliko god nam je znalo, ili zaista, ili samo gledano iz one dječje perspektive, bit teško.
.. pogledajte ljudi kakav je Savršeni Stroj stvorio Bog Stvoritelj. Cijeli niz događaja dovodi do toga da čovjek u jesen ima prekrasan osjećaj kad hoda po lišću na podu slušavši zvuk lišća pod nogama i osjećajući mirise jeseni.. Takav “Stroj” nisu u stanju napraviti ni švicarski urari.. 😁.. I onda dođe neka jadna budala i provali da nema Boga.. Cijeli Svemir radi za taj tvoj trenutak kada ćeš ugaziti lišće na podu.. 🔃.. ☯️..
i ja volim žuto lišće… i jesen.. zapravo mi je ovo još od djetinjstva uvijek bilo najdraže doba godine,. vrijeme od početka rujna pa do Božića i Nove godine… nakon žetve… berba… pa lješnjaci, orasi, kestenovi… i svi ti mirisi i boje jeseni, pa onda martinje, kolinje… pa ond advent.. Božić..itd.. Za vrijeme, SFRJ, bio je državni praznik 29. studenoga, plus 30-eseti, 2 dana bez škole, u to vrijeme je bilo kolinje.. pripremanje zimnice..itd.,. pa onda bi došao advent… miris kolača i cimeta posvuda… i snijeg ali kabalo-đubrad su mi pokvarili raspoloženje i prošle i ove godine… da nije ovog sranya–sada bi uživao u jeseni i nadolazećem adventu i sada bi se vjerojatno sekirao, hoće li hrvatska reprezentacija uspjeti pobjediti Rusiju u zadnjoj kvalifikacijskoj tekmi i plasirati se direktno na SP… ali u ovoj situaciji.. me nogomet i repka i kvalifikacije odavno ne interesiraju.- u stvari neka ghovnari izgube i… Čitaj više »
Dobra