Zvjezdani prah, stariji od Sunca, mogao bi prisiliti znanstvenike da revidiraju znanje o kemiji Sunčevog sustava

meteor
7 komentara

Svemirska stijena srušila se na Zemlju 1969. godine, okončavši putovanje koje je trajalo milijarde godina; meteorit Allende nosi tragove nevjerojatno drevne materije koja bi mogla otkriti puno misterija.

Nova studija koju je predvodilo Sveučilište Washington u St. Louisu otkrila je dokaze o drevnom međuzvjezdanom materijalu, koji se nalazi unutar dijela meteorita Allende, a koji je stariji čak i od našeg Sunčevog sustava. Rezultati istraživanja objavljeni su u Nature Astronomy 27. siječnja.

Ovi tragovi, zvani predsolarna zrna, rijedak su nalaz sam po sebi, ali ono što studiju čini tako zanimljivom je da su pronađeni na mjestu i u obliku za koji znanost nije vjerovala da je čak i moguće.

U ovom su slučaju identificirana predsolarna zrna sastavljena od silicij-karbida (SiC) i otkrivena su ugrađena u meteorit koji je nazvan “Curious Marie” (po Marie Curie), podupirući ono što su stručnjaci znali o međuzvjezdanim materijalima ove prirode.

Tim tvrdi da je izvanredno to što bi SiC mogao postojati i unutar komadića, a to je prije svega zbog bogatog spoja kalcij-aluminija (CAI). Potonji se smatra među najstarijim čvrstim tvarima koje su nastale u Sunčevom sustavu.

„Iznenađuje činjenica da su prisutna predsolarna zrna“, kaže fizičarka i istraživačica kozmokemija Olga Pravdivceva, profesorica fizike i vodeća autorica novog rada „Dokazi predsolarnog SiC-a u Allende Curious Marie u bogatom spoju kalcij-aluminija“.

Prema studiji, općenito je prihvaćeno da su CAI formirani blizu Sunca na temperaturama iznad 1.226 °C, gdje predsolarna zrnca nisu mogla preživjeti, a potom su prešla u druge regije maglice.

“Slijedom našeg trenutnog razumijevanja stvaranja Sunčevog sustava, predsolarna zrna ne bi mogla opstati u okruženju u kojem se formiraju ove inkluzije”, rekla je Pravdivtseva.

Meteorit Allende prethodno je prošao mnoge znanstvene studije, ali predsolarna zrna nikada ranije nisu pronađena.
Kako bi pronašli međuzvjezdani materijal, Pravdivtseva i njezini kolege zagrijali su maleni uzorak spoja Curious Marie, gdje su identificirali plemenite plinske potpise SiC-a unutar CAI-a.

Kako je silicij-karbid druge zvijezde ušao u ove prvobitne krute tvari još uvijek je misterija, jer se čini da to sugerira kako je dio malih zrnaca formiran pod posebno različitim uvjetima ili da nisu svi CAI-i formirani na način na koji se ranije vjerovalo.

“Činjenica da je SiC prisutan u vatrostalnim inkluzijama i da nije potpuno uništen u Curious Marie može nam pomoći kako bismo malo bolje razumjeli ovo okruženje”, kaže Pravdivceva.

Vodeća autorica studije dodala je: “Ovaj nas nalaz tjera na revidiranje kako gledamo uvjete u ranoj solarnoj maglici.”

Meteorit Allende
Pretplatiti se
Obavijesti o
7 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše komentiran
Inline povratne informacije
Pogledaj sve komentare
Friedrich Dr.
4 godine prije

Pozdrav svima,
Prijedlog za redakciju, mislim da ne bi bilo lose da se da nasim putopiscima malo prostora za koji clanak. Cisto da se malo osvjezi.
Njihov nacin razumijevanja svijeta treba istraživati.
Lipi pozdrav svima.

Dopizdilomi
4 godine prije

Znamo da ništa ne znamo a i to je već nešto.

nessy
4 godine prije

Ako redakcija dozvoli posten komentar, mislim da su ovakvi clanci, vrlo zanimljivi, ali jako maloj grupi citatelja, kao sto vidite i po komentarima, tj.nema ih. Razumijem da je pri objavljivanju naucno-popularnih tekstova lako otici u krajnost, tj. ili da su suvise specijalizirani, pa malo koga zanimaju, ili su previse prizemni. Da me ne razumijete krivo, apsolutno podrzavam naucno-popularne clanke, ali, recimo, o temama, ili na nacin da zanimaju veci broj ljudi.

© 2024 – Portal Logično

POVEZANE VIJESTI

Nije pronađen nijedan rezultat.